همکاری ایران و روسیه موجب رشد سریع صنعت فضایی کشور می شود

مدبر در گفتگوی تفصیلی با آنا:

2394 108 فقط خبر

یک تحلیلگر و کارشناس مسائل روسیه گفت: همکاری ایران و روسیه در اجرای پروژه های راهبردی فضایی با هدف تامین منافع دو کشور و به ویژه زمینه رشد صنعت فضایی کشورمان را فراهم می کند.

گروه علم و فناوری خبرگزاری آناطی روزهای گذشته انتشار اخباری مبنی بر پرتاب ماهواره خیام ایران توسط ماهواره بر روسی سایوز واکنش های بسیاری را در رسانه ها به ویژه رسانه های خارجی به همراه داشت.

قرارداد پرتاب ماهواره خیام از پایگاه فضایی بایکونور که در راستای همکاری نزدیک ایران و روسیه در سال 2016 برای رصد سطح زمین برای کاربردهای مختلف از جمله در زمینه نقشه برداری و نظارت بر ساخت و ساز، آماده سازی زمین، برنامه ریزی شهری، کشاورزی، مدیریت منابع آب. و مدیریت بحران طراحی و نتیجه گیری شده است، به گفته کارشناسان و مهندسان فنی، گامی بزرگ در توسعه برنامه فضایی ایران محسوب می شود.

برای تحلیل بیشتر این همکاری مهم از ابعاد مختلف، گفتگویی با روح الله مدبر، تحلیلگر و کارشناس مسائل روسیه داشته ایم که مشروح آن را در ادامه مشاهده می کنید.

همکاری ایران و روسیه موجب رشد سریع صنعت فضایی کشور می شود

رشد سریع صنعت فضایی ایران در مسیر همکاری با روسیه

آنا: با توجه به تجربه گسترده و تاثیرگذار روسیه در تحقیقات فضایی و امکانات پیشرفته این کشور برای ساخت و پرتاب ماهواره به مدار زمین، همکاری ایران و روسیه چه تاثیری بر صنعت فضایی کشورمان دارد؟

مدبر: آژانس فضایی روسیه (روسکاسموس) رسما اعلام کرد که ماهواره ایرانی خیام با موشک سایوز روز سه شنبه 27 مرداد از پایگاه فضایی بایکونور روسیه به فضا پرتاب می شود. این حادثه از چند جهت قابل توجه است; اول اینکه فدراسیون روسیه مهم ترین قدرت فضایی در سیستم بین المللی است و روس ها از زمان اتحاد جماهیر شوروی، زمانی که یوری گاگارین با ماهواره اسپوتنیک به عنوان اولین فضانورد به فضا سفر کرد، هیچ رقیبی در سیستم بین المللی نداشتند. و کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، همیشه چند قدم به عقب بوده اند. روس ها آنجا بودند.

  حال حافظ امروز 13 اسفند 1392 / چه کسی به شعر انگیزه می دهد که غم انگیز است - اندیشه معاصر

نکته دوم اینکه سایوز به عنوان یک ماهواره بر بسیار پیشرفته، همواره ماموریت های موفقی برای ارسال ماهواره به فضا داشته است و بسیاری از کشورها در عرصه بین المللی در آستانه همکاری با روس ها در عرصه فضایی هستند. به عبارت دیگر، همکاری جمهوری اسلامی ایران با فدراسیون روسیه در حوزه فضایی چشم‌انداز روشنی برای موفقیت‌های بیشتر و رشد چشمگیرتر صنعت فضایی نوپا اما رو به رشد ایران در شرایطی خواهد داشت که جمهوری اسلامی ایران تحت شدیدترین و بی سابقه ترین فشارهای تحریمی آمریکا قرار دارد.

چنین همکاری هایی نشان می دهد که دولت فدراسیون روسیه مسیر خود را برای نزدیک شدن به جمهوری اسلامی ایران در فضایی عاری از تحریم مشخص کرده است و می توان رسما اعلام کرد که فصل جدیدی در زمینه روابط ایران و ایران ایجاد شده است. فدراسیون روسیه چند ماه است که دو کشور به سمت روابط استراتژیک رفته اند.

نگرانی غرب از همکاری ایران با ابرقدرت فضایی جهان

آنا: پس از انتشار اخباری مبنی بر برنامه ریزی برای پرتاب ماهواره خیام با موشک سایوز، رسانه های غربی واکنش های بسیاری نشان دادند و سعی کردند افکار عمومی را نسبت به این گونه همکاری های ایران و روسیه تشویق کنند. به نظر شما دلیل این حمله خبری به برنامه فضایی ایران و روسیه و ترس از غربی ها چیست؟

مدبر: در دیدار بسیار مهم مقام معظم رهبری و رئیس جمهور روسیه، ایشان تاکید کردند که مسیر توسعه روابط ایران و روسیه به سمت نزدیکی و همکاری بیشتر در راستای جهانی شدن پیش رفته است و باید هر روز افزایش یابد. روز به روز شاهد هستیم که ابعاد مختلف این همگرایی و همکاری هر روز در حال گسترش است. اینکه ایران به عنوان بزرگترین در کنار روسیه است نیروی کیهانی دنیا به سمت توسعه فناوری فضایی پیش می رود، قطعا آمریکا و طرف غربی را نگران می کند، بنابراین در روزهای اخیر شاهد فضای تبلیغاتی سنگینی بودیم که موجی از نگرانی غرب و آمریکا را از این نزدیکی و همکاری نشان می دهد.

  کیشوری فرد: لیگ برتر کاملا در اختیار تیم ملی است/ اولویت سرپرست جدید فدراسیون باید VAR باشد.

امروز با این اتفاقات بهتر می توان فهمید که جریان روس هراسی و روس ستیزی از کجا در ایران سرچشمه می گیرد و شایعات علیه روابط ایران و روسیه کجاست؟ همکاری ایران و روسیه و انتقال این فناوری و از همه مهمتر مدیریت، فرماندهی و ناوبری ماهواره خیام از خاک جمهوری اسلامی ایران مسیری فوق العاده مهم است و عمق همکاری راهبردی ایران و روسیه را نشان می دهد. و افزایش سطح تعاملات در ابعاد مختلف.

به همین دلیل غرب همواره نگران نزدیکی روابط ایران با روسیه بوده است و سال هاست که غربی ها تلاش کرده اند ایران را به صنعت بسیار مهم فضایی منع کرده و توانایی های آن را در عرصه فضایی محدود کنند، اما امروز ماهواره خیام، که وضوح آن به یک متر می رسد و قابلیت کار در همه. ابعاد مورد نیاز ایران را دارد، خطری جدی برای کشور غربی محسوب می شود.

همکاری ایران و روسیه موجب رشد سریع صنعت فضایی کشور می شود

ماهواره خیام قدرت فضایی ایران را چند برابر می کند

آنا: با توجه به سیاست های اتخاذ شده از سوی غرب در خصوص برنامه فضایی ایران، آیا آمریکا از نظر قوانین بین المللی امکان جلوگیری از اجرای پروژه فضایی مشترک ایران و روسیه را دارد؟

مدبر: تلاش کشورهای غربی به ویژه آمریکا برای نظامی‌کردن پروژه ماهواره‌ای خیام در راستای انحراف افکار عمومی و فضای بین‌المللی از ماهیت اساسی همکاری‌های فضایی ایران و روسیه است. جمهوری اسلامی ایران در هر بعد و در هر شرایط لازم از توانمندی های فناورانه خود بر اساس منافع ملی خود بر اساس حقوق بین الملل استفاده می کند. ماهواره خیام اولاً کمک دانشمندان کشورمان برای نظارت دقیق در حوزه های زیرساختی چه در حوزه محیط زیست و چه در حوزه اکتشافات لازم است و این در حیطه اختیارات آمریکا و رژیم صهیونیستی نیست. در منشور ملل متحد و کنوانسیون های حقوقی و قوانین بین المللی هیچ کشوری نباید در استفاده مسالمت آمیز از فضا دخالت کند.

ماهواره خیام به عنوان یکی از بزرگ‌ترین، سنگین‌ترین و پیشرفته‌ترین ماهواره‌های ایران، حضور آن در جو چقدر می‌تواند موثر باشد و بیشتر تهدیدات غرب، آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران را برطرف کند.

کسانی که ایران را مقصر می دانند در واقع نگران عضویت ایران در باشگاه فضایی جهانی هستند. البته رابطه ایران و روسیه به یک بازی برد-برد تبدیل شده است و هر دو طرف با توجه به منافع ملی خود و در شرایط کنونی نظام بین الملل از نزدیک شدن و نزدیک شدن ارتباطات و روابط خود بهره مند خواهند شد. منفعت هر دو طرف بهبود روابط تا حد نهایی است.امروزه جهان در حال ایجاد سیستم جدیدی است که در آن یکجانبه گرایی آمریکا از بین خواهد رفت. نظام تک قطبی آمریکا به گونه ای است که به کشورهایی که تحت سلطه آن نیستند اجازه استفاده از فناوری ها و حتی حقوقی را که در حقوق بین الملل به طور رسمی بیان شده است، نمی دهد. همکاری ایران و روسیه برای هر دو کشور برای طراحی مسیری جدید در ائتلاف جدید به عنوان دو رکن قدرتمند مفید خواهد بود.

  تکواندوی ایران شرایط عادی ندارد/ به گذشته فکر نمی کنم و رو به جلو می رویم

آینده همکاری ایران و روسیه بر اساس راهبردی که رهبر انقلاب و رئیس جمهور روسیه در دیدار اخیر تعریف کردند، بسیار روشن و رو به رشد است. مسیر نزدیکی ایران و روسیه در راستای افزایش قدرت هر دو کشور است و این موضوع باعث نگرانی شدید غربی ها شده و آنها بهتر می فهمند که ماهواره خیام به عنوان یکی از بزرگترین، سنگین ترین و پیشرفته ترین ماهواره ها. حضور ایران در فضا چقدر می تواند موثر باشد و بخش عمده تهدیدات غرب، آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه ایران را برطرف می کند. این همکاری همچنین نشان از قدرت و فناوری برتر ایران در زمینه اکتشاف و به زودی در مناطق زیرزمینی در دریاها و انرژی های نو دارد.

انتهای پیام/4144

دیدگاهتان را بنویسید