مشکل تنگی نفس در دوران بارداری – یک فکر مدرن

تنگی نفس یکی از شایع ترین عوارض دوران بارداری است و اکثر زنان باردار از آن رنج می برند.
این حالت بیشتر در ماه های آخر بارداری دیده می شود و معمولاً در هفته های آخر بارداری کاهش می یابد یا به طور کامل ناپدید می شود زیرا سر جنین در داخل لگن قرار می گیرد.

دلایل تنگی نفس در بارداری:

یکی از علل تنگی نفس در سه ماهه اول بارداری ترشح زیاد پروژسترون در ماه های اول بارداری است که این هورمون بر سیستم تنفسی مادر باردار تاثیر می گذارد و باعث تنگی نفس می شود.
از آنجایی که بدن برای جنین به خون و اکسیژن بیشتری نیاز دارد، ریه ها نیز باید فعال تر و عمیق تر باشند. این باعث افزایش تعداد و عمق تنفس مادر می شود و رد این زمان تنگی نفس محسوب می شود.
معمولاً در سه ماهه سوم بارداری که جنین به اندازه کافی رشد کرده و رحم نیز فضای بالای شکم را اشغال کرده و به دیافراگم فشار وارد می کند، فشار وارده بر دیافراگم باعث کاهش عمق تنفس شده و تنفس را دشوار می کند.
برخی از زنان باردار بر این باورند که تنگی نفس در دوران بارداری نشانه کمبود اکسیژن به جنین است و این باعث اضطراب و استرس آنها می شود.مادر شرایط جدیدی دارد که در دوران بارداری ظاهر می شود.

رفع تنگی نفس در دوران بارداری

تا جایی که می توانید از اضطراب و استرس دوری کنید و تکنیک های تنفس و آرامش را امتحان کنید.
– استراحت کافی داشته باشید.
– نحوه صحیح نشستن در این دوران را درست کنید. صاف بنشینید و شانه های خود را عقب نگه دارید.
– هنگام استراحت در حالت خوابیده از بالش اضافی استفاده کنید.
– پرخوری نکنید و از غذا در وعده های غذایی کم و زیاد استفاده کنید.
– در حالت عمودی به وضعیت عمودی خود توجه کنید. هنگام ایستادن باید قفسه سینه به سمت جلو و سر کمی به سمت جلو و بالا باشد.ریه ها قادر به افزایش ظرفیت خود هستند و تنگی نفس کمی کاهش می یابد.
بین خواب و غذا خوردن حداقل دو ساعت فاصله بگذارید.
– اگر قبل از بارداری ورزش های خاصی را به صورت حرفه ای انجام می دادید و حالا اگر در حین ورزش از تنگی نفس رنج می برید، باید فعالیت خود را کاهش دهید یا ورزش سبک تری مانند پیاده روی را دنبال کنید.
– اگر در هنگام استراحت و عدم تحرک دچار تنگی نفس شدید، برای بهبود آن به پهلوی چپ دراز بکشید. این کار فشار وارده به بدن را کاهش می دهد و تنگی نفس را تا حدودی برطرف می کند.
نکات مهم:
اگر خانم باردار علاوه بر تنگی نفس علائم دیگری مانند افزایش ناگهانی ضربان قلب، سرگیجه و درد قفسه سینه، کبودی لب ها و انگشتان دست و پا، همراه با سرفه شدید یا سرفه خونی، تب، لرز سرد داشته باشد. و آسم به پزشک مراجعه کنید و اقدامات پزشکی مناسب را انجام دهید.
• اگر زن باردار به طور ناگهانی خفه شد و مدتی بهبود نیافت، باید به پزشک خود اطلاع دهد.
به مادران باردار با سابقه بیماری های تنفسی توصیه می شود از تردد در هوای آلوده بخصوص در فصل پاییز و زمستان که هوا وارونگی دارد خودداری کنند.

  وقتی چربی می سوزد کجا می رود؟

انتهای پیام/*

(1 بار بازدید شده، 1 بازدید امروز)

لینک کوتاه: https://andishemoaser.ir/?p=1263407

دیدگاهتان را بنویسید