نقش موثر بانک صادرات ایران در پرداخت وام های باروری

وام فرزند یکی از وجوه تکلیفی دولت در بودجه سال 1401 است که بر اساس اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت که در نهایت امسال اجرایی شد، طراحی شده و اقداماتی انجام شده است. در این خصوص اتخاذ شده است.

نقش موثر بانک صادرات ایران در پرداخت وام های باروری

به گزارش خبرگزاری آنا؛ به گزارش روابط عمومی بانک صادرات ایران و به نقل از خبرگزاری تسنیم، وام تولد فرزند یکی از وجوه تکلیفی دولت در بودجه 1401 است که مطابق با اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانان جمعیت طراحی شده است. که در نهایت امسال اجرایی شد و بانک صادرات با پرداخت 34 هزار و 159 فقره اقلام به ارزش 13 هزار و 645 میلیارد ریال، نقش موثری در حمایت از نرخ زاد و ولد در بین بانک های فعال داشت.

بر اساس این گزارش، در جریان بررسی لایحه بودجه سال 1401، در مصوبه گروه تلفیق، تاکید شد که آیین نامه اجرایی بازپرداخت وام فرزند و مسکن خانواده های دارای فرزند به سازمان نظام وظیفه ابلاغ شود. بانک های عامل حداکثر تا اول اردیبهشت؛ در نهایت طبق ابلاغیه بانک مرکزی این تسهیلات برای فرزندان متولد شده بعد از سال 1400 پرداخت می شود.

شرایط وام کودک چیست؟

بر اساس این گزارش ها در واقع فرزند اول 20 میلیون تومان با بازپرداخت سه ساله (36 ماهه)، فرزند دوم 40 میلیون تومان با دوره بازپرداخت چهار ساله (48 ماهه) و فرزند سوم 60 میلیون تومان با دوره بازپرداخت پنج ساله (60 ماهه)، فرزند چهارم 80 میلیون تومان با بازپرداخت 6 ساله (72 ماهه) و فرزند پنجم 100 میلیون تومان با دوره بازپرداخت. هفت سال (84 ماه).

  فرهاد به خواسته اش رسید/ دو بازیکن توسط مجیدی معاینه شدند - اندیشه معاصر

وام 200 میلیون تومانی فرزند سوم به بانک ها ابلاغ شده است. وامی که بر اساس آن خانواده های بی سرپرست دارای سه فرزند یا بیشتر می توانند از آن استفاده کنند. به گفته نایب رئیس بانک مرکزی، بخشنامه پرداخت وام مسکن به شش بانک مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و پست ارسال شده است.

شایان ذکر است کارمزد وام فرزند حداکثر 4 درصد در سال می باشد و وام فرزند با ضامن و سفته معتبر و با مهلت 6 ماهه پرداخت می شود.

چقدر وام باروری از زمان شروع طرح پرداخت شده است

وام تولد فرزند در سال های گذشته و دولت ها وجود نداشت و با روی کار آمدن دولت سیزدهم این طرح کلید خورد و در بودجه سال 1401 مطرح شد و بر این اساس از اردیبهشت امسال تا پایان مرداد 1401 حدودا 276 هزار وام کودکان به ارزش 110 میلیارد و 100 میلیارد ریال توسط بانک ها پرداخت شده است.

کدام بانک اول است؟

با توجه به اینکه بسیاری از بانک ها این وام را نپذیرفتند، فشار بر بانک های بزرگ است. برای وام های کلان در بخش فرزندآوری، دولت تصمیم گرفت شش بانک مسکن، تجارت، صادرات، کشاورزی، توسعه تعاون و پست بانک را در نظر بگیرد. اما برای وام‌های سبک‌تر به همه بانک‌ها ابلاغ کرد که این موضوع را اجرا کنند. بانک صادرات در این زمینه پیشرو است و با سرعت بیشتری روی این ابزار پرداخت می کند. یکی از دلایل سرعت پرداخت این تسهیلات در بانک صادرات، سهولت این بانک در پرداخت این تسهیلات طبق قوانین بانک مرکزی است.

  دروازه بان پرسپولیس در دربی چه کسی خواهد بود؟ - اندیشه معاصر

همانطور که گفته شد از ابتدای اجرای طرح تا پایان مرداد ماه 1401 حدود 276 هزار وام برای کودکان به ارزش 111 هزار میلیارد ریال توسط کلیه بانک های دولتی و خصوصی پرداخت شد. سهم بانک صادرات در این پرداخت 34 هزار و 159 فقره به ارزش 13 هزار و 645 میلیارد ریال بوده است.

در واقع سهم بانک صادرات 13 درصد از کل پرداختی تسهیلات فرزندان چه از نظر تعداد و چه از نظر ریالی در بین 27 بانک ایرانی است. لازم به ذکر است که اگر همه بانک ها به این امر متعهد می شدند و به اندازه بانک صادرات برای این تسهیلات پرداخت می کردند، تا کنون یک میلیون ایرانی از این تسهیلات بهره مند شده بودند و یک پنجم این تعداد نیز می توانستند وام دریافت کنند.

انتهای گزارش/

دیدگاهتان را بنویسید