نقش کلیدی درختان سبز در خنک کردن هوای تابستان – تفکر مدرن

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اندیشه معاصر، مدت هاست می دانیم که سایه درختان و ساختمان ها می تواند هوا را خنک کند. اکنون محققان دانشگاه ایالتی اوهایو در ایالات متحده در حال بررسی دقیق این موضوع هستند.

برای این مطالعه، محققان یک مدل دیجیتالی سه بعدی با ابعاد تقریباً 36 کیلومتر مربع در شمال کلمبوس، پایتخت اوهایو، ایالات متحده ایجاد کردند تا تأثیر سایه‌های درختان و ساختمان‌ها را بر دمای زمین به مدت یک ساعت در تخمین روز تابستان اندازه‌گیری کنند.

نتایج این مطالعه نشان داد که میزان سایه درختان بر آنچه به عنوان «اثر جزیره گرمایی شهری» شناخته می‌شود، تأثیر بسزایی دارد. جزیره گرمایی شهری پدیده ای است که در برخی شهرها یا نواحی شهری نسبت به حومه شهرها یا مناطق روستایی مجاور دماهای بسیار بالا را نشان می دهد. چنین پدیده ای مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. دما در مناطق شهری در بسیاری از نقاط جهان به طور قابل توجهی بالاتر از مناطق روستایی مشابه است. این پدیده اولین بار توسط لوک هاوارد در سال 1810 شناسایی شد.

تفاوت دما در شب معمولاً بیشتر از روز است و این در زمانی که باد ملایم باشد آشکارتر می شود. جزایر حرارتی را می توان هم در تابستان و هم در زمستان دید. دلیل اصلی جزایر گرمایی شهری تغییر مکان زمین پس از توسعه شهری است.

اکنون محققان در این مطالعه دریافته اند که میزان سایه درختان تأثیر قابل توجهی بر تأثیر جزیره گرمایی شهری دارد. به عنوان مثال، در روزی که دمای محله 93.33 درجه فارنهایت بود، اگر همه درختان فعلی به طور کامل رشد کنند، دما با 3.48 درجه کاهش می یابد و به 89.85 درجه فارنهایت می رسد. علاوه بر این، اگر 20 درخت کاملاً رشد کرده در این محله وجود داشته باشد، دمای هوا 1.39 درجه فارنهایت دیگر کاهش می یابد.

  اعزام 2 وزنه بردار با همراهی علی مرادی! / رئیس بازنشسته دخیل است؟!

همچنین محققان دریافتند مراتع چه در معرض سایه و چه در معرض نور خورشید تأثیر بسزایی در کاهش گرما دارند، اما مراتعی که در معرض سایه بوده اند نسبت به مراتعی که در معرض آفتاب بوده اند، دما را بیشتر خنک می کنند.

نویسندگان این مطالعه می‌گویند: «همانطور که انتظار می‌رفت، ساختمان‌ها دما را افزایش دادند، اما در عین حال سایه‌هایی که ایجاد می‌کنند می‌توانند به میزان قابل توجهی دما را خنک کنند، به خصوص اگر روی پشت بام ساختمان‌ها باشند.» همسایه‌ها را سایه بزنید.

برای مثال، محققان دریافتند که افزایش 1 درصدی در مساحت ساختمان، میانگین دمای سطح را بین 2.6 درصد تا 3 درصد افزایش می‌دهد، اما افزایش 1 درصدی در سطح سقف سایه‌دار، میانگین دما را 0.13 تا 0 افزایش می‌دهد. 31% کاهش می یابد.

طبق مطالعه ای که اخیراً به صورت آنلاین در مجله Computer, Environment and Urban Systems منتشر شده است، سایه های روی جاده ها و پارکینگ ها نیز به طور قابل توجهی دمای هوا را کاهش می دهند.

محققان می‌گویند: «این مطالعه به ما می‌آموزد که با افزایش سایه روی سقف‌ها و جاده‌ها می‌توان به حداکثر اثر کاهش گرما دست یافت». اطلاعات ارائه شده توسط این مدل را می توان برای “تدوین دستورالعمل هایی برای تلاش های محوطه سازی و کاشت درختان جامعه و حتی مکان یابی ساختمان ها برای به حداکثر رساندن سایه بر دیگر ساختمان ها و جاده ها” استفاده کرد.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1277863

دیدگاهتان را بنویسید