نوآوری با تغییر صنعت کشاورزی به بهبود امنیت غذایی کمک می کند

1081881 فقط خبر

به گزارش گروه علم و فناوری خبرگزاری آنا؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است با معرفی نوآوری ها در حوزه کشاورزی و صنایع غذایی انقلابی ایجاد کرده و این حوزه را توسعه دهد.

کشاورزی و صنایع غذایی یکی از مهم ترین حوزه های فناوری است که بدون آن رشد و توسعه کشور غیرممکن به نظر می رسد. رقابت بین صنایع غذایی پیشرفته و عظیم در سراسر جهان، اهمیت استفاده از راهکارهای نوآورانه و فناورانه برای تامین غذای سالم، توسعه اقتصاد و تضمین سلامت جامعه را چندین برابر کرده است.

بر این اساس معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در تلاش است با ایجاد بستری برای بهره برداری از فرصت های فناورانه در نقاط کلیدی زنجیره ارزش این صنعت، زمینه را برای ورود نوآوری ها به حوزه کشاورزی و صنایع غذایی هموار کند.

مرکز طرح های کلان فناوری ملی در راستای تحقق اهداف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح های فناوری در این حوزه را در بخش های اصلی تجهیزات، ماشین آلات و ملزومات، کشاورزی و باغبانی، شیلات، آبزیان شناسایی و حمایت می کند. ، دام و طیور و صنایع غذایی.

از مجموع 50 طرح حمایت شده از زمان تاسیس مرکز پروژه های بزرگ فناوری ملی، 49 طرح بین سال های 1392 تا 1400 مورد حمایت قرار گرفته است.

در مجموع حدود 308 میلیارد تومان اعتبار برای حمایت از پروژه ها مصوب شده است که 106 میلیارد تومان آن سهم معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بوده است همچنین با توجه به پیشرفت پروژه و شاخص های کلیدی عملکرد، اعتباری در حدود 62 میلیارد تومان است. تاکنون تصویب شده است میلیاردها تومان برای سهم مجلس پرداخت شد.

  شناسایی 6803 بیمار جدید عروق کرونر / کاهش مرگ و میر - تفکر مدرن

از مجموع 49 طرح حمایت شده، بیشترین تعداد طرح های مورد حمایت را بخش تجهیزات، ماشین آلات و مواد مصرفی و کشاورزی و باغداری با 17 پروژه تشکیل می دهند.

همچنین تحلیل نسبت ریالی توزیع طرح ها نشان می دهد که از مجموع 308 میلیارد تومان اعتبارات مصوب، بخش کشاورزی و باغبانی با رقم 200 میلیارد تومان بیشترین حمایت ریالی را داشته است.

همچنین بیش از 72 درصد از حجم ریالی پروژه های سرمایه گذاری شده در این حوزه یعنی . 45 پروژه تاکنون موفق بوده است. شرکت داروسازی دام و طیور، تخم مرغ SPF، یکی از اولین پروژه‌هایی بود که در گروه شیلات، آبزیان، دام و طیور توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در سال 1388 انجام شد و اکنون این پروژه متوقف شده است.

از آخرین پروژه های ملی فناورانه در حال اجرا می توان به طرح تولید بسترهای فرهنگی از ضایعات نخل اشاره کرد که توسط شرکت فتح و نصر کیشت و صنعت کرمان اجرا شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید