نامه کنگره آمریکا به گروسی درباره ایران؛ پرونده را با ادعای حمایت از ایران نبندید

به روز رسانی…

چند تن از اعضای کنگره آمریکا در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از او خواستند که پرونده ادعاهای ایران برای پادمان بسته نشود.

18570 638 فقط خبر

به گزارش گروه منطقه و جهانی خبرگزاری آنا، جمعی از نمایندگان مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، در خصوص ادعای پادمان ها علیه ایران نوشتند.

این نامه برای «کلودیا تنی» نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا تهیه شده و به امضای پنج نماینده دیگر کنگره رسیده است.

قانونگذاران آمریکایی در این نامه گفتند که رافائل گروسی ممکن است از سوی دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و سایر احزاب برای اعلام پایان پادمان ها علیه ایران تحت فشار قرار گیرد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال های اخیر به برخی از ادعاهای رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته ای ایران پرداخته و آن را تکرار کرده است. تهران این ادعاها را دروغ دانسته و آن را رد کرد.

ماه گذشته، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفت که تهران به سوالات مطرح شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ های دقیقی ارائه کرده است، اما آژانس گزارش های خود را بر اساس اطلاعات به دست آمده از دشمنان ایران است.

در ژوئن سال جاری، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن تهران را به عدم همکاری با این نهاد بین‌المللی بر سر کشف «مواد هسته‌ای اعلام‌نشده» در «چند مکان اعلام‌نشده در ایران» متهم کرد. این آژانس مدعی است که ایران نتوانسته مواد هسته‌ای خود را برخلاف تعهداتش بر اساس توافقنامه پادمان NPT اعلام کند.

  این نوع از افراد از حسادت محافظت می شود - تفکر مدرن

در واکنش به این قطعنامه، ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد که فعالیت تعدادی از دوربین های امنیتی آژانس در ایران را به حالت تعلیق درآورده است.

در بیانیه ای که در آن زمان از سوی سازمان انرژی اتمی منتشر شد، آمده بود: جمهوری اسلامی ایران تاکنون از همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی برخوردار بوده است که متأسفانه آژانس آن را ناشی از حسن نیت ایران نمی داند. وی نه تنها از این همکاری قدردانی کرد، بلکه به نوعی آن را یک تعهد ایران دانست و به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا عملکرد دوربین های فوق امنیتی دستگاه اندازه گیری خط سطحی OLEM غنا و دبی سنج آژانس متوقف شود. ، به مراجع ذیربط دستور داده می شود.

سازمان انرژی اتمی نیز در این بیانیه خاطرنشان کرد: البته بیش از 80 درصد دوربین های موجود این سازمان دوربین های امنیتی هستند و تا حد امکان فعالیت این دوربین ها ادامه خواهد داشت.

به پایان رساندن…

دیدگاهتان را بنویسید