نیاز به آداب و ملاحظات – خبرگزاری آنا

1068175 فقط خبر

به گزارش گروه رسانه های دیگر آنا، مهدی سعیدی در یادداشتی نوشت: طراحی سازوکارهایی برای بهبود نظام حکمرانی یکی از مهم ترین مقوله هایی است که در الگوی توسعه هر کشور باید برای آن منطق و ابزار برنامه ریزی شود. در نظر گرفته شده. در این میان نقش مردم در پیشبرد نظام سیاسی به سمت اهداف و مقاصد تعیین شده نقشی راهبردی و منحصر به فرد است که به راحتی نمی توان از آن گذشت. به نقش افراد از زوایای مختلفی می توان نگریست که در این میان الزام یکی از مهمترین کارکردهاست. مطالبه گری یکی از موضوعات مهم در عرصه حکومت داری است که وجود آن در ساختار قدرت می تواند پویایی حرکت کلی نظام را تضمین کند.

غلبه فرهنگ دقیق گرایی یکی از ویژگی هایی است که بارها مورد تاکید رهبر فرزانه انقلاب اسلامی بوده است. حکیم فرزانه انقلاب اسلامی مطالبات جنبش دانشجویی را در میان اقشار مختلف دانشجویان مطرح کرد و خاطرنشان کرد: مطالبات شما باید به گونه ای باشد که چه در بیان مشکلات و چه در ارائه راه حل با دشمن مغرض وجه اشتراک پیدا نکنید. “

این تفاسیر به خوبی نشان می دهد که مقام معظم رهبری در حوزه عمومی گفتمان مطالبه گری مصر هستند و به هیچ وجه از آن عدول نمی کنند و در اکثر جلسات دانشجویی نیز بر این مهم تاکید داشته اند. معظم له در سال 1399 در پیامی تصویری خطاب به نمایندگان تشکل های دانشجویی فرمودند: «این بنر را بر آرمان گرایی و مطالبه گری قرار ندهید» اما از آنجایی که مطالبه شمشیر دولبه است، باید به چند نکته توجه کرد. نگرش:

  مجیدی باید مراقب حرف هایش درباره اسکوچیچ باشد/ حرف هایش به ضرر استقلالی هاست! - اندیشه معاصر

1. جامعه پویا جامعه ای مطالبه گر است. جامعه ای که در آن متولیان جامعه که مردم هستند از نمایندگان و خادمان خود که مسئولیت دارند مطالبه کنند. در این دیدگاه، سکه مطالبه، پاسخگویی است. در واقع این مردم هستند که با مطالبه مسئولان از آنها پاسخگو خواهند بود. این تقاضا و پاسخگویی را می توان در چند حوزه تعریف کرد. مطالبه اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی، مطالبه اجرای قانون اساسی و اصول و بندهای باقی مانده، مطالبه دستورات و رهنمودهای رهبری انقلاب، مطالبه نیازهای جامعه و مطالبات ملت و مطالبه شعار و وعده های انتخاباتی. از مهمترین خواسته ها هستند.

2- نباید فراموش کرد که وقتی ارزشی در جامعه خریدار پیدا کرد و با اقبال عمومی مواجه شد، تجار نیز به میدان می آیند و سعی می کنند خود را پیشگام تقاضا معرفی کنند. در این میان جامعه بصیر جامعه ای است که جنسیت تقلیدی را از اصل تشخیص دهد و به این تاجران اجازه تغییر صاحبان تقاضا را نمی دهد. دست کم گرفتن چیزی که باعث خودخواهان مطالبه می شود دشوار است.

3- در تبیین نکته قبل باید توجه داشت که لازمه روحیه تحقق امید و امید آفرینی در جامعه است و موتور محرکی است که می تواند مشکلات را حل کند و چرخ حکومت را در مسیر آرمان ها و قله ها هموار کند. و در خدمت مبارزه با فساد و انحرافات است. بنابراین تشویق کننده است و جامعه را به پویایی و کوشا دعوت می کند. این شاخص مهمی است که می تواند تقاضای واقعی را از تقاضای کاذب تشخیص دهد. به راستی اگر سخت گیری با القای یأس و ناامیدی در جامعه همراه باشد و با ضعف ها و کاستی های فزاینده همراه باشد، دیگر نمی توان آن را مطالبه گری نامید.

  پیش بینی بورس امروز 20 دسامبر 1400+ جزئیات - اندیشه معاصر

4- بی شک تقلید جویی تکنیکی است که بسیار مورد پسند و حمایت دشمنان ملت بوده و با حمایت آنان همراه خواهد بود. ورود عمدی یا ناخواسته در این مسیر، جویندگانی را که در صدد اصلاح جامعه هستند، به طور ناگهانی، خواسته یا ناخواسته، با بیگانگان و دشمنان ملت مشترک می‌یابند و انگیزه حمایت آنان را برمی‌انگیزد. اینجاست که اگر هنوز قلب سالمی دارد باید به موقع به این وجه اشتراک با دشمن توجه کند و مسیر اشتباه خود را از بیگانه جدا کند.

5. مطالبه گری باید با معیار اخلاق و عدالت سنجیده شود وگرنه به ورطه سیاه تخریب و اتهام و نشر اکاذیب می افتد که جز واگرایی و تشتت و گسترش بی اخلاقی در جامعه نتیجه ای نخواهد داشت. کافی است به تجربیات گذشته در این زمینه نگاهی بیندازیم تا ببینیم این گونه ادعاها چگونه تحریف و انحطاط یافته است.

6- در نهایت باید کاری کرد که هزینه دقیق سنجی در جامعه اسلامی که مبتنی بر اصل اساسی امر به معروف و نهی از منکر است کاهش یابد تا زمینه تعمیم این فرهنگ فراهم شود. بدون شک این الزام در مراحل اولیه می‌تواند با اشتباهات پرهزینه‌ای همراه باشد که نباید نگران‌کننده باشد و اجازه دهد جامعه به این کار صالح عادت کرده و به آن عمل کند. سپس خواهیم دید که این محبت کنونی تا چه اندازه برکات متفاوت و رنگارنگی را برای ملت ایران به ارمغان خواهد آورد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید