منافع مشترک برخی مراجع با مالک کلانشهر!

منافع مشترک برخی مراجع با مالک کلانشهر!

بر اساس گزارش ها اعتدالبا گذشت پنج روز از ریزش کلانشهر آبادان به تدریج ابعاد این حادثه مشخص می شود. پس از اعلام رئیس سازمان ساخت و ساز استان خوزستان مبنی بر تکمیل نشدن روال قانونی صدور پروانه ساختمان پایتخت، رئیس کمیسیون عمران مجلس و یکی از اعضای سازمان نظام مهندسی از تخلفات متعددی در این مدت خبر دادند. ساخت و ساز.

علی کریمی عضو هیئت مدیره سازمان نظام های مهندسی با اشاره به مقررات ملی ساختمان گفت: سازمان نظام های مهندسی در سه بخش طراحی، نظارت و اجرا می باشد و هیچ فردی خارج از صلاحیت حرفه ای مجاز به انجام آن نیست. دخالت در ساخت و ساز . این موضوع بارها در کشور و استان های مختلف از جمله پروژه کلانشهر آبادان مطرح شده است.

نماینده مجلس: شهرداری با مالک کلانشهر ساخته و برد

از سوی دیگر محمدرضا رضایی کوچی، رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره ساخت و ساز بین شهرداری و مالک پروژه صحبت کرد. به گفته وی، ساختمان متروپل به صورت مشارکتی بین بخش خصوصی و شهرداری ساخته می شود که به نظر من تضاد منافع است. زیرا شهرداری در این ساختمان شریک است و از طرفی تعهدی برای نظارت دارد. بنابراین باید در قوانین به این موضوع توجه بیشتری شود.

وی در گفتگو با تلویزیون خاطرنشان کرد: در ابتدا با وجود اینکه نظام مهندسی برای نظارت باید وارد می شد، بنا به دلایلی یک شرکت مشاور به کار طراحی و نظارت مشغول شد که با دخالت وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی. سه مهندس ناظر برای این پروژه تعیین شده اند. پروانه چهار طبقه صادر شده است اما متاسفانه طبقات بیشتری به پروژه اضافه می شود. بدون تغییر در نقشه اصلی و محاسبات. مهندسان ناظر چندین بار تذکر دادند اما از آنجایی که شهرداری در این پرونده منافع خاص خود را داشت و از طرفی ساخت و ساز با مالک ساختمان انجام می شد، وی توجهی نکرد.

  اولین مصاحبه پاییزی شقایق بعد از پناهندگی! - اندیشه معاصر

همچنین کریمی درباره آنچه یکی از اعضای هیات مدیره سازمان نظام مهندسی گفت: در پروژه کلانشهر آبادان، طراح و ناظر که در سال 1396 کار کرده اند، صلاحیت لازم از وزارت راه و شهرسازی را ندارند. و قوانین سازمان نظام مهندسی مبنی بر تخلف از مفاد سازمان نظام مهندسی است.

وی در یک برنامه تلویزیونی گفت: پس از اعلام سازمان نظام مهندسی ساختمان مالک و شهرداری مبنی بر اینکه ناظران نظام مهندسی و مکاتبات مکرر مبنی بر تخلفات و لزوم توقف این پروژه، مالک متروپل از پرداخت وجه خودداری کرد. توجه کنید و این مکاتبات را اجرا کنید. «این پروژه را لغو کردند.

کریمی با اشاره به مکاتبات انجام شده و بنا به اعلام سازمان نظام مهندسی خوزستان و نمایندگی آبادان در شهرداری، مالک، مدیر، اداره راه و شهرسازی آبادان گفت: سال 1396 1400 بوده و آخرین مکاتبات مربوط به سال 1401 است که تخلفات زیادی را ذکر کرده است. ، خطرات عینی و مشکلات مربوط به کیفیت مصالح ساختمانی و سازمان نظام مهندسی ساختمان خواستار توقف و توقف این پروژه شده است.

وی تاکید کرد: در پروژه متروپل ناظر پایان کار را اعلام نکرده و اصولاً ساختمانی که پایان کار ندارد اجازه استفاده ندارد.

یکی از اعضای هیات مدیره نظام مهندسی گفت: شهرداری ها و سایر مراجع صدور مجوز موظفند در اسرع وقت و با اطلاع ناظر نسبت به صدور دستور اصلاحی اقدام و تا رفع تخلف از ادامه کار جلوگیری کنند.

گزارش این حادثه به معاون اول رئیس جمهور گزارش می شود

لذا پس از بازدید هیئت سه نفره کارشناسی شامل مشاور معاون اول رئیس جمهور، رئیس مرکز تحقیقات مسکن و شهرسازی و معاون عمرانی وزارت کشور از محل حادثه، اولین نفر فنی، کارشناسی و جلسه آسیب شناسی دلسوز استان خوزستان شهرستان آبادان برگزار و مقرر شد گزارش نهایی از دلایل سقوط معاون اول رئیس جمهور ارائه شود.

  سرلشکر موسوی: با دشمن روبرو می شویم / به هیچکس باج نمی دهیم - تفکر مدرن

خلاصه اولین جلسه با حضور حیدری رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و تعدادی از اساتید مرکز، رئیس و تعدادی از اعضای سازمان نظام مهندسی استان خوزستان، معاونین مدیرکل راه و شهرسازی برگزار شد. خوزستان معاون مدیرکل بازرسی، ارزیابی عملکرد حقوق شهروندی وزارت راه و شهرسازی و جمعی از مهندسان، اساتید و کارشناسان این استان برگزار شد. همچنین نمونه برداری از بتن از نقاط مختلف ساختمان توسط شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک خوزستان و انجام آزمایشات تخصصی مختلف در واحد فناوری بتن مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از دیگر مصوبات این جلسه بود.

برگزاری جلسات تکمیلی با کارشناسان و شرکت کنندگان کلیه دستگاه های فنی و مهندسی در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی و تهیه و تهیه گزارش نهایی از فعالیت های معاون اول رئیس جمهور، وزیر راه و شهرسازی و استاندار. خوزستان و سایر دستگاه های عملیاتی در اسرع وقت. کار این جلسه مشخص شد.

دیدگاهتان را بنویسید