موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست

موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست
بر اساس گزارش ها اعتدالعلی بهادری جهرمی در ابتدای نشست خبری هفتگی با اصحاب رسانه با اشاره به سفر رئیس جمهور به روسیه گفت: از زمان سفر رئیس جمهور به تاجیکستان و ترکمنستان، رئیس جمهور به روسیه سفر کرده است.

وی افزود: با توجه به شرایط کرون در روسیه که روزانه بیش از 700 نفر کشته می‌شد، شرایط سفر نامطلوب بود، اما هر دو طرف با توجه به برنامه‌ریزی و تمرکز بر اهداف و جلوگیری از تاخیر در دستیابی به نتیجه، تصمیم گرفتند: از پروتکل‌های مبتنی بر پیروی کنند. در مورد احترام متقابل و سفر.

بهادری جهرمی با تاکید بر اینکه سفر رئیس جمهور به روسیه در این زمینه مثمر ثمر بود، ادامه داد: جلسه کاری رسمی در کاخ کرملین برگزار شد و سخنرانی رئیس جمهور در دوما با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و دیدارها به موقع برگزار شد. کوتاه غیر قابل مقایسه بود.

سخنگوی دولت با اشاره به دستاوردهای سفر رئیس جمهور به روسیه خاطرنشان کرد: درباره دستاوردها در موضوعات دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی بحث های زیادی صورت گرفته است. در این سفر دیدگاه ها نزدیک و توافقات گسترده و قابل قبول بود. برخی از معاهده ها همزمان با سفر نهایی شد و برخی از معاهدات و موافقتنامه ها بلافاصله پس از نشست نتیجه محور و عملگرایانه روسای جمهور به اطلاع مسئولان رسید و برنامه ریزی برای اجرای آنها آغاز شد.

وی همچنین با اشاره به وضعیت مناطق سیل زده جنوب کشور گفت: در خصوص مشکل سیل در جنوب کشور و به ویژه استان کرمان برنامه ریزی طبق برنامه ریزی قبلی انجام شد. در دو سیل اخیر اعضای کابینه از جمله رئیس جمهور 6 سفر اضطراری به کرمان داشته اند.

  آیا گرفتن این تصویر ضروری است یا خیر؟ - اندیشه معاصر

بهادری جهرمی ادامه داد: بیش از 90 درصد مناطق آسیب دیده تخلیه شده و حمایت های لازم از کشاورزان و مردم انجام شده است. از بسیج، سپاه، ارتش و هلال احمر تشکر می کنم که در کنار سایر مسئولان اجرایی کمک کردند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره وعده های دولت و کیفیت اجرای آنها گفت: اولین وعده اولویت دادن به حفظ سلامت مردم بود. بر این اساس اولویت های اقتصادی در دستور کار دولت قرار گرفت. بتدریج شاهد خبرهای خوبی در حوزه اقتصادی خواهیم بود که زمان می برد تا شاهد اقدام باشیم.

وی افزود: در دهه مبارک فجر خبرهای خوبی برای مردم عزیز داریم که در بخش های مختلف به اطلاع مردم عزیز می رسد اما فعلا باید به دو خبر خوب اشاره کنم.

بهادری جهرمی گفت: ابتدا در حوزه اقتصادی وعده های رئیس جمهور مبنی بر تسهیل بازپرداخت وام به عزیزان محقق شده و تمامی متقاضیان تجهیزات خرد با رتبه اعتباری B، A و C می توانند تا 50 میلیون تن برسند. بدون ضامن و با ارائه گواهی کسر از حقوق و همچنین اخذ وام تا سقف 100 میلیون تن مجدداً بدون نیاز به ضامن و با ارائه گواهی کسر حقوق با سفته یا سفته. بررسی کنید، من اقدام می کنم.

