موضع ایران در مذاکرات هسته ای کاملاً مشروع است، آمریکا باید به تعهدات خود عمل کند

وزیر امور خارجه روسیه با حمایت از مواضع ایران در مورد لغو تحریم ها و مذاکرات هسته ای، از آمریکا خواست در موضع خود تجدید نظر کند و به این توافق بین المللی بازگردد.

2128 101 فقط خبر

من گزارش میدم گروه جهانی خبرگزاری آنا، سرگئی لاوروف که برای شرکت در نشست وزیران امور خارجه آسه آن به کامبوج سفر کرده است، در گفت و گو با خبرنگاران گفت: اکنون آمریکایی ها به دنبال گنجاندن طرحی متفاوت در توافق جدید هستند در حالی که ایرانی ها به مفاد توافق رسیده اند. آنها در سال 2015 تاکید می کنند من معتقدم که موضع ایران کاملاً مشروع است.

وی خاطرنشان کرد: اکنون موضوع این است که آمریکایی ها تلاش می کنند طرح بازنگری شده را موضوع توافق جدیدی قرار دهند در حالی که ایرانی ها بر توافقات مصوب سال 2015 اصرار دارند.

دیپلمات ارشد روسیه گفت: آمریکایی ها از طرحی که همه کشورهای دیگر و خود آمریکایی ها تایید کرده بودند، خارج شدند. با توجه به اینکه واشنگتن تلاش کرد این توافق را از بین ببرد، باید با تجدید نظر در موضع خود به آن بازگردد. مشکل امروز همین است.

لاوروف افزود: موضع روسیه در خصوص امضای توافق برای ازسرگیری برجام کاملاً روشن و بدون تغییر است. این طرح به همان ترتیبی که شورای امنیت سازمان ملل متحد تصویب کرده از سر گرفته می شود و مشمول هیچ گونه اصلاح یا استثنا نخواهد شد.

به گزارش ایرنا، مذاکرات برای رفع تحریم ها علیه ایران پس از وقفه ای نزدیک به پنج ماهه از روز پنجشنبه 22 مردادماه در شهر وین اتریش از سر گرفته شد.

  اخبار مهم افزایش مستمری در سال 1401 (11 فروردین) - اندیشه معاصر

وب سایت اروپایی پولیتیکو نیز به نقل از سه منبع آگاه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آخرین تلاش خود را برای حفظ توافق هسته ای ایران انجام می دهد و از همه مذاکره کنندگان خواسته است تا مذاکرات را در روز پنجشنبه از سرگیری غیرمنتظره و ناگهانی انجام دهند.

در این گزارش آمده است که هدف از این مذاکرات احیای برجام است که در سال 2015 به امضا رسید، مانند گذشته. مذاکره کنندگان به وین سفر می کنند تا دوباره برای دستیابی به توافق تلاش کنند.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران است و به دنبال بازگشت به برجام است، تاکنون هیچ گامی برای نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است، اما در راستای سیاست شکست حداکثری دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی همچنان به بازی سرزنش می پردازند و اصرار دارند ایران را دلیل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات معرفی کنند. این تا زمانی است که جمهوری اسلامی ایران با رویکردی واقع بینانه مطابق با الزامات قرارداد 1994 و با توجه به تجربه به دست آمده از عملکرد کشورهای غربی، خواسته های خود را تعدیل کند.

تحلیلگران و کارشناسان بین المللی عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره، نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره (که در نوامبر برگزار می شود) و مشکلات داخلی آمریکا را از دلایل عدم تمایل دولت بایدن به این موضوع می دانند. بازگشت به برجام در ماه‌های اخیر، با وجود شعار رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، این دور از مذاکرات پس از پنج ماه وقفه، آزمون دیگری برای دولت بایدن برای نشان دادن حسن نیت خود است.

  آخرین توضیحات آموزش و پرورش در خصوص رتبه بندی معلمان - اندیشه معاصر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید