معرفی 4 رمان از سید مهدی شجاعی در ادبیات دینی

به گزارش خبرنگار گروه ادبیات و فرهنگ کتاب خبرگزاری آنا، آثار سیدمهدی شجاعی در ادبیات دینی شامل چهار بخش رمان، متون ادبی، ترجمه ادعیه و ادعیه، کودک و نوجوان است. به مناسبت ایام محرم چهار اثر از این نویسنده ارائه می شود.

“آب آشامیدنی و ادب”

این کتاب داستان زندگی است حضرت عباس (ع) این است که پس از سال ها کم کم لباس عمومی می پوشند و در قالب کتاب به عموم عرضه می شود. این رمان قطعا از نظر فرم و محتوا با آثار همان نویسنده متفاوت است. این اثر شامل سوره های عباسعلی، عباس ام البنین، عباس عباس، عباس سکینه، عباس مواسات، عباس زینب، عباس ادب، عباس الحسین، عباس است. – فرشتگان و عباس فاطمه است.

در هر فصل روایات متعدد و متنوعی وجود دارد و در یک حرکت سیال راویان جای خود را به یکدیگر می دهند و ناکامی ها سرعت خواندن را افزایش می دهد و زوایای جدیدی از مفهوم را روشن می کند. اما آنچه این کتاب را از نظر مضمون از دیگر آثار شجاعی متمایز می کند در فصل عباس از فرشتگان بیشتر به چشم می خورد. نویسنده در فصول دیگری به شرح زندگانی حضرت عباس (ع) بر اساس اسناد تاریخی پرداخته است. شجاعی اما در فصل نهم رویکردی نو، روایتی متفاوت با مضامینی که بیشتر دوست دارد، مفاهیمی نو و نگاهی نو به شخصیت حضرت عباس بن علی (ع) دارد.

معرفی 4 رمان از سید مهدی شجاعی در ادبیات دینی

“خورشید در حجاب”

این کتاب داستان زندگی است حضرت زینب (س); از کودکی تا عاشورا تا اسارت و مرگ. اثری که ماندگاری آن از قبل نمایان است. رمانی که بر اساس پژوهش های تاریخی و روایی دقیق و عالمانه به تمام زوایای پنهان و آشکار زندگی، رفتار و اندیشه های باطنی حضرت زینب(س) می پردازد. شجاعی زبان روایت خود را در مخاطب انتخاب کرده است، او راوی بی حد و حصری است که حضرت زینب (سلام الله علیها) را در همه روایات مخاطب قرار می دهد و روایتش را پیش می برد. فرمی که در ادبیات داستانی ایران کمتر دیده می شود. داستان با خواب حضرت زینب علیهاالسلام در کودکی شروع می شود: با چشمانی گریان به پیامبر نگاه کردی و لب هایت را باز کردی و گفتی: خواب دیدم خواب آشفته دیدم. دیدم طوفانی برخاسته، طوفانی که دنیا را تاریک کرده است. طوفانی که من و همه چیز را به این سو و آن سو می اندازد، طوفانی که چشم به بنیان هستی دوخته است. ناگهان در آن نفس چشمم به درختی کهنسال افتاد و دلم به سوی آن کشیده شد…» داستان با این کابوس آغاز می شود که دلیل رحلت پیامبر (ص) و شهادت مادرش است. و پدر، و در پایان کتاب به همان خواب آزاردهنده می رسیم: “خواب کودکی ام در مورد پیامبر تعبیر شد! و اکنون با دنیایی از بدبختی و غربت تنها مانده ام…”

  تأثیر رواج علمی مددجویان بر فعالیت اقتصادی مراکز خیریه

معرفی 4 رمان از سید مهدی شجاعی در ادبیات دینی

“پدر، عشق و پسر”

در این کتاب گزیده هایی از زندگی حضرت علی اکبر بن الحسین (ع) به تصویر کشیده می شود وقایع از نگاه اول شخص و از زبان اسب «عقاب» روایت می شود و مخاطب راوی داستان، لیلی بنت ابی مره، مادر گرامی حضرت علی اکبر (ع) است. فصول کتاب «مجلس» نام دارد و داستان شامل 10 فصل است که عقاب در هر فصل صحنه ای از زندگی حضرت علی اکبر (ع) را با زبانی احساسی و دلنشین روایت می کند و فصل های آخر به این موضوع اختصاص دارد. شهادتش در کربلا هر قسمت از سیره پیامبر که در مجلس های 10 گانه ارائه می شود، در پایان هر مجلس به واقعه کربلا پیوند خورده و نسبت داده می شود و بدین ترتیب همه مجالس رنگ عاشورایی خود را حفظ می کنند.

داستان از چگونگی رسیدن عقاب به حضرت علی اکبر (ع) آغاز می شود و در قسمت دوم تصویری از ولادت ایشان ارائه می شود. جلسات زیر مربوط به وقایع ایمن سازی لشکر عمر سعد به پیامبر صلی الله علیه و آله، حمایت او از مردم خیام قبل از حضرت عباس، صحنه های امام در پوشیدن لباس رزم و هدایت آنان به میدان و… است. در پایان کتاب، منابعی که برهه های تاریخی از آنها استخراج شده و در متن داستان به تفصیل بیان شده است.

در بخشی از کتاب “پدر، عشق و پسر” می خوانیم: «رابطه این پدر و پسر عجیب بود. فکر نمی کنم این همه تعلق، این همه عشق، این همه انسانیت و این همه فداکاری بین یک پدر و یک پسر در تمام دنیا وجود داشته باشد. من همیشه از این ارتباط شگفت زده می شوم. گاهی احساس می کردم رابطه حسین با علی اکبر فقط رابطه پدر و پسری نیست. رابطه باغبان با زیباترین گل آفرینش است، رابطه عاشق و معشوق است، رابطه دو عاشق و همدلی جدایی ناپذیر است. احساس می کردم رابطه علی اکبر با حسین فقط رابطه پسر با پدرش نیست. رابطه امام و امام، رابطه مرید و مراد، رابطه عاشق و معشوق، رابطه عاشق و معشوق است و اگر کفر نبود، می گفتم. که رابطه بین عابد و معبود است.

  ببینید: کمکی که ایران می تواند به قطر در جام جهانی کند!

معرفی 4 رمان از سید مهدی شجاعی در ادبیات دینی

“به قلم دیار حبیب”

این کتاب کوتاه درباره گوشه و کنار زندگی است حبیب بن مظهر دوست سالخورده حضرت سیدالشهداء (علیه السلام) را به تصویر می کشد. البته بیشتر آن به شهادت حبیب در کربلا و شرح عشق و وسواس او به امام زمانش اختصاص دارد. داستان از دیدگاه دانای کل روایت می شود و به 10 قسمت تقسیم می شود. داستان از آنجا شروع می شود که حبیب بن مظاهر و میثم تمار در حضور افراد زیادی با هم ملاقات می کنند و هر یک به دیگری از نتیجه کار خود و چگونگی کشته شدنش خبر می دهند و از هم جدا می شوند…

در بخشی از کتاب «از وطن حبیب» می خوانیم: «روح در سلول تن حبیب بی تاب است». حبیب حالش خوب نیست. گویی لباس پیری را از تن درآورده و در چشمه عشق وضو گرفته و ناگهان جوان شده است. جوانی که خود را به کلی فراموش کرده و افسار قلبش را به دست عشق سپرده است. هیچکس حبیب را اینگونه ندیده، حالا آه می کشد، حالا به خیام حرم نگاه می کند، حالا به افق خیره شده، حالا خود را در نگاه معشوق گم می کند، حالا گریه می کند، حالا می خندد.

معرفی 4 رمان از سید مهدی شجاعی در ادبیات دینی

لازم به ذکر است؛ چاپ بیست و دوم کتاب «آب آشامیدنی و ادب» با تیراژ قبلی 109000 نسخه، چاپ سی و پنجم کتاب «خورشید در حجاب» با تیراژ قبلی 185000 نسخه، چاپ پنجاه و دوم کتاب «پدر، عشق و پسر» با شمارگان تیراژ قبلی 357000 نسخه و چاپ بیستم “به قلم دیار حبیب” با تیراژ قبلی 106000 نسخه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

  تعیین 2 کانتینر قطار مترو تهران به کوم - اندیشه معاصر

انتهای پیام/110/

دیدگاهتان را بنویسید