هشدار عجیب! این آب را ننوشید؛ آلوده – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، اگر تاکنون موضوع آلودگی سد ماملو با پساب های انسانی و صنعتی در شهرستان پردیس مطرح شده است، اکنون مسئولان و کارشناسان محیط زیست به ابعاد جدیدی از آلودگی سایر سدهای کشور پی برده اند. این در حالی است که قرار بود پروژه تصفیه خانه فاضلاب شماره 2 پردیس از هفت سال پیش آغاز شود، اما اجرای این پروژه در انتقال بین محیط زیست و شرکت ساختمانی بر پروانه به تعویق افتاد. آنچه مسلم است اکنون باید مراقب نوشیدن آب سد ماملو باشیم.

مسئولان سازمان محیط زیست می گویند: با توجه به اینکه شرکت ساختمانی شهر جدید پردیس به عنوان متولی تصفیه خانه شماره 2 پردیس مدعی است تنها 10 درصد پساب مسکن مهر به اراضی روستای باغکامش در چند کیلومتری سد ماملو سرازیر می شود. نیمی از فاضلاب پردیس تولید و وارد منابع آبی سد ماملو می شود.

چند روز پیش ابراهیم نظرونیا یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت عمران پردیس به سازمان محیط زیست شکایت کرد که به مدت 7 سال با صدور مجوز برای پالایشگاه شماره 2 پردیس مخالف بوده است. تصمیم فوری ساخت دو تالاب (دریاچه) برای تصفیه 70 تا 80 درصد را در دستور کار قرار دادیم و در اوایل اسفندماه امسال به بهره برداری می رسد.

نظرنی که تخمین می زند تنها 10 درصد از 30 هزار واحد فاضلاب فاز 8 پردیس وارد روستای بگکامش در حوالی سد ماملو می شود، گفت: در شهر جدید پردیس حدود 83 هزار واحد مسکن مهر وجود دارد که از این تعداد 55 هزار واحد است. در فازهای 3، 5، 9 و 11 و پساب آن از طریق تصفیه خانه شماره یک پرهزینه و بدون آلودگی مدیریت می شود.

  خورش بیران – اندیشه مدرن

این در حالی است که اخیراً هدایت فهمی، رئیس مرکز تحقیقات وزارت علوم به جمعیت 600 هزار نفری در بالادست سد ماملو اشاره کرده است. پردیس به منابع آبی سد ماملو می ریزد

وی گفت: آلاینده هایی از جمله کودها و سموم شیمیایی، آلاینده های صنعتی، آلاینده ها و دام ها قبل از ساخت سد وارد سد ماملو و رودخانه جاجرود شده بود.

به گفته یک مقام وزارت علوم، حتی قبل از آبگیری سد ماملو در سال 1386، پساب های صنعتی و انسانی وارد رودخانه جاجرود شده است. به گفته وی، بحران اصلی کمیت آب نیست، بلکه کیفیت آب است و در نقاط مختلف کشور شاهد ورود منابع آلاینده به سدها، رودخانه ها و سایر منابع آبی هستیم.

در همین حال حسین نایب، یکی از اعضای هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران گفت: سالانه 20 میلیون متر مکعب فاضلاب انسانی وارد سد ماملو می شود.

علی مریدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست و مدیریت آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، محدودیت منابع را یکی از مهمترین موضوعات در برنامه پایش کیفیت آب عنوان کرد و گفت: متأسفانه آسفالت و راهسازی در اولویت است.

فدایی فرد، کارشناس مدیریت آب نیز به ابعاد جدید آلودگی آب در سایر سدهای تهران علاوه بر سد ماملو اشاره کرد و گفت: مشکل سد قشلاق بسیار بدتر از سد ماملو است.

به گفته فدایی فرد، سد زاوه در پایین دست سنندج قرار دارد و تصفیه خانه آن 50 درصد فاضلاب را تصفیه می کند.

اگرچه شرکت عمران شهر جدید پردیس اعلام کرده است که ذاتاً مسئولیت ساخت پالایشگاه را از نظر تخصیص منابع در سازمان برنامه و بودجه بر عهده ندارد، اما اظهار نظر نظرنی یکی از اعضای هیئت مدیره عمران پردیس به وضوح با اظهارات کارکنان و کارکنان متفاوت است. کارشناسان محیط زیست

  آخرین مهلت ثبت نام مجدد در خوابگاه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

به عنوان مثال نظرونیا گفت که آبی که برای شرب در شهر استفاده می شود مطلقاً آلاینده نیست و بارها آزمایش شده است. این در حالی است که مسئولان و کارشناسان محیط زیست آلودگی برخی سدهای کشور را تا 50 درصد اعلام کرده اند.

در هر صورت ظاهرا آنچه مغفول مانده کیفیت آب بسیاری از سدهای کشور از جمله سد ماملو است که آب شرب بخش‌هایی از جنوب تهران و شهرستان‌های ورامین، پیشوا، کرچک و پاکدشت و همچنین آب مورد نیاز را تامین می‌کند. توسط صنایع این حوزه طی سه سال آینده نمی توان به ساخت تصفیه خانه امیدوار بود و باید به دو دریاچه موقت بسنده کنیم که می تواند تا حدودی از شدت آلودگی بکاهد.

حدود یک سال پیش، عزیز میکائیلی، رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان پردیس اعلام کرد که 30 تا 40 درصد فاضلاب شهرستان پردیس تصفیه می شود و مابقی که اغلب به ساختمان های مسکونی مهر مرتبط است، به رودخانه می ریزد. حوضه آبریز سد ماملو و در نهایت پشت تاج این سد که بخش عمده ای از آب شرب کلان شهر تهران را تامین می کند در حال فروریختن است که می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

پیش از این در سال های 97 و 98 بحث آلودگی آب سد ماملو به گوش می رسید اما ظاهرا اقدامات اضطراری آن طور که باید و شاید هم پیش نرفت. سرانجام در تیرماه 1400 مناقصه احداث پروژه پالایشگاه برای2 در شهر جدید پردیس برگزار شد که پس از تعیین پیمانکار، پروژه دو ساله در نظر گرفته شد اما بعداً این زمانبندی به سه سال افزایش یافت.

  فرمول محاسبه مستمری ماه اول در فیش حقوقی معلمان - اندیشه معاصر

سد ماملو آب بخشی از رینگ تهران را تامین می کند، یعنی. جنوب و جنوب شرق تهران. سدی که از جاجرود و دماوند آب می گیرد و به مهر پردیس و دیگر پساب نشین های منطقه تبدیل می شود، کانال های زیادی دارد.

تخمین زده می شود که ساخت این تصفیه خانه حدود 550 میلیارد تن هزینه داشته باشد. از طرفی اگر در سال 91 که این پروژه تعریف شد کار انجام می شد حدود 50 میلیارد تن هزینه داشت.

شرکت عمران گفت که هفت سال است که برای گرفتن مجوز با محیط زیست مبارزه کرده است. محیط زیست همچنین گفت زمین در نظر گرفته شده برای احداث تصفیه خانه نزدیک به منطقه حفاظت شده جاجرود است. حالا اما ظاهرا محیط زیست برای احداث تصفیه خانه چراغ سبز نشان داده و در این بین تنها هفت سال از عمر انسان ها از دست رفته است.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1254812

دیدگاهتان را بنویسید