مسکو: در صورت لغو تحریم ها، ایران آماده بازگشت به اجرای برجام است

1086204 فقط خبر

به گزارش گروه جهان خبرگزاری آنا، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز (پنجشنبه) ضمن ابراز آمادگی مسکو برای اجرای برجام در صورت احیای آن، گفت: ایران اعلام کرده است که آماده بازگشت به اجرای توافق هسته ای است. تحریم ها برداشته می شود..

خبرگزاری روسی تاس گزارش داد که ریابکوف در پاسخ به سوالی درباره سفر آتی رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به منطقه غرب آسیا، گفت که در این سفر به موضوع هسته ای ایران نیز اشاره خواهد کرد.

معاون لاوروف در این خصوص تصریح کرد: فکر می کنم برنامه هسته ای ایران و همه موارد مرتبط با آن قطعا در دستور کار وی قرار خواهد گرفت و مسائل امنیتی منطقه خلیج فارس مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

ریابکوف همچنین بر لزوم اجرای برجام تاکید کرد و گفت: پس از احیای توافق هسته ای، روسیه مصمم است نقش خود را در روند احیای برجام ایفا کند.

وی در این خصوص توضیح داد: روسیه نیز به سهم خود مصمم است پس از احیای این توافق در قالب پارامترهای اولیه، بخشی از نقش خود را در روند اجرای برجام ایفا کند.

وی تصریح کرد که روسیه جنبه هایی از اجرای برجام را در ذهن خود دارد که ریابکوف اطمینان داد که آماده بازگشت به آن است.

پیش از این، میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین، گفته بود که اگر آمریکا واقعاً متعهد به احیای برجام است، باید موضع مفیدتر و دوستانه تری اتخاذ کند.

وی در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، به توئیت اخیر «حسین امیرعبدالخیان» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پاسخ داد و نوشت: واقعا وقت آمریکاست اگر واقعا باشد. متعهد به احیای برجام، در راه مذاکرات در وین است.» موضع مفیدتر و دوستانه‌تری اتخاذ کند.

  این غذاها دشمن سردرد هستند - تفکر مدرن

علیرغم اینکه جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با وعده بازگشت به برجام روی کار آمد و بارها به شکست سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه ایران اعتراف کرد، اما نه تنها گام های ملموسی برداشت. برای احیای برجام و لغو تحریم‌های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران این کار را نکرد، اما همیشه توپ را در زمین ایران می‌اندازد و می‌گوید ایران باید برای احیای توافق هسته‌ای تلاش کند.

مذاکرات دوحه در روزهای سه شنبه و چهارشنبه 7 و 8 ژوئیه پس از وقفه 3 ماهه و نیم پس از مذاکرات وین، بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم و با تسهیلات انریکه مورا و در همین راستا، انجام شد. علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در راس هیاتی به دوحه سفر کرد. البته در این مدت انتقال پیام ها از طریق انریکه مورا، جوزپ بورل و برخی وزرای خارجه اروپا و منطقه بین ایران و آمریکا ادامه داشت تا اینکه بورل به تهران سفر کرد و پس از توافق تصمیم گرفت از سرگیری مذاکرات، که در نهایت مذاکرات در دوحه انجام شد.

انریکه مورا، معاون رئیس‌جمهور اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجی، در صفحه توئیتر خود مذاکرات برای لغو تحریم‌ها در دوحه را فشرده توصیف کرد.

مورا در توییتی نوشت: دو روز گفتگوهای فشرده میانجی گری در دوحه درباره برجام [داشتیم]. متأسفانه، پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده امیدوار بود هنوز به دست نیامده است. ما با فوریت بیشتری به همکاری برای بازگرداندن توافقنامه کلیدی منع گسترش سلاح های هسته ای و ثبات منطقه ای ادامه خواهیم داد.»

  بازنگری قانون اساسی مستلزم دستور رهبری است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید