همه چیز در مورد جذام، لکه ها و درمان آن – یک تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، جذام، پسوریازیس یا ویتیلیگو نام بیماری است که در آن رنگدانه های پوست از بین می رود و در نتیجه باعث ایجاد لکه های سفید روی پوست می شود. این بیماری می تواند هر قسمتی از بدن را درگیر کند، اما شایع ترین مناطقی که این بیماری باعث ایجاد لکه های مختلف می شود عبارتند از:

  • صورت
  • لب
  • دست و پا
  • نواحی تناسلی

همانطور که می دانید جذام یک بیماری شایع است که از هر 100 نفر حداقل یک یا دو نفر را مبتلا می کند. این بیماری معمولاً قبل از 20 سالگی ظاهر می شود. این بیماری ممکن است 100 درصد ارثی نباشد، اما از هر خانواده ای که یک نفر مبتلا به جذام باشد، قطعا از هر پنج نفر یک نفر بیمار می شود. اگرچه این بیماری باعث ایجاد انواع مختلف پوست می شود، اما هیچ تغییر و مشکلی در سلامت عمومی ایجاد نخواهد کرد.

جذام چگونه ایجاد می شود؟

این بیماری همانطور که گفته شد در اثر از بین رفتن رنگدانه های پوست ایجاد می شود اما جالب است بدانید که علت آن هنوز ناشناخته است. در این راستا تاکنون چهار نظریه اصلی مطرح شده است که به شرح زیر است:

  1. سلول های عصبی بدن تحت تأثیر یک عامل ناشناخته و غیر طبیعی سموم تولید می کنند که به نوبه خود رنگدانه های پوست را از بین می برد.
  2. سیستم ایمنی آسیب دیده و رنگدانه های پوست به عنوان یک عامل خارجی شناسایی شده و سعی در از بین بردن آنها خواهد شد.
  3. سلول های رنگدانه خود را از بین ببرید و آنها را از بین ببرید.
  4. نقص ارثی در یک ژن باعث می شود سلول های رنگدانه بیش از حد حساس شوند و باعث مرگ آنها شود.
  توپ قاچاق فیلم روی زمین افتاد

پیشرفت خوب

این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. افرادی که پوست روشن دارند معمولاً در فصول گرم سال مانند بهار و به خصوص تابستان متوجه تغییر رنگ می شوند. واضح است که جذام در افرادی که پوست برنزه یا تیره دارند، بارزتر است.

در موارد شدید جذام، رنگدانه ها در سراسر پوست از بین می روند و رنگ پوست به طور کامل تغییر می کند. در واقع میزان تخریب رنگدانه های پوست در انسان متفاوت خواهد بود و مدل خاصی را شامل نمی شود، اما مشخص است که بازگشت رنگ این لکه ها به ندرت اتفاق افتاده است.

درمان جذام

مطالعات متعدد نشان می دهد که هنوز درمان قطعی برای جذام یا ویتیلیگو وجود ندارد، اما امیدواریم در سال های آینده درمانی برای این بیماری پیدا شود. با این حال، گاهی اوقات بهترین درمان برای ویتیلیگو یا جذام اجتناب از درمان خاص است. به خاطر داشته باشید که از آنجایی که پوست این نواحی اغلب حساستر از سایر نواحی سالم است و بیشتر مستعد آفتاب سوختگی است، اگر ناحیه آسیب دیده با لباس پوشانده نشود، بهتر است از کرم ضد آفتاب با SPF استفاده کنید. به درستی استفاده شود.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257439

دیدگاهتان را بنویسید