واکنش رسانه های غربی به پرتاب ماهواره خیام

رسانه های غربی امروز در گزارش های خود به پرتاب موفقیت آمیز ماهواره داخلی «خیام» اشاره کردند و آن را در راستای تقویت همکاری های ایران و روسیه که با تحریم های آمریکا و متحدانش مواجه هستند، خواندند.

3457 814 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه جهان خبرگزاری آنا، ماهواره خیام ایران از ایستگاه فضایی بایکونور قزاقستان توسط ماهواره بر سایوز با همکاری مشترک روسیه به فضا پرتاب شد.

در حالی که رسانه های غربی همواره بر دستاوردهای فضایی و ماهواره ای جمهوری اسلامی تمرکز دارند، این بار بلافاصله پس از پرتاب موفقیت آمیز ماهواره 600 کیلوگرمی کاملاً متولد ایران، به این دستاورد جمهوری اسلامی ایران واکنش نشان دادند که نشان می دهد. اهمیت این موضوع برای رسانه های غربی.

در همین رابطه خبرگزاری رویترز نوشت همزمان با برنامه تهران و مسکو برای برقراری روابط نزدیکتر در برابر تحریم های غرب، ماهواره ایرانی با موفقیت از یک ماهواره بر روسی پرتاب شد.

در همین راستا خبرگزاری فرانسه نیز به تقویت همکاری های تهران و مسکو اشاره کرد و نوشت که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ماه گذشته به عنوان دومین سفر خارجی خود پس از جنگ اوکراین به این کشور سفر کرد. این خبرگزاری همچنین اشاره کرد که در سال 2005 ماهواره سینا 1 ایران از ماهواره بر پلستسک روسیه پرتاب شد.

از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز این عملیات را موفقیت آمیز خواند و اشاره کرد که حدود 9 دقیقه پس از پرتاب، ماهواره ایرانی به نام خیام در مدار زمین قرار گرفت. همچنین نام انتخاب شده برای این ماهواره از نگاه این رسانه آمریکایی مورد توجه قرار گرفت و افزود: این ماهواره برگرفته از نام عمر خیام محقق ایرانی است که در قرن 11 و 12 می زیسته است.

  اسکناس های جمع آوری شده در سال 1401 / جایگزین شناسایی شده - اندیشه معاصر

آسوشیتدپرس نیز در بخشی از گزارش خود به مشخصات این ماهواره به نقل از رسانه های ایرانی اشاره کرد و افزود: تلویزیون ایران به نقل از سازمان فضایی ایران اعلام کرد که این ماهواره تصاویری با وضوح بالا با وضوح یک متر بر پیکسل ارائه می دهد.

ماهواره خیام در ساعت 10:22 صبح به وقت تهران با موفقیت از قزاقستان پرتاب شد و اکنون به مدار نهایی خود منتقل می شود. مدار 500 کیلومتر، با بلوک انتقال مداری.

چندی پیش اولین داده های تله متری از ماهواره خیام در ایستگاه های زمینی این ماهواره در پایگاه های فضایی سازمان فضایی ایران (پایگاه فضایی ماهدشت) دریافت شد.
انتهای پیام/4106/

دیدگاهتان را بنویسید