سخنگوی دولت افزود: دومین خبر خوب این است که وعده رئیس جمهور برای بازگرداندن مازاد سود بانکی به نقطه عملیاتی و اجرایی رسیده است و در صورتی که نرخ سود تسهیلات بانکی بالاتر از نرخ سود مصوب شورای پول باشد. بانک ها موظف به پرداخت مبلغ آن هستند.

  غیبت مجیدی دوباره وارد تیتر اخبار شد/ باشگاه استقلال هیچ توضیحی نداد! - اندیشه معاصر

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر رئیس جمهور به روسیه و ایجاد حواشی در این زمینه از سوی برخی گفت: سفر به روسیه از جهات مختلف حائز اهمیت بود و سفر موفقی بود. برنامه های فراوان، شرکت در نشست دوما، بازدید از دانشگاه دولتی، شرکت در دیدار با رئیس جمهور روسیه نشان از برنامه ریزی و استقبال مناسب رئیس جمهور از این سفر داشت.

بهادری جهرمی یادآور شد: خط اعتباری 5 میلیارد دلاری و توافق افزایش آن به 10 میلیارد دلار از دستاوردهای این سفر بود. با توجه به توسعه صادرات اقلام تابستانی، مقدمات رفع مشکلات این حوزه و افزایش صادرات فراهم شده است.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در حوزه راه آهن نیز قراردادهایی منعقد شده است. طبیعتا اصل بر موفقیت است. برخی اصرار دارند که نگاه محدودی به برخی کشورها داشته باشند، اما سیاست دولت نگاهی متعادل به کشورهای جهان است.

وی در پاسخ به سوالی درباره آمار دقیق فروش نفت و مقصد آن، توضیح داد: آمار فروش نفت و بازدهی ارزهای حاصله قابل قبول است. مراجعه به سامانه نیما نشان می دهد که دولت در تامین ارز با مشکل مواجه نیست. به دولت برای فروش نفت اعتماد کنید نه مردمی که نمی دانند.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر شیوع آمیکرون در کشور و نگرانی از بازگشایی مدارس و دانشگاه ها و برنامه دولت برای کنترل سلامت جامعه گفت: آمار مبتلایان و فوتی ها در کنار توجه به سلامت عمومی. دانش آموزان و معلمان و ابعاد دیگر موضوع از جمله رشد علمی و آموزشی و جبران عقب ماندگی دو سال اخیر مورد توجه قرار می گیرد.

  مقتدی صدر جناح اکثریت را تشکیل داد

سخنگوی دولت بر لزوم رعایت اقدامات بهداشتی و بهداشتی از راه دور و همگانی از جمله ماسک و تزریق نوبت سوم واکسن و آموزش کم توجهی تاکید کرد. البته در موارد خاص و مناطق خاص که اپیدمی تاج ممکن است با شرایط متفاوتی مواجه شود، تصمیم گیری به عهده مقامات استانی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره دیدار رئیس جمهور با مدیران بانکی گفت:
مقرر شد گروهی زیر نظر وزیر اقتصاد و با همکاری بانک مرکزی برای بررسی نظام بانکی تشکیل شود. کلیدواژه این جلسه این بود که تسهیلات خرد نباید تبدیل به مزاحمت شوند. برخورد با بد و بد باید جدی باشد و گزارش برای مردم ملموس باشد.

توافق موقت در سفر به روسیه مورد بحث قرار نگرفت
بهادری جهرمی در پاسخ به سوالی مبنی بر پیشنهاد توافق موقت برای احیای برجام در روسیه گفت: همانطور که بارها عنوان شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی ایران نیست و تمرکز تیم مذاکره کننده بر روی این موضوع است. پایان دادن به تحریم های سرکوبگرانه به شیوه ای باثبات و امن.»

سخنگوی دولت با بیان اینکه در سفر به روسیه بحثی درباره توافق موقت صورت نگرفته است، افزود: در سفر به روسیه بر بازگشت همه کشورها به برجام و لغو موثر همه تحریم ها تاکید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید