ویروس ها و باکتری ها را با اسپری سطحی از بین ببرید

924136 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ هدف محققان استرالیایی از طریق ایجاد یک شرکت نوپا، تجاری سازی اسپری است که روی سطح اعمال می شود و می تواند با ایجاد خواص ضد آب با انواع ویروس ها و باکتری ها مبارزه کند. علاوه بر این در این اسپری مکانیزمی وجود دارد که با کمک نانومواد می توانید با ذرات بیماری زا موجود در سطح مقابله کنید.

تیمی از محققان استرالیایی یک پوشش اسپری ساخته اند که می تواند از گسترش عفونت ناشی از باکتری ها و ویروس ها برای مدت طولانی جلوگیری کند.

این اسپری به دو صورت عمل می کند: ویروس ها و باکتری ها را از طریق یک مانع پر از هوا دفع می کند و در صورت آسیب دیدن این لایه محافظ، پاتوژن ها را از طریق ساختار میکروسکوپی از بین می برد. این اسپری از ترکیب پلاستیک ساخته شده و به اندازه ای قوی است که می تواند جایگزینی برای شیشه سکوریت به حساب آید.

این پوشش جایگزین قابل اعتمادی برای ضدعفونی کننده های استاندارد است که کارایی کمتری دارند و نیاز به استفاده مجدد منظم دارند.

محققان این پروژه می‌گویند این پوشش را می‌توان روی سطوح در محیط‌های عمومی مانند دکمه‌های آسانسور، ریل پله‌ها، سطوح بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان، مدارس و رستوران‌ها برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و باکتری‌های رایج اعمال کرد.

نویسنده اصلی آنتونیو تریکولی، از دانشکده مهندسی زیست پزشکی دانشگاه سیدنی، و دیوید نیسبت، مدیر موسسه گراهام کلارک در دانشگاه ملبورن، می‌گویند که گسترش پاتوژن‌های ویروسی و باکتریایی از طریق تماس با سطوح عامل اصلی عفونت در سراسر جهان است. . آلودگی سطحی همچنین نقش مهمی در ایجاد سویه های باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک ایفا می کند.

  سرپرست جدید دانشگاه آزاد اسلامی واحد بین الملل ماکو معرفی شد

بدون مانع، ویروس هایی مانند کروناویروس ها می توانند روی سطوح باقی بمانند و تا یک هفته عفونی باقی بمانند. پروفسور تریکلی گفت، سایر ویروس‌ها، مانند ویروس‌هایی که می‌توانند باعث سرماخوردگی یا اسهال شوند، می‌توانند هفته‌ها روی سطوح باقی بمانند و باعث شیوع گسترده در مراکز بهداشتی و درمانی و مراقبت‌های سالمندان شوند.

این اسپری مانند برگ نیلوفر آبی، پوششی روی سطح ایجاد می کند که آب را دفع می کند. از آنجایی که پاتوژن ها دوست دارند در آب باشند، در قطرات به دام می افتند و سطح از آلودگی محافظت می شود. پروفسور تریکلی گفت: “اگر این مکانیسم از کار بیفتد، یک انفجار ثانویه از یون ها توسط نانومواد موجود در پوشش ایجاد می شود.”

Nisbett گفت: برای این مطالعه، سطوح فلزی را آزمایش کردیم. البته در گذشته نشان داده ایم که این اسپری را می توان روی هر سطحی مانند کاغذ صافی، پلاستیک، آجر، کاشی، شیشه و فلز اعمال کرد. پوشش ما با موفقیت رشد سویه باکتریایی را تا 99.85% و 99.94% مهار می کند. ما همچنین شاهد کاهش 11 برابری عفونت های ویروسی بودیم.

اسپری مانند رنگ اسپری اعمال می شود، اگرچه مقادیر کمتری مورد نیاز است. محققان یک شرکت نوپا ایجاد کرده اند تا این فناوری را اصلاح کرده و ظرف سه سال آینده این اسپری را به صورت تجاری در دسترس قرار دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید