مهمترین مشکل حادثه بندر بیروت بهره برداری سیاسی از این فاجعه است

سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان شامگاه پنجشنبه در سخنرانی در مراسم عزاداری دهه اول محرم در حومه جنوبی بیروت، مهمترین موضوع حادثه انفجار بندر بیروت را بهره برداری سیاسی دانست. از این فاجعه

2059 141 فقط خبر

من گزارش میدم گروه جهانی خبرگزاری آنا، سید حسن نصرالله تاکید کرد که حادثه انفجار بندر بیروت برای همه لبنانی ها سخت است و مهم ترین مشکل پیش روی این فاجعه، بهره برداری سیاسی از این فاجعه است.

وی گفت: از جمله کسانی که در این فاجعه باید محکوم شوند، احزاب سیاسی و رسانه ای هستند که از ابتدا از این فاجعه سوء استفاده سیاسی کردند.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: افرادی هستند که با سوء استفاده زشت و غیرانسانی از درد خانواده ها در خدمت اهداف سیاسی خود هستند تا از این حادثه در مبارزه با مقاومت و حزب الله استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه مسئول اصلی شکست تحقیقات حادثه بندر فردی است که حاضر به کناره گیری نیست، گفت: قضات و مسئولان مسئول این حادثه هستند و از آنها تحقیق نمی شود.

نصرالله افزود: در حادثه انفجار بندر افراد بی گناه در زندان ها هستند و اگر می خواهید به حقیقت برسید باید این پرونده را از مسیر بهره برداری سیاسی خارج کنید.

دبیرکل حزب الله لبنان در پایان خواستار بی طرفی در رسیدگی به پرونده انفجار بندر بیروت و مجازات مسئولین این حادثه شد.

پیش از این حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای خواستار رسیدگی پاک، عادلانه و شفاف درباره پرونده انفجار بندر بیروت، بر اساس اصول قانونی و رعایت همان موازین، به دور از سرمایه‌گذاری سیاسی و تحریک‌های فرقه‌ای و تاکتیک‌های عوام‌فریبانه (پوپولیستی) شده بود.

  چند اشتباه رایج در دکوراسیون غذاهای جزیره ای - تفکر مدرن

در 12 آگوست 2019 (4 اوت 2020) انفجاری هولناک و فاجعه بار بندر بیروت را لرزاند که منجر به کشته شدن 220 نفر و زخمی شدن بیش از 6000 نفر دیگر شد.

بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان مسائل منطقه، این رژیم و عوامل آن را مقصر انفجار این بندر اعلام کردند. انفجار در انباری حاوی 2750 تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت منجر به تخریب کامل بسیاری از ساختمان های اطراف این بندر شد.

فرماندار بیروت میزان خسارت این انفجار را بیش از 10 میلیارد دلار اعلام کرد.

پس از این انفجار، تعدادی از مقامات لبنانی از جمله مدیر کل گمرک، مدیرکل بندر و تعدادی دیگر از مقامات مرتبط که متهم به سهل انگاری در این فاجعه بودند، دستگیر شدند که همگی از جنبش 14 مارس لبنان بودند. همچنین توسط بازپرس ویژه قضایی پرونده.در این پرونده برای ناخدا و مالک کشتی رزوس مولداوی که گزارش شده چندین سال این محموله نیترات آمونیوم را از بیروت به بندرگاه منتقل کرده است، دستور بازداشت صادر شده است. پیش و به عنوان دو خارجی غیر لبنانی ترک کردند.

در پایان شهریور ماه سال گذشته (1400 ساعت) مقامات لبنانی از کشف 20 تن ماده شیمیایی خطرناک «نیترات آمونیوم» در منطقه «بالابک» خبر دادند. این همان ماده ای است که سال گذشته باعث انفجار مهیب در بندر بیروت شد.

روزنامه الاخبار لبنان نیز 29 سپتامبر سال گذشته گزارش داد که مالک کامیون حامل این مواد با ابراهیم و مارون الصقر ارتباط دارد. رسانه های لبنانی معتقدند این دو با حزب نیروهای لبنانی به رهبری سمیر ججع، سیاستمدار مسیحی نزدیک به عربستان سعودی مرتبط هستند.

  تشکیل ستاد ویژه بررسی علل سانحه قطار مشهد - یزد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید