هماهنگی سیستم تامین مالی برای احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال

1084604 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا، شورای اقتصاد در جلسه 17 تیر 1401 با استناد به ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و بهبود نظام مالی کشور. همچنین در ماده ۴۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، طرح جامع حفظ و گسترش مخازن نفتی تصویب شد.

علی ناظمی معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی در این خصوص گفت: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد و با هدف ترویج احیای چاه های کم کارکرد و غیرفعال و افزایش ضریب بازیافت مخازن کشور با استفاده از توان شرکت های دانش بنیان و فناوری در بخش بالادستی نفت، شرکت ملی نفت ایران تصمیم گرفت پروژه احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال را تعریف کند.

وی در ادامه به مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی در طرح احیای چاه های نفتی کم بازده و غیرفعال اشاره و تصریح کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی نهادی است که علاوه بر نقش هماهنگی، تامین مالی شرکت های دانش بنیان کشور را بر عهده دارد. سیستم تامین مالی این پروژه نیز به طور مستقیم در برنامه ها دخیل خواهد بود.

ناظمی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، شرکت های دانش بنیان و فناور که می توانند با استفاده از فناوری های نوین در افزایش تولید منابع نفتی غیرفعال و کم بازده نقش داشته باشند، بخشی از درآمد متعلق به آنها خواهد بود. و مقدار این درآمد به نحوی خواهد بود. پیش بینی می شود که برای این شرکت ها بسیار جذاب باشد. صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به عنوان سرمایه گذار و حامی آماده تامین مالی شرکت های دانش بنیان است. بر اساس مصوبه فوق، در صورت مشارکت صندوق نوآوری در این طرح ها، علاوه بر سهام مشارکت، به ازای هر بشکه نفت تولیدی، یک دلار اضافی به صندوق نوآوری تعلق می گیرد.

  برای مقابله به مثل، دارایی های کره جنوبی را مسدود کنید - فکر معاصر

به گفته معاون سرمایه گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، این صندوق همچنین متعهد است منابع حاصل از این طرح ها را برای سرمایه گذاری در توسعه فناوری احیای چاه های نفتی کم بازده در دوره طرح و پس از اتمام طرح تخصیص دهد. 50 درصد از این منابع مازاد برای حمایت از شرکت های معرفی شده توسط پارک علم و فناوری برای صنعت نفت است که تشکیل چرخه حمایتی دائمی از شرکت های فعال در این حوزه را تضمین می کند.

ناظمی همچنین افزود: این مصوبه تحول چشمگیری در اجرای الگوی بهره مندی از فاینانس پروژه های صنعت نفت در اکوسیستم فناورانه کشور ایجاد می کند که بتواند منافع طرفین را به نحو عادلانه تامین کند و مناسب باشد. الگوی تامین مالی همکاری بین بخش خصوصی و دولتی بدیهی است که می توان از همین مدل برای سایر پروژه های بهینه سازی کلان کشور مانند سایر بخش های انرژی استفاده کرد و منافع همه ذینفعان را به طور همزمان در نظر گرفت.

لازم به ذکر است در تیرماه امسال صندوق نوآوری و شکوفایی با مدیران شرکت ملی نفت ایران، موسسات مالی، فعالان بازار پول و سرمایه و سایر ارائه دهندگان مالی جلسه ای برای ارتباط شرکت های دانش بنیان و فناوری با شرکت ملی نفت ایران

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید