مصر قرارداد خرید گندم از اوکراین را لغو کرد

1089985 فقط خبر

رویترز این هفته گزارش داد که مصر سفارش 240000 تن گندم اوکراین را که قبلا برای تحویل در فوریه و مارس رزرو شده بود اما به دلیل درگیری در اوکراین ارسال نشده بود، لغو کرده است.

در همین حال، کیف آماده است تا پس از توافق با مسکو، صادرات غلات از طریق دریای سیاه را از سر بگیرد. رویترز به نقل از منابع خود اعلام کرد که دستور مصر در این هفته تامین کنندگان را از تعهدات قراردادی خود رها کرد و افزود که مشخص نیست که آیا این قراردادها قبل یا بعد از توافق بین المللی لغو شده است.

مصر، یکی از بزرگترین واردکنندگان گندم در جهان، پس از اینکه نتوانست گندم خود را از اوکراین تهیه کند، غلات را از جای دیگری خریداری کرد. بر اساس گزارش رسانه ها، این کشور در ماه ژوئن بیش از یک میلیون تن گندم از رومانی، بلغارستان، فرانسه و روسیه خریداری کرده است. بلومبرگ گزارش داد که مصر اکنون بیش از هفت ماه ذخایر گندم دارد.

مسکو و کیف توافق کردند تا جمعه گذشته صادرات غلات از طریق دریای سیاه را از سر بگیرند و انتظار می‌رود اولین محموله ظرف چند روز آینده خارج شود. تخمین زده می شود که 20 میلیون تن غلات در انتظار تحویل از بنادر اوکراین است. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، این توافق را یک پیشرفت دیپلماتیک می داند که می تواند به طور قابل توجهی به کاهش بحران جهانی غذا کمک کند.

صادرات ذرت به عنوان محصول اصلی غلات اوکراین بیش از 15 درصد از عرضه جهانی را تشکیل می دهد. بزرگترین خریدار آن اتحادیه اروپا است که از آن به عنوان خوراک دام استفاده می کند. سهم اوکراین از صادرات جهانی گندم در سال 2021، 10 درصد است که مصر و اندونزی مشتریان اصلی آن هستند.

  چراغ سبز پررنگ خلیل زاده برای بازگشت به پرسپولیس یک فکر مدرن است

این کشور اروپای شرقی پس از آمریکا، کانادا، روسیه و اتحادیه اروپا در رتبه پنجم صادرکنندگان گندم جهان قرار دارد. بر اساس داده های منتشر شده، اوکراین تنها 3 درصد از کل تولید گندم جهان را تولید می کند. جو، ارزن، جو و چاودار از دیگر غلات صادراتی این کشور هستند.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید