وبا در ایران / افزایش بیماری در برخی کشورهای همسایه

115801 387 فقط خبر

دکتر مریم مسعودی فر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، وبا همچنان در بسیاری از کشورهای جهان یک تهدید محسوب می شود و در منطقه ما بومی است. سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که 47 کشور در جهان وجود دارند که بومی هستند. به همین دلیل، هدف آن کاهش این تعداد تا سال 2030 و کاهش خطر مرگ و میر ناشی از وبا است.

وی افزود: برخی از کشورهایی که بیماری وبا در آنها بومی است در کنار ما هستند که باعث می شود هر ساله تعدادی موارد ابتلا داشته باشیم. بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، از اواخر سال 2021 و آغاز سال 2022 شاهد افزایش موارد ابتلا به وبا در تعدادی از کشورهای همسایه بوده ایم.

عوامل موثر در شیوع وبا

وی با اشاره به اینکه بیماری وبا به شدت با محیط زندگی افراد مرتبط است، تصریح کرد: دسترسی مناسب به آب بهداشتی سالم، جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب، بهداشت فردی و غیره. عوامل موثر در پیشگیری از شیوع وبا هستند. از عواملی که به درستی رعایت نمی شود، می توان شاهد گسترش بیماری بود. از سوی دیگر در حال ورود به سال های کم بارش و خشکسالی در منطقه هستیم و از سوی دیگر اسکان مجدد جمعیت دسترسی به آب بهداشتی سالم را تحت تاثیر قرار داده است که ممکن است عاملی برای عود بیماری باشد.

وضعیت بیماران در ایران

وی در خصوص تعداد مبتلایان به وبا در ایران گفت: در سال های 99 و 1400 هر سال یک مورد وبا داشتیم. در واقع وبا در ایران کنترل شده و مشکلی ندارد. در سال جاری تاکنون کمتر از 10 مورد مشکوک به وبا را گزارش کرده ایم. در واقع، پس از افزایش موارد وبا در میان زائرانی که در سال 2017 به عراق سفر می کردند، تعداد موارد حتی قبل از فوران تاج به کمتر از 10 مورد رسید.

  برای کاهش وزن ماش بخورید - یک تفکر مدرن

وی ادامه داد: روال بررسی موارد وبا در کشور به این صورت است که افرادی که به علائم اسهال آبکی حاد مراجعه می کنند و مشکوک به وبا هستند، آزمایش آنها در آزمایشگاه های تعیین شده در سطح شهر انجام می شود و در صورت مثبت بودن عنوان باید حتماً انجام شود. برای تایید مجدد به آزمایشگاه دانشگاه مراجعه کنید. در نهایت، تایید نهایی در آزمایشگاه مرجع انجام می شود تا مطمئن شود که مظنون واقعاً به وبا مبتلا شده است. موارد مشکوک تاکنون در آزمایشگاه های منطقه تایید شده است.

مسعودی فر ادامه داد: تمامی این مظنونان به کشورهای همسایه سفر کرده اند. شیوع بیماری وبا در کشورهای منطقه وجود دارد، بنابراین اصل بر ایمن بودن تردد برون مرزی است تا سلامت مسافران و زائران با رعایت بهداشت حفظ شود.

سیگنالی برای شیوع وبا در فصول گرم سال

وی با تاکید بر اینکه شیوع و شیوع وبا در فصل تابستان بیشتر از فصول دیگر است، گفت: خطر ابتلا به وبا در تمام فصول سال وجود دارد، اما منطقاً بیشترین انتظار ابتلا به وبا در کشور ما تقریبا از اوایل اردیبهشت تا آبان است. “

ما دو نگرانی اصلی در مورد وبا داریم. اول اینکه این بیماری بسیار مسری است و دوم اینکه اگر به موقع درمان نشود، می تواند با مرگ و میر بالای 50 درصد همراه باشد. اگر اقدامات پیشگیرانه در سفر یا در حین انجام فعالیت های روزانه به درستی انجام شود و اگر فردی با علائم مشکوک بلافاصله برای شروع درمان مناسب به مرکز بهداشت مراجعه کند، خطر تا حد زیادی کاهش می یابد و حتی می توان مرگ و میر ناشی از وبا را کاهش داد. به کمتر از یک درصد می رسد.

  افتتاح اولین دستگاه پرس لاستیک هیدرولیک ساخت ایران

وی تاکید کرد: مهم ترین نکته استفاده از آب آشامیدنی سالم در هر سفر و رفت و آمد و عدم استفاده از آب روان برای آشامیدن است. نکته مهم دیگر رعایت بهداشت دست و شستن آنهاست. در واقع باید قبل و بعد از دستشویی و قبل از آشپزی و غذا خوردن دست هایمان را بشوییم. همچنین باید مراقب بود که میوه ها و سبزیجات به درستی شسته و ضدعفونی شوند.

راه های انتقال وبا

وی درباره دوره کمون بیماری پس از ورود باکتری به بدن گفت: دوره کمون از 12 ساعت تا 5 روز متغیر است. میانگین طول مدت بیماری دو تا سه روز است. میکروارگانیسم وبا با خوردن غذای آلوده از طریق دهان وارد بدن شده و از طریق مدفوع دفع می شود. بنابراین بیمار حتی یک هفته تا 10 روز پس از بیماری می تواند میکروارگانیسم را از طریق مدفوع دفع کند. ذکر این نکته ضروری است که در 80 درصد موارد مبتلایان به وبا یا علائم بالینی ندارند یا علائم خفیفی از خود نشان می دهند، اما حتی افراد بدون علامت نیز میکروارگانیسم را دفع می کنند و به همین دلیل بر دفع بهداشتی فاضلاب تاکید می شود.

مسعودی فر گفت: راه اصلی انتقال وبا با استفاده از آب یا غذای آلوده به میکروب است. راه معمول انتقال بیماری به این صورت است که اگر بیمار پس از اجابت مزاج دست های خود را نشوید و به سطوح برخورد کند، دیگران را مبتلا می کند.

تاکید بر لزوم آب درمانی خوراکی پس از وبا

وی افزود: اگر مردم به موقع برای درمان مراجعه کنند، مرگ و میر وبا کمتر از یک درصد می شود. عارضه اصلی وبا برای افراد کم آبی بدن به دلیل وبا است و از همه مهمتر اگر فردی دچار اسهال و استفراغ شد باید آب و الکترولیت ها را تعویض کند و به مراکز درمانی مراجعه کند. برخی از افراد، مانند زنان باردار، افرادی که دچار سوءتغذیه و بیماران زمینه ای هستند، در معرض خطر بیشتری برای نشان دادن علائم بیماری هستند و باید بلافاصله درمان با مایع خوراکی ORS را شروع کنند. هر کیسه پودر باید در یک لیتر آب حل شود تا جایگزین مایعات از دست رفته بدن شود. اگر فردی به دلیل استفراغ یا کم آبی به مایع درمانی خوراکی عدم تحمل داشته باشد که منجر به ضعف و بی حالی شود، باید برای شروع مایع درمانی داخل وریدی به دنبال مراقبت های پزشکی باشد.

  اموال سهامداران عدالت از بین رفته است! - اندیشه معاصر

آنتی بیوتیک درمانی خودسرانه؛ ممنوع

وی تاکید کرد: مهمترین توصیه برای هر بیماری عدم مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک است. ارزیابی وبا توسط پزشک توصیه می شود و در صورت شدید بودن بیماری با نظر پزشک آنتی بیوتیک همراه مایع درمانی مصرف کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید