هنرمندان باید لباس ایرانی-اسلامی بپوشند/ طرح های نمایشگاهی در فروشگاه ها موجود نیست

یک طراح لباس بیان کرد؛

تولیدکننده حجاب های ابتدایی معتقد است اگر پوشش ایرانی اسلامی مورد استفاده هنرمندان و الگوهای جامعه قرار گیرد، مردم جامعه نیز با دیدن این نوع پوشش، آن را الگو قرار می دهند.

18280 644 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه هنرهای تجسمی خبرگزاری آنا، راحله سادات مصطفوی، مدیر فروشگاه حجاب مون ویجند (برند) استان یزد و نویسنده کتاب «یک ذن قهارو» در گفتگو با خبرنگار آنا درباره مشکلات و چالش هایی که طراحان لباس و … تولیدکنندگان معمولاً با آن روبرو می شوند وی گفت: دو سال است که روی حجاب ضروری کار می کنم. امروزه هماهنگی بین فطرت مردم و کار حجاب بسیار مشکل شده است. سبک پوشش و حجاب ما تغییر کرد و دو دست درست شد. مسئله مهم این است که برخی افراد به خصوص جوانان بین حجاب کامل و بی حجابی گیر کرده اند اما بی حجابی هم نمی خواهند. خوب است ما برای این مقوله تولید کنیم یعنی بی حجاب نیستند و با حجاب زیبا هستند. اما مکان های کمی وجود دارد که بتوانیم طرح های خود را برای دیده شدن ارائه دهیم. به همین ترتیب، سیستمی برای فعالیت و پشتیبانی لازم در زمینه تامین بافت، اطلاع رسانی جامعه و غیره وجود ندارد.

وی در ادامه افزود: جلساتی در جشنواره بین المللی لباس برگزار شد و در این جلسات تصمیماتی اتخاذ شد. قرار شد گروه هایی تشکیل شود که ما طراحان لباس عضو صنف فروشندگان لباس شویم تا مطالبات خود را مطرح کنیم. به این ترتیب ما می توانیم پارچه لازم را راحت تر تهیه کنیم، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. من یک تولید کننده کوچک هستم و خریدم محدود است. همچنین وقتی واردکننده خرید محدود من را قبول نمی کند و مقدار مشخصی را تعیین می کند، تهیه مواد اولیه برایم سخت است.

  شناسایی 1171 بیمار جدید عروق کرونر در 15 دی 1392/ ​​42 نفر شب گذشته فوت کردند - اندیشه معاصر

پوشش اسلامی بستر توزیع مناسبی ندارد

این طراح لباس درباره وضعیت فعلی طراحی و تولید لباس ایرانی اسلامی گفت: لباس خوب ایرانی اسلامی در نمایشگاه ها و جشنواره ها ارائه می شود اما همچنان محدود است و جای کار بیشتر است. ضمن اینکه بسیاری از این ایده ها و طرح هایی که در نمایشگاه ها ارائه می شود هنوز در فروشگاه ها عرضه نشده است و پوشاک ایرانی اسلامی بستری برای پخش مناسب در کشور ندارد. طراحان لباس ما به دلیل نداشتن دکمه، کوتاه یا استفاده از پارچه نازک، در زمینه لباس های اسلامی نیستند. لباس‌هایی که در اکثر مغازه‌ها به فروش می‌رسند، اسلامی نیستند، مگر اینکه در مزون‌ها پیدا شوند و تعداد آن محدود است، زیرا با استفاده از پارچه بیشتر، قیمت آن افزایش می‌یابد و در نتیجه خریدار پولی نمی‌پردازد. این از منظر هوش اقتصادی منطقی است.

مصطفوی درباره اینکه چه تصمیمات و اقدامات مثبتی از سوی دستگاه های حاکمیتی در زمینه طراحی لباس صورت گرفته است، گفت: تصمیمات و اقدامات مثبتی ندیده ایم. برای حضور در نمایشگاه 4 میلیون و 500 پول پرداخت کردیم اما هیچ اتفاقی نیفتاد. سیاستی به ما ندادند، کارهایی انجام شد، اما دعوت نکردند.

هنرمندان باید لباس ایرانی اسلامی بپوشند

وی در خصوص اینکه چه پیشنهاد و درخواستی از نهادهای سیاسی در این حوزه دارید، خاطرنشان کرد: پیشنهاد من این است که هنرمندان و الگوهای جامعه از لباس ایرانی اسلامی استفاده کنند تا در رسانه ملی و سایر رسانه ها دیده شوند. و از آنها الگو بگیرید. به سراغ نوع دیگری از پوشش رفتند چون شبکه های خارجی را دیدند، خودشان را تشویق کردند و از لباس بازیگران خوششان آمد. ما باید از یادگیری بصری استفاده کنیم. وقتی الگوهای جامعه ما لباس ایرانی اسلامی نپوشند، این فرهنگ پذیری صورت نمی گیرد. بازیگران و الگوهای اجتماعی باید از این نوع پوشش استفاده کنند تا مردم به سمت این سبک پوشش گرایش پیدا کنند. من یک درخواست دیگر دارم؛ گروه های کوچک باید حمایت شوند تا کارشان گسترش پیدا کند، ما دغدغه حجاب را داریم و باید با کار فرهنگی مردم را به پوشیدن لباس اسلامی ایرانی تشویق کنیم.

  خبرگزاری آنا - غرفه آژانس آنا در اولین روز نمایشگاه رویداد ملی عصر امید

این طراح لباس با بیان اینکه برخی از مصرف کنندگان از گرانی لباس ایرانی گلایه دارند، گفت: باید از اقلام اولیه خوب و باکیفیت استفاده کنیم تا برندسازی اتفاق بیفتد. زمانی که از مواد اولیه خوب استفاده شود، قیمت آن بالاتر خواهد بود. اگر از پارچه بی کیفیت استفاده کنیم، نمی توانیم مشتریان خود را حفظ کنیم. کار حجاب بیشتر پارچه می گیرد. دوخت عبای اسلیمی به 3 متر پارچه نیاز دارد که برای سایر لباس ها کافی است. اگر دولت حمایت های لازم را در خصوص قیمت پارچه داشته باشد، قیمت محصولات نیز کاهش می یابد.

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید