مشکل مقاومت آنتی بیوتیکی حل شده است

1081902 فقط خبر

محققان نشان داده‌اند که از کوبوزوم‌ها (نانو ساختارهای کریستالی مایع که لیپیدهای مکعبی هستند) می‌توان برای مقابله با مقاومت آنتی‌بیوتیکی استفاده کرد.

محققان استرالیایی از فناوری نانوذرات برای آزمایش چگونگی جلوگیری از تشکیل ابر میکروب های مقاوم به آنتی بیوتیک استفاده می کنند.

آنتی بیوتیک ها دیگر برای محافظت از میکروب ها کافی نیستند، اما یک تیم تحقیقاتی استرالیایی در حال کار برای مبارزه با باکتری های مقاوم با استفاده از فناوری نانو هستند.

سازمان جهانی بهداشت مقاومت ضد میکروبی را به عنوان یکی از 10 تهدید بزرگ جهانی معرفی می کند و می گوید که استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها عامل اصلی ایجاد ابر میکروب های مقاوم به دارو است.

درمان برخی از باکتری ها دشوار است، زیرا آنها توسط یک غشای خارجی احاطه شده اند که به عنوان یک مانع عمل می کند و مانع از رسیدن آنتی بیوتیک ها به اهداف خود در داخل باکتری می شود.

محققان دانشگاه موناش، سازمان استرالیایی علوم و فناوری هسته‌ای و CSIRO مقاله‌ای را در مجله Nature Communications منتشر کردند که نشان می‌دهد چگونه یک درمان جدید با غشای خارجی باکتری‌ها تعامل دارد.

با استفاده از فناوری نانوذرات، محققان از کوبوزوم‌ها، که ذرات کریستالی مایع هستند، به‌عنوان وسیله‌ای برای رساندن دارو به باکتری‌ها استفاده کردند.

آخرین خط درمان دسته ای از آنتی بیوتیک ها به نام پلی میکسین ها است که غشای خارجی را از بین می برند و نسبتاً سمی هستند.

آنتون لو برون، محقق این پروژه، گفت: «ما در حال بررسی رویکردهای جدید برای رساندن آنتی‌بیوتیک به محل عفونت بودیم که متوجه شدیم کوبوزوم وقتی به سطح باکتری متصل می‌شود، خواص ضد میکروبی دارد.»

  درود فرمانده کل سپاه و روحانی + عکس

آنها از ابزاری به نام بازتاب سنج نوترونی استفاده کردند تا ببینند چگونه مکعب ها با سطح باکتری برهم کنش می کنند. لو برون می گوید: «در اصل، داروی پلی میکسین یک وسیله نقلیه است و در آزمایشات آنها توانستند به طور مؤثرتری از سد خارجی باکتری ها عبور کنند.

اگرچه اینها نتایج اولیه هستند و دانشمندان در حال آزمایش آنها هستند، اما آنها معتقدند که استفاده از ترکیبی از نانوذرات و آنتی بیوتیک ها ممکن است در طولانی مدت افراد را از مصرف همزمان بسیاری از آنتی بیوتیک ها منصرف کند.

گام بعدی برای دانشمندان این است که بررسی کنند که کدام خواص کبوزوم به آنها اثرات آنتی بیوتیکی می دهد و چگونه می توان از آنها برای درمان استفاده کرد.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید