وندی شرمن: جهان به نفت ایران نیاز دارد

926756 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، وندی شرمن، دومین رئیس وزارت امور خارجه آمریکا در مراسمی در خانه بین المللی دانشجویان (ISH) گفت: توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام هنوز از بین نرفته است. .

وب سایت واشنگتن دیپلمات گزارش داد که اگرچه مذاکرات برای احیای توافق هسته ای ایران از ماه فوریه ادامه دارد و نشانه های کمی از احتمال دستیابی به توافق جدید وجود دارد، وندی شرمن معتقد است هنوز فرصتی برای توافق وجود دارد. .

شرمن در این رابطه گفت: به نظر من یک توافق بسیار عملی وجود دارد و ایران باید به آن بله بگوید. بهترین چیزی که می توانیم بگوییم این است که آنها نمی توانند تصمیم خود را بگیرند.

قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا مانند دیگر مقامات آمریکایی توپ را در زمین ایران انداخت و توافق را به نفع ایران دانست و گفت: تحریم ها را لغو خواهند کرد. اقتصاد آنها بهبود خواهد یافت و دوباره نفت خود را خواهند فروخت و جهان به نفت ایران نیاز دارد تا بتوانند قیمت خوبی برای آن تعیین کنند. به نفع ایران است که این کار را انجام دهد، اما آنها در رسیدن به اجماع مشکل دارند. اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس که در کنار چین و روسیه بر سر این توافق مذاکره کردند، همگی خواهان این توافق هستند.

وندی شرمن در رابطه با سفر بسیار مورد انتقاد جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی، گفت که هدف از این سفر افزایش پتانسیل ثبات در بخشی از زندگی است. وی افزود: زمانی که خاورمیانه (غرب آسیا) ناپایدار است، به نوعی به سایر نقاط منطقه و جهان سرایت می کند.

  قیمت سکه ایرانی امروز 7 اسفند 1392 + جدول - اندیشه معاصر

علیرغم اینکه دولت بایدن بارها بر سیاست فشار حداکثری دولت قبلی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده و خروج ترامپ از برجام را اشتباه تلقی کرده و مدعی شده است که قصد بازگشت به توافق هسته ای با ایران را دارند، اما رسما به طور خاص اقدام در این زمینه آنها این کار را درست انجام نمی دهند و از بسترهای مختلف برای پاسخگویی ایران استفاده می کنند.

علیرغم اصرار مقامات جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه تهران از توافق هسته ای خارج نشده است، بلکه واشنگتن باید ابتدا خروج خود از برجام را جبران کند، مقامات آمریکایی همچنان اصرار دارند که ایران باید برای پایبندی به این توافق بازگردد.

جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید، بامداد روز سه شنبه تهدید کرد که اگر ایران به توافق هسته ای بازنگردد، واشنگتن به فشار بر تهران ادامه خواهد داد.

مذاکرات در دوحه در 7 و 8 ژوئیه انجام شد. در این گفت‌وگوهای دو روزه، ایران و آمریکا به‌طور غیرمستقیم و با میانجی‌گری «انریکه مورا» معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا، توافق هسته‌ای برجام را بررسی کردند.

پس از پایان این مذاکرات، ایالات متحده استدلال کرد که برخی از خواسته های خارج از برجام دلیل به نتیجه نرسیدن مذاکرات بوده است. ایران بیهودگی مذاکرات را رد کرد.

تحلیلگران می گویند عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره و مشکلات داخلی در ایالات متحده، پشت بی میلی دولت بایدن برای بازگشت به برجام در ماه های اخیر بوده است.

لارنس نورمن، روزنامه نگار روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» در صفحه توئیتر خود با استناد به منابع بلندپایه اروپایی گفت: علیرغم اینکه تقریباً هر روز با جمهوری اسلامی ایران تماس وجود دارد، اما برگزاری دور جدیدی از مذاکرات برای رفع تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران پیش بینی نشده است.

  رکورد تاریخی برای تنیسور ایرانی - اندیشه معاصر

انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید