همایش بین المللی شخصیت های فرهنگی و اقتصادی مسلمان برگزار می شود

1089489 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی آناخبرزایی، محمد دبیر شورای عالی مناطق آزاد صنعتی و ویژه اقتصادی در دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از برگزاری همایش بین المللی فعالان فرهنگی و اقتصادی مسلمان خبر داد. به میزبانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد برگزار می شود.

محمد در این خصوص گفت: متاسفانه برخلاف رهنمودهای امام راحل و مقام معظم رهبری، شعار وحدت مسلمین در حوزه اقتصادی به کلی مغفول مانده است. شاید یکی از عوامل اصلی این غفلت بزرگ، امید برخی از مسئولان کشور به کمک کشورهای غربی بود. اما در دولت انقلابی که این رویکردهای نادرست در سیاست خارجی به کلی تغییر کرده است، به نظر می رسد این تصمیم می تواند به یکی از اولویت های سیاست خارجی و راهبرد اقتصادی کشور تبدیل شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری صنعتی و ویژه اقتصادی افزود: مسلمانان زیادی در کشورهای مختلف جهان زندگی می کنند که علاقه زیادی به اسلام ناب محمدی و نظام جمهوری اسلامی دارند و به دنبال بستری مناسب برای ابراز محبت خود هستند. بهترین راه ممکن در زمینه های مختلف اثبات فرهنگی و اقتصادی; اما متأسفانه این مهم در اولویت هدف مسئولان نیست و بستر تحقق آن به خوبی مهیا نشده است.

وی تصریح کرد: بر این اساس و با توجه به اینکه مناطق آزاد موتورهای اقتصادی کشور هستند، مناطق آزاد ایران می توانند در به فعلیت رساندن این پتانسیل در میدان پیشرو باشند و این هدف را به بهترین شکل ممکن محقق کنند. در اینجا توجه به این نکته ضروری است که ایده استفاده از این ظرفیت ویژه همکاری های گسترده اقتصادی بین کشورهای مسلمان از قبل در کشور مطرح شده و برای تحقق آن تلاش شده است. اما متاسفانه به دلایل مختلف در یکی دو جلسه محدود ماند و به نتیجه عملی نرسید.

  جزئیات حضور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز در نمایشگاه عصر امید.

اهداف این نشست به شرح زیر است:

1. تبیین دستاوردهای سرمایه گذاری مشترک دولت های اسلامی در مقابله با تحریم های سرکوبگر.

2. تبیین ظرفیت های عظیم عرصه های اجتماعی و اقتصادی در کشورهای اسلامی.

3. آشنايي با امكانات عظيم مناطق آزاد كشورهاي اسلامي.

4. شناسایی موانع سرمایه گذاری در ایران و سایر کشورهای اسلامی به ویژه در مناطق آزاد.

5. فراهم آوردن زمینه های لازم برای ایجاد مناطق آزاد مشترک بین کشورهای اسلامی.

6. ارائه جامع فرصت های گسترده شرکت کنندگان اقتصادی در کشورهای مسلمان.

7. ارائه ظرفیت بازار یک میلیارد نفر از کشورهای مسلمان به تجار و فعالان اقتصادی.

8. ایجاد جبهه اقتصادی و اجتماعی جدید در منطقه با محوریت رهبران اقتصادی کشورهای اسلامی.

9. شبکه فعالان اقتصادی در کشورهای اسلامی.

10. ایجاد انجمن بین المللی مناطق آزاد کشورهای اسلامی و شبکه سازی مناطق آزاد کشورهای اسلامی.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید