وی گفت: احتمال اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران وجود دارد

1081623 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا،

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز به نقل از آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، مقامات آمریکایی سال گذشته در گزارشی گفتند: «ایالات متحده آماده است تا در صورت شکست مذاکرات هسته‌ای گزینه‌های دیگری را بررسی کند». واشنگتن آماده است در صورت وقوع چنین سناریویی، تحریم ها علیه ایران را تشدید کند.

به گزارش وب سایت این شبکه، دیپلمات های اروپایی و مقامات سابق آمریکا به نابوچی گفته اند که واشنگتن احتمالا تحریم های جدیدی را علیه ایران اعمال خواهد کرد و به دنبال اعمال تحریم های فعلی با تمرکز ویژه بر هدایت فروش نفت تهران به چین است. بر اساس این گزارش، «عملیات خرابکارانه احتمالی علیه برنامه هسته ای ایران نیز ممکن است روی میز باشد».

به گزارش آنبوسی، «مقامات سابق، مقامات کنگره و تحلیلگران گفتند که از آنجایی که چشم انداز نجات برجام تیره به نظر می رسد، دولت بایدن تحت فشار فزاینده ای در واشنگتن و متحدانش در خاورمیانه برای بررسی گزینه های دیگر قرار دارد. “

قانونگذاران (آمریکا) دو هفته پیش به درخواست سناتورها گفتند که دولت بایدن یک جلسه توجیهی محرمانه در پشت پرده درباره ایران برگزار کرد و گزینه‌های احتمالی را برای “طرح B” در صورت شکست دیپلماسی در نجات توافق هسته‌ای 2015 پیشنهاد کرد. .

به گفته رسانه های آمریکایی، جو بایدن قرار است ماه آینده به فلسطین اشغالی و عربستان سعودی سفر کند و پیش بینی می شود برنامه هسته ای ایران در راس برنامه ها قرار گیرد.

مذاکرات لغو تحریم ها چهارشنبه شب در پایتخت قطر پایان یافت. این دور از مذاکرات از روز سه‌شنبه در دوحه در حال انجام است و علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران، به همین منظور به قطر سفر کرده و مذاکرات دو روز گذشته با انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات را هدایت می‌کند. رابرت مالی پیش از وی وارد دوحه شد و روز سه شنبه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر دیدار کرد.

  درخواست پوتین صدراعظم آلمان برای آتش بس یک تفکر مدرن است

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اینکه مذاکرات غیرمستقیم در دوحه پیشرفت نکرد، گفت: «ما از تلاش‌های اتحادیه اروپا و همچنین از اینکه ایران باز است بسیار سپاسگزاریم». او همچنین نتوانست به ابتکار اتحادیه اروپا پاسخ مثبت دهد، بنابراین هیچ پیشرفتی حاصل نشده است. ما ناامید هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «همانطور که در دوحه، ایران موضوعاتی را مطرح کرده است که کاملاً به شورای امنیت سازمان ملل ربطی ندارد و به وضوح آماده تصمیم گیری اساسی در مورد احیای توافق یا دفن آن نبوده است».

یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت که مذاکرات با میانجیگری اتحادیه اروپا نه تنها پیشرفتی نداشته، بلکه به بن بست رسیده است که در حال حاضر شکست خورده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه نهم تیرماه در توییتر درباره مذاکرات دوحه نوشت: «. نظرات و پیشنهادات عملیاتی ایران در سایر موضوعات مطرح شد و طرف مقابل نیز نظرات خود را ارائه کرد. طبق معمول با بیل مکانیکی و مورا در خصوص ادامه مسیر و مرحله بعدی مذاکرات تماس گرفته خواهد شد.

پیش از این وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه «به هیچ وجه از خطوط قرمز خود عقب نشینی نمی کنیم»، گفت: اگر آمریکا قصد جدی داشته باشد، در این دور از مذاکرات توافق صورت گرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید