نگرش امیرالمومنین (ع) به حرجیه آن زمان – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه نوین، امیرالمومنین(ع) با حرج در بالاترین درجه آزادی رفتار می کند. او خلیفه است و آنها رعیت او هستند، همه اقدامات سیاسی برای او ممکن بود، اما آنها را زندانی نکرد و شلاق نداد و حتی سهمیه آنها را از بیت المال قطع نکرد. مثل بقیه آنها را تماشا می کرد. این متن در داستان زندگی علی عجیب نیست… شاید این آزادی در جهان بی سابقه باشد که دولت با مخالفان خود اینقدر دموکراتیک رفتار کند. به مسجد آمدند و در سخنرانی علی (ع) سر و صدا کردند. روزی امیرالمؤمنین بالای منبر بود. مردی آمد و سؤالی کرد و علی (ع) با لبخند جواب داد. یکی از خارجی ها در میان مردم فریاد زد قاتل ما افق ماست. دیگران می خواستند او را رسوا کنند، اما علی (ع) فرمود: «ولش کن» فقط به من فحش داد.

حراج به مسجد آمدند اما در نماز شهرداری به علی (ع) اقتدا نکردند و شاید به او آسیب رساندند. روزی در هنگام نماز یکی از حراج برخاست و آیه طعنه آمیز علی (ع) را خواند. این آیه خطاب به پیامبر است شما خیلی به همه نزدیک هستید و می توانید از زندگی و زندگی خود صحبت کنید. یعنی شما و پیامبران قبل از شما اگر مشرک شوید اعمالتان از بین می رود … این خارجی می خواست از علی (ع) که از سوابق شما خبر دارد روی برگرداند و اعمال شما از بین می رود زیرا شما هستید. مشرک شدند. علی (ع) در مقابل چه کرد؟ درباره قرآن سکوت کرد. این آیه را بارها و بارها تلاوت کرد و علی (ع) سکوت کرد. چند بار دیگر که می خواست نماز را بشکند، علی این آیه را خواند: فَاصْبِرْ إِنَّ وَعْدَ اللَّهِ حَقٌّ پس صبر کن که وعده خدا حق است و او به آن اعتنا نکرد و به دعا ادامه داد.

  نمایندگان مجلس وکیل هستند یا قیم؟

این وضع بود تا اینکه حریج قیام کردند، امنیت را از آنها سلب کردند… جایی برای آنها نبود. بحث ابراز عقیده نیست. بلکه نقض امنیت اجتماعی و قیام مسلحانه علیه حکومت شرعی است. پس علی آنها را تعقیب می کند و به نهروان می رساند.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263795

دیدگاهتان را بنویسید