هیأت تخصصی حل اختلاف به دعاوی شرکت های دانش بنیان رسیدگی می کند

637271548434878383 lg فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، فعالیت های دانش بنیان در کشور در سال های اخیر در پارک ها و مراکز رشد افزایش یافته است. ورود شرکت های مبتنی بر دانش، نوآوری و اختراعات به مرحله تجاری سازی محصولات و ایجاد همکاری تجاری بر اساس قراردادهای قانونی و ایجاد تضاد منافع، نیاز به مراکز حل اختلاف و داوری با رویکرد تخصصی رسیدگی به اختلافات و ایجاد سازش برای حوزه های نخبه و دانش بنیان کشور آن را ضروری ساخت.

بر این اساس در سال 1392 با پیگیری های پارک فناوری پردیس مبنی بر تشکیل شورای حل اختلاف ویژه شرکت های دانش بنیان و نخبگان و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و نیز بحث و بررسی دستگاه قضایی در مراحل مختلف مجوز راه اندازی مجتمع حل اختلاف ویژه رسیدگی به اختلافات شرکت های دانش بنیان. و نخبگان با دو شعبه صادر شد. این مجموعه از ابتدای سال 1401 مطابق با شعار سال «سال تولیدی; دانش بنیان و اشتغالزایی با کمک قوه قضائیه برای تسهیل بیشتر در ارائه خدمات قضایی به جامعه نخبگان کشور از «مجتمع اختصاصی» به «مجتمع اختصاصی» ارتقا یافت.

رئیس و قاضی این مجموعه گفت: تشکیل هیئت های حل اختلاف به ماده 189 قانون برنامه ریزی سوم بازمی گردد و بعداً ضوابط و مقررات مربوط به هیأت های حل اختلاف تکمیل شد.

کیانی افزود: یکی از اهداف مهم تشکیل این شوراها حل اختلافات بین مردم و کاهش مراجعات به دادگاه و توسعه و تحکیم مشارکت مردم در اصلاح ذات‌البین و ایجاد صلح و سازش بود.

کیانی درباره انگیزه ایجاد مجتمع تخصصی حل و فصل اختلافات در امور دانشگاهی و نخبگان گفت: با توجه به وجود بیش از 7 هزار شرکت دانش بنیان، بیش از 90 هزار نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و حدود 20 هزار نفر از اعضای سازمان ملی. بنیاد نخبگان و صدها شرکت مستقر در پارک ها و مراکز رشد و همچنین اهمیت ارائه خدمات شایسته به نخبگان و فعالان و شرکت های موجود در اکوسیستم فناورانه و نوآوری کشور، وجود مجتمع حل اختلاف با محوریت امور نخبگان و کسب و کار مبتنی بر دانش و فناوری است.

  باخت های بی پایان پرسپولیس در دربی / استقلال، برنده پنهانی شهرآورد - اندیشه معاصر

وی بیان کرد: بر این اساس با پیگیری های پارک فناوری فردیس، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و حمایت قوه قضائیه و موافقت مرکز توسعه دعاوی، مجتمع حل اختلاف ویژه دانش- شرکت های مستقر و نخبه با دو شعبه دستکاری و از ابتدای سال 1401 به مجتمع تخصصی ارتقا یافت.

رئیس مجتمع شماره 26 هیئت تخصصی حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان که اخیراً به نام مجتمع شهید دکتر مجید شهریاری نامگذاری شده است، افزود: برای راه اندازی شعب این مجتمع تخصصی زیرساخت هایی مانند مانند شبکه های داخلی و امکانات ارتباطی برای ارتباط با سامانه های ارجاع پرونده و رسیدگی به پرونده های مرتبط با قوه قضائیه در پارک فناوری پردیس راه اندازی شده است و عملاً مجتمع شهید دکتر مجید شهریاری در قالب دو شعبه 2627 و 2628 فعالیت خود را تحت عنوان نام یک مجتمع تخصصی از اواخر اسفند 1400 و تقریباً اوایل سال 1401. دفاتر خدمات قضایی می توانند پرونده ها را به این شعب ارجاع دهند.

توانایی اعضای شعبه برای رسیدگی به خواسته ها و الزامات اکوسیستم فناوری و نوآوری

کیانی گفت: با حکم ریاست محترم قوه قضائیه، قاضی و رئیس این مجموعه و اعضای شعب قضایی این مجموعه که شامل 6 نفر از نخبگان و پژوهشگران برجسته فناوری، نوآوری و دانش بنیان کشور هستند منصوب شدند. حوزه های مختلف و با آگاهی کامل از الزامات و الزامات این اکوسیستم و شرکت های دانش بنیان از سوی معاونت محترم قوه قضاییه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف منصوب و آماده خدمت می شوند.

وی افزود: پرونده ها از طریق دفاتر خدمات قضایی به این مجموعه ارجاع می شود و افرادی که تمایل به بهره مندی از خدمات مجتمع حل اختلاف دانش بنیان و نخبگان را دارند می توانند درخواست و دادخواست خود را به دفاتر خدمات قضایی ارسال کنند. همچنین با رعایت صلح و سازش در پرونده های قضایی، علاوه بر مراجعه به توافق طرفین دعوا، امکان مراجعه به این مجموعه دستگاه قضایی نیز فراهم شده است.

  میزان حقوق معلمان از 8 میلیون و 80 هزار تن به 16 میلیون تن اعلام شد - تفکر مدرن

تمرکز تخصصی بر حل و فصل اختلافات قراردادی حقوقی، مالکیت معنوی و دانش فنی

کیانی در خصوص صلاحیت این شورا گفت: به طور کلی شوراهای حل اختلاف در کلیه امور حقوقی و جرایم قابل گذشت و جنبه خصوصی جرایم غیرقابل گذشت صلح و سازش و غیره البته در حدود اختیارات مقرر در قانون اساسی فعال هستند. قانون شوراها اما به طور دقیق تر، مجموعه تخصصی حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان، علاوه بر صلاحیت های پیش بینی شده در قوانین مربوطه، به دنبال حل و فصل اختلافات مربوط به انعقاد، اعتبار، فسخ، نقض، تفسیر یا اجرای قراردادها می باشد. اشخاص حقیقی و حقوقی فعال در حوزه فناوری و دانش در کشور در صورت توافق طرفین می توانند به اختلاف رسیدگی کنند. ضمناً شورا با انعقاد قرارداد قراردادی می‌تواند به اختلافات مربوط به نقض مالکیت معنوی از جمله حقوق نرم‌افزار رایانه‌ای، دانش فنی، اختراعات، علائم تجاری، طرح‌های صنعتی، اسرار تجاری و غیره وارد شود.

وی افزود: رسیدگی به دعاوی مربوط به قراردادهای حقوقی از دیگر صلاحیت های این مجموعه است. مشروط بر اینکه شرط داوری تسهیلات حل اختلاف مبتنی بر دانش در متن آن قید شده باشد یا طرفین اختلاف با رسیدگی به آن تسهیلات موافقت کنند.

همه اعضای اکوسیستم نوآوری و فناوری زیر چتر خدمات حل اختلاف یکپارچه هستند

کیانی گفت: در استان تهران شرکت های دانش بنیان، واحدهای فناور مستقر در پارک ها و مراکز رشد، تیم های راه اندازی مستقر در کارخانه های نوآوری، شتاب دهنده های مراکز نوآوری، کارگزاران ارائه دهنده خدمات فناوری و کسب و کار، مخترعین، اعضای نخبگان ملی فعالیت می کنند. بنیاد، پژوهشگران و نخبگان، اساتید. اعضای هیات علمی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی و سرمایه گذاران فعال در حوزه فناوری و نوآوری کشور، موسسات مالی و سرمایه گذاری خطرپذیر می توانند زیر چتر این مجموعه قرار گرفته و از خدمات حقوقی و قضایی آن بهره مند شوند.

  نرخ ارز، دلار، سکه، طلا و یورو / 5 تیر 1401 + جدول

وی افزود: به منظور تسهیل در ارائه خدمات، امکان برگزاری جلسات دادرسی در دفاتر مستقر در تهران و در صورت نیاز به صورت غیرحضوری و آنلاین وجود دارد.

رئیس مجتمع تخصصی حل اختلاف شرکت های دانش بنیان و نخبگان تصریح کرد: مبنای تشکیل هیئت تخصصی حل اختلاف، رسیدگی به دعاوی مرتبط توسط متخصصان این حوزه و با توجه به اینکه اعضای شعب شاغل در این حوزه است. مجموعه ای متخصص و شناخته شده در اکوسیستم فناوری و نوآوری کشور است که طبیعتاً پردازش را می توان در زمان کمتر و با دقت و کیفیت بهتری انجام داد.

تخصص و احترام به کرامت طرفین، سرعت رسیدگی و خدمات ویژه از طریق مشاوره حقوقی رایگان

وی تصریح کرد: همچنین محیط این مجموعه برای تعدادی از دانش‌بنیان و نخبگان کشور نسبت به محیط‌های مشابه، تخصصی‌تر و قابل احترام‌تر به مخاطبان است و سرعت پردازش نیز به‌دلیل تعداد کمتر، بسیار سریع‌تر است. موارد از طرفی رسیدگی به دعاوی در شورا با حفظ حرمت طرفین و در فضایی به دور از تنش محیط نسبت به دستگاه قضایی و استفاده از توانمندی های تخصصی و تخصصی در قالب مشاوره های کارشناسی قابل پیگیری است. از دیگر مزایای مجتمع شماره 26 هیأت تخصصی اختلاف شرکت بر اساس دانش و نخبه.

کیانی در پایان با اشاره به ارائه برخی خدمات ویژه به شرکت های دانش بنیان و نخبه در این مجموعه گفت: میزهای مشاوره حقوقی هر هفته در این مجموعه برگزار می شود و تماس ها می توانند به صورت شخصی و آنلاین از طریق ثبت نام و تماس با خطوط تلفن این مجموعه باشند. مجتمع 34-76250033 در روزهای یکشنبه هر هفته جهت بهره مندی از مشاوره حقوقی (رایگان) در زمینه پیمانکاری و چهارشنبه ها در زمینه تخلفات مالکیت معنوی.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید