هشدار تعدادی از اهالی تئاتر از وضعیت دردناک این سریال همزمان با سالروز تولد تئاتر – اندیشه معاصر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، هشتمین باخمن سالروز راه اندازی مجموعه تئاتر شهر است. ساختمانی که نه تنها جایگاه مهمی برای اهالی تئاتر دارد، بلکه به دلیل معماری منحصر به فردش یکی از نمادهای مهم شهر تهران است که آن را به بنایی منحصربفرد تبدیل کرده است. اما این بنا که در فهرست میراث ملی و فرهنگی نیز به ثبت رسیده است، در این سال ها سختی های زیادی را متحمل شده است. همانطور که امروزه برخی از هنرمندان و فرهنگ دوستان کشور معتقدند بی توجهی به این مجموعه نمی تواند ناخواسته باشد.

همه شهرهای بزرگ جهان «تئاتر شهر» خود را دارند.

رضا کیانیان که در تالارهای مختلف مجموعه پیش از انقلاب در برخی از آثار درخشان تئاتر شهر به ایفای نقش پرداخته است، از مصیبت هایی می گوید که سال ها بر سر تئاتر شهر آمده است.

او معتقد است که اگر تاریخ نگاری درباره تئاتر شهر داستانی بنویسد، معلوم می شود که در این سال ها چه بلایی سر این مجموعه آمده است!

کیانیان به ایسنا گفت: قاعدتا «تئاتر شهری» در هر شهری، آوانگارد فرهنگی آن شهر محسوب می شود و به همین دلیل همه شهرهای بزرگ دنیا به آن «تئاتر شهر» می گویند. از طرفی همه می دانیم که سینما فرزند تئاتر است و همه مکاتب مهم تئاتری به سینما رفته اند. بنابراین اهمیت تئاتر و «تئاتر شهری» هر شهر کاملاً مشخص است.

این بازیگر داستان منسوب به پیتر بروک، کارگردان مشهور تئاتر را ادامه می دهد.

کیانیان اگرچه در صحت این ماجرا تردید دارد، اما می داند که چنین داستانی، حتی اگر درست نباشد، اهمیت «تئاتر شهری» را در هر شهری نشان می دهد.

  جنگ رسانه ای علیه روسیه یک میلیارد دلار هزینه دارد

او ماجرا را این گونه توصیف می کند: می گویند پیتر بروک که برای اجراهای خود از بازیگرانی از کشورهای مختلف دعوت کرده بود، برای اجرای یکی از نمایش هایش با چند بازیگر ایرانی به ایران سفر کرد. بروک از یک راننده تاکسی می خواهد که او را از هتل محل اقامتش به تئاتر شهر ببرد، اما وقتی متوجه می شود راننده آدرس تئاتر شهر را نمی داند، می گوید مرا برگردان! شهری که راننده تاکسی اش «تئاتر شهر» را نمی شناسد، تئاتر ندارد!

کیانیان در ادامه از بدبختی هایی که تئاتر شهر در دوره های مختلف فعالیت خود با آن روبه رو بوده است، می گوید: تئاتر شهر ما هر روز دستخوش خوبی ها شده است. به بی مزه ترین شکل مرمت شده، به بهانه تزئینات جدید، تزئینات قدیمی آن از بین رفته و اطراف آن محل تجمع معتادان و بی خانمان ها شده است. حالا که شمال و غرب پر از دستفروش هایی است که گاهی آنقدر کثیف و شلوغ هستند که فضایی شبیه هر چیزی به جز تئاتر شهر ایجاد می کند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1257489

دیدگاهتان را بنویسید