نگرانی غرب از اتحاد نفتی ایران و روسیه/ آیا پیمان پولی و نفتی تحریم ها را بی اثر می کند

1076910 فقط خبر

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، برخی رسانه های غربی از جمله رویترز در هفته های اخیر مدعی شده اند که روسیه بازار نفت ایران را در اختیار گرفته و این موضوع منجر به کاهش صادرات نفت ایران شده است. در همین حال گفته می‌شود روسیه تحریم‌های بیشتری را علیه صنعت نفت ایران اعمال کرده و با در اختیار گرفتن بازار نفت ایران، فروش نفت را کاهش داده است، اما برخلاف ادعای ایجاد فضای رقابتی و مخرب در روابط ایران و روسیه، در هفته جاری در گذشته. هیئتی از مسکو به تهران آمد و بر تمایل روسیه برای توسعه همکاری های اقتصادی به ویژه در زمینه انرژی تاکید کرد.

معاون وزیر نفت در امور بین الملل و بازرگانی گفت: اجلاس سران ایران و روسیه هیئت های اقتصادی و تجاری ایران و روسیه نقطه عطفی در روابط اقتصادی ایران و روسیه بود. در این نشست تصمیمات مهمی در زمینه همکاری های دو کشور در زمینه های انرژی، حمل و نقل، کشاورزی، صنعت و تجارت اتخاذ شد. «در این راستا مقرر شد هیئت های کارشناسی دو کشور به نشست های تخصصی خود ادامه دهند.

احمد اسدزه با اشاره به تلاش دو طرف برای گسترش همکاری ها ادامه داد: روسیه نقشه راه همکاری بلندمدت اقتصادی با ایران را پیشنهاد کرده است که قرار بود در آینده نزدیک در جریان نشست اقتصادی مشترک مسکو بررسی و امضا شود. کمیسیون.”

کارشناسان بر این باورند که ایران و روسیه که هر دو تحت تحریم های آمریکا هستند، می توانند با گسترش همکاری ها با بسیاری از تحریم ها مقابله کنند و اکنون پیشنهاد روسیه برای تهیه “نقشه راه همکاری بلندمدت” نشان دهنده عزم این کشور برای گسترش است. همکاری با ایران برای خنثی کردن تحریم های غرب با استفاده از ظرفیت های موجود در هر دو کشور کار می کند.

  استخدام کارشناس تجارت خارجی، کارشناس تبلیغات و مدیر اجرایی - اندیشه معاصر

بیش از 50 شرکت خصوصی روسی به ایران آمده اند

اسدیده با اشاره به گفتگوها برای استفاده از ظرفیت شرکت های خصوصی دو کشور برای توسعه همکاری ها، گفت: بیش از 50 شرکت خصوصی از روسیه نیز آقای نواک، معاون نخست وزیر روسیه را در این سفر همراهی می کردند. در این کنفرانس تجاری حدود 200 شرکت از بخش خصوصی ایران حضور داشتند. خدای ناکرده به زودی شاهد عقد قراردادهای پرسود برای طرفین باشیم.

معاون وزیر نفت گفت: معتقدیم برخی اتفاقات در منطقه باعث ایجاد تهدید شده است اما با برنامه ریزی می توان این تهدیدها را به فرصت تبدیل کرد.

معاون نخست وزیر روسیه هفته گذشته در تهران گفت: جمهوری اسلامی ایران شریک تجاری و اقتصادی دیرینه و قابل اعتماد روسیه است و روابط دو کشور در بالاترین سطح سیاسی قرار دارد. دیدارها و گفتگوهای تلفنی به ویژه سفر سیدابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران به مسکو و دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه نشان از این دارد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید