نفتکش لانا با محموله خود به ایران بازگشت

یونان: نفتکش لانا با محموله خود به ایران بازگشت

رویترز به نقل از منابع دولتی یونان گزارش داد که انتظار می رود نفتکش لانا بخشی از محموله خود را که توسط آمریکا توقیف شده بود پس بگیرد و به سمت ایران حرکت کند.

من گزارش میدم اعتدالخبرگزاری رویترز به نقل از منابع دولتی یونان گزارش داد که به دنبال حکم دادگاه عالی این کشور، انتظار می رود یک نفتکش با پرچم ایران که در بندر پیرئوس لنگر انداخته است، در هفته جاری (پایان روز یکشنبه) بخشی از محموله خود را که سفارش داده شده بود، آزاد کند. توسط آمریکا مصادره شد تا آن را پس بگیرد و به ایران بازگرداند.

رویترز گزارش داد که یک مقام دولت یونان که به دلیل حساسیت موضوع نخواسته نامش فاش شود، گفت که تصمیم دیوان عالی (یونان) به نفع ایران است. وی افزود: این حکم که علنی نشد روز سه شنبه به اطلاع دولت رسید.

یکی دیگر از مقامات یونانی این تصمیم را تایید کرد. سخنگوی دولت یونان همچنین گفت آتن در مورد احکام دادگاه اظهار نظر نخواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مقامات یونانی در ابتدای ماه جاری (ژوئیه) پس از صدور رای هیات قضایی به نفع یک شرکت ایرانی و انتقال این کشتی که دچار مشکل موتوری به بندر پیرئوس شده بود، آزادسازی این نفتکش را تایید کردند. .. رسانه های یونان گزارش دادند که ایالات متحده به این تصمیم اعتراض کرده و پرونده را به دادگاه عالی یونان برده است.

بر اساس گزارش رویترز، بخشی از محموله نفتی این شناور به کشتی دیگری به نام «آیس انرژی» که توسط آمریکا اجاره شده بود و در بندر پیرئوس بود، منتقل شد.

  توسعه روابط دیپلماتیک با ایران یکی از اولویت های مهم سیاست خارجی نروژ است

یک مقام رسمی به رویترز گفت انتظار می رود لانا اواخر امروز (27 ژوئیه) سوخت دریافت کرده و موتور خود را آزمایش کند تا بتواند در اواخر این هفته انتقال نفت را آغاز کند.

پیشتر سفارت ایران در یونان اعلام کرده بود که دادگاه عالی یونان در دادگاه تجدیدنظر به نفع ایران رای داده و عملیات بازگرداندن نفت مسروقه ایران به زودی آغاز می شود. سفارت ایران در پیامی در توئیتر نوشت: دیوان عالی یونان به عنوان عالی ترین مرجع قضایی آن کشور، تصمیم دادگاه تجدیدنظر به نفع ایران را تایید کرد. عملیات انتقال به زودی آغاز می شود و نفت ربوده شده ایران باید به کشتی لانا بازگردانده شود. شکستی دیگر برای دزدان دریایی.

در 19 آوریل (30 آوریل)، مقامات یونانی نفتکش پگاسوس را که بعداً به لانا تغییر نام داد، در امتداد جزیره اوبوئا در حالی که حامل 115000 تن نفت ایران بود، توقیف کردند و سپس بنا به درخواست وزارت دادگستری آمریکا، این نفتکش را در اختیار گرفت. نفت این نفتکش را به آمریکا منتقل کند. این اقدام آمریکا واکنش مقامات جمهوری اسلامی ایران را برانگیخت و تهران از سازمان بین المللی دریانوردی خواست در این تصمیم دادگاه یونان دخالت کند.

پس از اعتراضات ایران، دادگاه منطقه ای یونان در 9 ژوئن دستور بازگرداندن نفت توقیف شده به ایران را صادر کرد، اما چند روز بعد دادگاه جدید به دنبال درخواست یک شرکت یونانی برای خرید قطعات یدکی، موقتاً حکم بازگشت نفت توقیف شده به ایران را صادر کرد. که مستلزم پرداخت هزینه خدمات ویژه به نفتکش است، خروج این نفتکش ممنوع است.

  سفر ولیعهد سعودی به ترکیه به تعویق افتاد

در 19 ژوئن، سه منبع آگاه گزارش دادند که دادگاهی در یونان حکم اولیه دادگاه مبنی بر اعطای مجوز به ایالات متحده برای توقیف بخشی از عرضه نفت ایران را لغو کرده است. سفارت ایران در آتن با اشاره به ابطال دستور مصادره نفت ایران از سوی دادگاه تجدیدنظر یونان اعلام کرد که این موضوع تا تضمین اجرای کامل این دستور در دستور کار رایزنی های فشرده دو کشور باقی خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید