همه از ایران بروند، من خواهم ماند

33840 919 فقط خبر

رهبر ارکستر ملی گفت: من کشورم را دوست دارم، همه باید ایران را ترک کنند، من در کنار مردمی می مانم که موسیقی من را دوست دارند، قلبشان برای کشورشان می تپد، دلشان می خواهد این کشور آباد بماند و همه با هم کار کنیم. تا ایران را بزرگ کنیم.

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا، ارکستر ملی ایران «همراه با خاطره ها» به مناسبت هفته دفاع مقدس به اجرای آثار منتخب مجید تعظمی در تالار وحدت می پردازد. بنیاد رودکی، انجمن موسیقی ایران و دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و هنر معاونت هنری ارشاد اسلامی اجرا می شود. این رویداد موسیقایی پیش از این قرار بود از 15 تا 20 مهرماه ساعت 21 در تالار وحدت برگزار شود اما به دلیل استقبال مخاطبان و تکمیل بلیت های اجرا، «همراه با خاطره ها» تا 19 مهر تمدید شد. بلیت های این اجرا به فروش رسیده است.

«سمفونی حماسی هرمشهر»، «از کره تا راین»، «آژانس شیشه‌ای»، «بوی پیراهن یوسف»، «دیوانه از قفس پرید»، «آرزوی بزرگ»، «جایی برای زندگی» شیخ بهایی» و «دوئل» قطعات این اجرا عبارتند از: این در حالی است که اجرای کامل سمفونی خرمشهر برای اولین بار اجرا می شود.

در این مراسم ارکستر ملی ایران با تلفیقی از سازهای ایرانی و کلاسیک خاطره انگیزترین آثار مجید تعظمی را می نوازد. همچنین گروه کر بنیاد رودکی به سرپرستی رازمیک اوهانیان ارکستر ملی ایران را در این اجراها همراهی می کند.

مجید تسامی درباره رویداد موسیقی «همراه با خاطره ها» و نقش آهنگساز در فیلم های معروف و پرفروش و محبوبیت این فیلم ها به دلیل آهنگسازی اش گفت: این تصور که موسیقی بهتر از فیلم است شاید اینطور نباشد. درست است، من این تم ها و موسیقی را دوست دارم. من از دل فیلم‌ها برداشت کردم، آن فیلم باید یک مضمون و مفهومی داشته باشد که آن مضمون از آن گرفته شده است، بنابراین نمی‌توان گفت که موسیقی یک چیز منزوی است.

اگر موسیقی یک چیز منزوی بود، ارزش فیلم را نداشت، هر بخش از آن جا می‌افتد و بر فیلم تأثیر می‌گذارد.

وی گفت: اگر موسیقی یک امر منزوی بود، شایسته فیلم نبود، همه قسمت های آن با فیلم مطابقت دارد و در آن اثر می گذارد. ریاضت کشیدم تا موسیقی فیلم ها را بسازم، با شخصیت های فیلم ها زندگی کردم، اگر شخصیتی در فیلم با تیر برخورد می کرد، یک تیر به من می خورد، اگر او شیمیایی می شد، من هم شیمیایی می شدم، به همین دلیل است که موسیقی این فیلم ها از دلم جوشید و رفت.

  دانش آموزان رهبران جامعه هستند

ثامامی افزود: مطمئناً این مردم که این موسیقی را دوست دارند، قلبشان برای کشورشان می تپد، دلشان می خواهد این کشور آباد بماند، آباد باشد و همه ما باید دست به دست هم دهیم تا ایران ایران را بسازیم و بزرگش کنیم، اینها موضوعاتی هستند که در این فیلم ها به آنها اشاره می شود. من اینها را به زبان موسیقی بیان کردم، من کشورم را دوست دارم، تمام این کشور باید از ایران برود، من نمی روم، می مانم، فکر نکنید زندگی در این شرایط برای من آسان است، برای من هم سخت است. من، اما باید ببینیم چه می شود.

این رهبر ارکستر درباره استقبال چشمگیر مخاطبان از رویداد موسیقایی «همراه با خاطره ها» و تمدید روزهای اجرای آن، گفت: برگزارکنندگان این برنامه ابتدا از من خواستند تا یک شب دیگر تمدید کنم که پذیرفتم و آن ها هم اجرا کردند. همین درخواست برای راه دوم همونطور که گفتم اول ببینیم شب اول اجرا خوبه یا نه بعد تمدیدش کنیم. با تشکر از دوستان شنونده ای که موسیقی من را دوست دارند که در این کنسرت من را تنها نگذاشتند و بدون تبلیغات از من حمایت کردند. ، تمامی بلیط ها فروخته شده است. خوشحالم کسانی هستند که از موسیقی جدی حمایت می کنند، موسیقی فیلم را دنبال می کنند و آن را دوست دارند و من را تنها نگذاشتند.

به نظر من موسیقی قدرت قابل توجهی در بیان مفاهیم دارد، خواننده کاری می کند و آنچه ارکستر می گوید می خواند، مردم ما می توانند همان برداشت را از موسیقی بدون کلام داشته باشند.

وی در پاسخ به اینکه چگونه توانستی عشق بسیاری از مردم را به سوی خود جلب کنی؟ گفت: من هم مردم را دوست دارم، این مردم را دوست دارم، در هیچ کجای دنیا چنین رابطه ای بین مردم پیدا نمی کنید، من سال ها در آلمان درس خواندم و زندگی کردم، نمی دانستم همسایه ام کیست، اما اینجا برای مثلا میری نان میخری و با نانوا ساعت حرف میزنی دلها به هم نزدیکه باور کن شبی که این اتفاق افتاد و این خانم (مهسا امینی) فوت کرد من تا صبح بیدار بودم. من او را ندیده بودم و نمی شناختمش، اما این اتفاق من خیلی تأثیر منفی گذاشت، به بستگانش و مردم خوبمان تسلیت می گویم.

ثامزی درباره عدم حضور خواننده در رویداد موسیقایی «همراه با خاطره ها» اظهار کرد: در همه کنسرت ها خواننده حضور دارد، به نظر من موسیقی قدرت قابل توجهی در بیان مفاهیم دارد، خواننده کاری می کند و همان چیزی را که ارکستر می گوید می خواند. مردم همین برداشت ها از موسیقی بی کلام را می توان در رویداد موسیقی «همراه با خاطره ها» هم داشته باشد، هرچند اصرار داشتند که خواننده در دو قسمت حتی در اجرای «بوی پیراهن یوسف» حضور داشته باشد. ‘ که صدای مردانه است، فکر کردم بدون حضور خواننده برنامه را اجرا کنم.

  شکایت ۲ بازیگر از ترانه علیدوستی + عکس

آهنگساز فیلم «از کاره تا راین» افزود: خوشحالم که رویداد «همراه با خاطره ها» به نتیجه رسید، اما ناراحتم که 10 سال گذشته و زمانی که پرانرژی و فعال بودم و توانستم کار کنم. من کاری نکردم که الان تمام زندگی مرا آزار می دهد، نمی دانم می توانم 2 ساعت روی صحنه بایستم و رهبری ارکستر را بر عهده بگیرم یا نه به این معنا خیلی ناراحتم که همه چیز آنطور که من می خواهم پیش نمی رود و کار می کنم. با انرژی در حین رهبری ارکستر در جوانی 25- من 20 سالمه و مشکلی ندارم امیدوارم شب کنسرت هم همینطور باشد.

تنها مشکل ما سقف باز تالار وحدت است که مشکل دارد، سقف شکسته است، بنابراین نوازندگان سازهایی مانند سازهای کوبه ای و بادی که پشت کنسرت و گروه می نشینند. ناشنوایان صدایشان از صحنه بیرون می آید چون 60، 70 متر بالاتر خلوت است

وی با بیان اینکه چرا در 10 سال گذشته فعالیتی نداشته ام گفت: این مشکل دلایل مختلفی دارد، بهتر است یک مدت سکوت کند، ما در جایی زندگی می کنیم که اگر الان گلویم را بگیرم و سرفه کنم هزاران هزار نفر سوالات بعدا مطرح می شود، پس بهتر است سکوت کنید، اما اینکه بنیاد رودکی، وزارت فرهنگ و ارشاد، تمام توان خود را صرف برگزاری رویداد «همراه با خاطرات» کردند، هر آنچه را که لازم داشتم فراهم کردند و این کنسرت را ساختند. برای من بدون استرس، لذت بخش است. اینجا همه چیز برای من آماده شده است، هر وسیله ای که بخواهم در اختیارم قرار می گیرد و سعی می کنند در این زمینه مشکلی نداشته باشند. اگر مشکلی در کار باشد، با من است، اما حداقل با نوازنده، ساز و … مشکلی ندارم.

ثامامی افزود: تنها مشکل ما سقف باز تالار وحدت است که مشکل دارد، سقف شکسته است، بنابراین نوازندگان سازهایی مانند سازهای کوبه ای و بادی که پشت کنسرت می نشینند و گروه های کر، صدایشان می شود. چون 60، 70 متر بالاتر از آن خالی و خارج از صحنه است، محو می شود و برای برگرداندن صدایشان به صحنه باید اغراق کنند و آواز و اجرا را تقویت کنند تا تعادل برقرار شود.

  پروژه ملی شهر هوشمند مرکز ایران در بهمن ماه رونمایی می شود + فیلم

رهبر ارکستر رویداد موسیقایی «همراه با خاطره ها» درباره همکاری نصیر حیدریان در این اجرا گفت: حیدریان فردی منحصر به فرد است که برای اینکه خسته نباشم با نوازندگان ارکستر به صورت گروهی کار می کند و آنها را آماده می کند. برای اجرا و همچنین تمرینات قبل از اجرای رسمی با حضور و کمک نصیریان در صورت بروز مشکل در حین تمرین گزارش و پیگیری خواهند کرد.از همکاری نصیریان با ارکستر قدردانی می کنم.این آموزش می دهد 18 نفر از این هنرجویان که در این مجموعه فعال هستند پیشرفت چشمگیری داشتند که در ارکستر من حضور دارند و می توانند به صورت مستقل کار کنند یا در کنسرت های مختلف در آینده بیاورند.

من می خواهم کار جدیدی را شروع کنم، اما فعلا رویداد موسیقی “با خاطره” باید تمام شود و بعد به کار آینده فکر کنم.

تعظمی در پاسخ به این سوال که ساز تخصصی شما ابوا است، آیا می توان بخشی را برای اجرای قطعه ای با آن ساز در ارکستر پیش رو اختصاص داد؟ او گفت: “خیلی دلم برای این ساز تنگ شده است. این ساز را در کلاس پنجم یا ششم به من دادند. الان 75 ساله هستم. سال هاست که این ساز را در دست دارم و با آن زندگی می کنم. بنابراین همسایه ها می خواهند. ناراحت نباش، من ساعت را در کمد تنظیم کردم، یعنی خیلی با آن آشنا بودم، متأسفانه ابزارهایی که به ما داده بودند خراب بود، بنابراین مجبور شدیم خیلی آنها را فشار دهیم، حالا انگشت شست من جابجا شده است، دیگر نمی توانم ساز را نگه دارم، بنابراین من دو سال است که بازی نکرده ام. او را نوازش می کنم، خاکش را تمیز می کنم و احساس خوبی دارم.

وی در پاسخ به این سوال که چه کسانی در رویداد موسیقایی “همراه با خاطرات” چنگ می زنند؟ وی گفت: در این ارکستر ساز چنگ نداریم که ردیف خاصی داشته باشد و تکنواز باشد، ساز چنگ داریم که نوازندگان جوان در ارکستر آن را می نوازند.

این آهنگساز درباره کارهای آینده خود افزود: می خواهم کار جدیدی را شروع کنم اما فعلا باید رویداد موسیقی «همراه با خاطره ها» تمام شود و بعد به فکر کار آینده خواهم بود.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید