من با هماهنگی شورای همکاری – اندیشه معاصر به لبنان سفر کردم

به نقل از پایگاه خبری تحلیلی «اندیشه معاصر»، ناصر المحمد الصباح گفت: سفر من به لبنان بخشی از تلاش بین المللی برای بازگرداندن اعتماد به این کشور است.

وزیر امور خارجه کویت افزود: در سفرم به لبنان سه پیام دارم که اولین آن همدردی با مردم لبنان است. ثانیاً ما نمی خواهیم لبنان بستری برای حمله به کشورهای عربی و خلیج فارس و دخالت در امور هیچ کشور عربی باشد. سوم، لبنان باید به تعهدات خود برای اجرای اصلاحات مربوطه عمل کند.

وی گفت: رویکرد کویت و سایر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نقطه قوت لبنان و پایبندی لبنان به تعهدات بین المللی است. ما سیگنال‌های مثبتی از ایده‌هایی که در لبنان ارائه کرده‌ایم دیده‌ایم و امیدواریم که وضعیت بهتر شود.

وی همچنین تصریح کرد که سفر من به لبنان با هماهنگی شورای همکاری خلیج فارس انجام شده است.

وزیر امور خارجه کویت افزود: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با لبنان همبستگی دارند و هدف سفر من به بیروت حمایت و کمک به لبنانی ها برای غلبه بر مشکلات است.

وزیر خارجه کویت روز گذشته پس از ورود به بیروت با نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان نیز دیدار کرد.

میقاتی پس از این دیدار گفت: روابط لبنان و کویت الگوی برادری است و ما از کویت برای کمک و حمایت مستمرش تشکر می کنیم. همه لبنانی ها در هر کجا و تحت هر شرایطی به یاد دارند که مردم و دولت کویت در روزهای سخت در کنار آنها بودند که آخرین نمونه آن بعد از انفجار مهیب بندر بیروت بود و کشور برای شفای مردم و کمک به مردم اقدام کرد. برای مرمت خرابه ها

  ماجرای پیچیده تمایل بارسلونا برای جذب لواندوفسکی

نخست وزیر لبنان افزود: مشتاق همکاری بیشتر لبنان و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس هستیم و انشالله کویت در کنار لبنان خواهد بود و روابط لبنان با کشورهای عربی دوباره تقویت خواهد شد.

وزیر امور خارجه کویت در بدو ورود به فرودگاه بین المللی بیروت مورد استقبال عبدالله بوهبیب وزیر امور خارجه لبنان و تعدادی از مقامات سفارت کویت قرار گرفت.

این اولین سفر یک مقام ارشد عرب از خلیج عربی به لبنان از زمان بحران بین دو کشور است.

در ماه‌های اخیر، عربستان سعودی و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس به بهانه انتشار مصاحبه‌ای با جورج کرداحی، وزیر پیشین رسانه‌های لبنان، پیش از تصدی مسئولیت، کارزار خصمانه‌ای را علیه لبنان آغاز کرده‌اند که در آن وی از جنگ بی‌ثمر در یمن انتقاد کرده است. سفرای خود از بیروت پس از تحریم و اخراج سفرای لبنان.

در نهایت جرج کارداحی ضمن پایبندی به مواضع ملی و همچنین دفاع از ملت مظلوم یمن در این جنگ ویرانگر، تحت فشارهای خارجی و البته داخلی برخی مقامات لبنانی به ویژه 14 مارسی مجبور به استعفا شد و تاکید کرد که این امر فقط برای انجام آن از طرف مردم. اما با گذشت ماه ها از استعفای کارداحی، تغییری در موضع عربستان و متحدانش در قبال لبنان مشاهده نمی شود.

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1253725

دیدگاهتان را بنویسید