میانجیگری منطقه ای روند مذاکرات وین را امیدوارکننده کرده است

میانجیگری منطقه ای روند مذاکرات وین را امیدوارکننده کرده است

حسمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به میانجی گری قطر و عمان در سطح سران این کشورها در بحث برجام و تاثیر آن در خروج از بن بست مذاکرات وین، گفت: حل مناقشه هسته ای و امنیت. شورای سازمان ملل به سطح کلان رسیده است و نیاز به راه حلی در آن سطح دارد.

وی ادامه داد: قطر و عمان به طور سنتی میانجی گری مسائل و مشکلات ایجاد شده در دوره های مختلف بین ایران و آمریکا بوده اند و این اقدامات بی سابقه بوده و در این زمینه شاید عمان بیشتر از قطر فعال بوده است. قطر و عمان در برخی موارد سعی کرده اند از تشدید تنش بین ایران و آمریکا جلوگیری کنند که در برخی موارد موفق بوده اند.

نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: واقعیت این است که ایران و آمریکا در گذشته امکان توافق را از بین برده اند و اینکه دو شرکت کننده دیگر در خارج از برجام میانجیگری می کنند نشان دهنده سطح مذاکرات در وین است. ” بحث ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ورود واسطه ها از ابتدا چند عامل داشت، گفت: اول اینکه به جای میانجی گری بین ایران و آمریکا و حل اختلاف، سایر بازیگران منافع خود را تعیین کردند و اروپایی ها به سمت تشدید اختلافات رفتند. روسیه نیز کشوری بود که برجام را خاکریز می دید و با شروع بحران اوکراین بر آن سایه افکنده بود. دو طرف اصلی توافق، ایران و ایالات متحده، بهای آن را می پردازند. ایران تاوان تحریم ها را می پردازد و آمریکا بهای ناکارآمدی دیپلماسی خود در بحث هسته ای را می پردازد.

  فیلم ضد و نقیض اعتراض شدید پرسپولیس مقابل وزارت ورزش

فلاحت پیشه افزود: موضوع دیگر این است که برجام دو کشور دارد و اکنون مشخص شده که تفاوت اصلی بین ایران و آمریکا و مذاکرات وین در خلاء مذاکرات مستقیم ایران و آمریکاست، مانند آنچه در برجام. مذاکرات، بیشتر از مذاکرات در وین در هتل کوبورگ، این نیاز به اراده با قدرت بیشتری دارد. به عبارت دیگر، من معتقدم وزن و قدرت میانجی های منطقه ای اکنون بر طرف های مذاکره کننده و سایر اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد بیشتر است و بنابراین به این روند امیدوار هستم و آن را در آینده مثبت می دانم.

وی گفت: سایر کشورهای آژانس بیشتر از توافق هسته ای به آژانس بین المللی انرژی اتمی علاقه دارند و در اصل این رویکرد هر روز ایران و آمریکا را از این توافق دورتر کرده است.

این کارشناس مسائل بین الملل گفت: ایران نگران کاهش تحریم ها از سوی آمریکا است و اکنون در روند میانجیگری در بحث برجام، همین موضوع در سطح وسیع توسط آمریکا تضمین شده است. میانجی گری قطر و عمان در این زمینه برای ایران بسیار مثبت است، زیرا این دو کشور برخلاف اسرائیل و عربستان سعودی که در تلاش برای مخدوش کردن نقش ایران هستند، نسبت به نقش ایران در منطقه صادق هستند. باید گفت وزن ضمانت نامه ای که مورد بحث طرفین است طبیعتا سیاسی است چرا که نمی توان این موارد را به صورت قانونی و حاکمیتی تعیین کرد.

دیدگاهتان را بنویسید