مسئولیت افغانستان در قبال شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران ایرانی از خواسته های جدی تهران است

امیر عبداللهیان:

وزیر امور خارجه تصریح کرد: شفاف سازی ابعاد مختلف شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران ایرانی و پاسخگویی مسئولان دولت موقت افغانستان از الزامات جدی این وزارتخانه و با توجه به همزمانی آن با مذاکرات مربوط به آب ایران است. حق از هیرمند، این نشان دهنده تداوم تلاش های دیپلماتیک در او خواسته های مردم بود.

4375 570 فقط خبر

من گزارش میدم گروه سیاست خبرگزاری آنا، حسین امیر عبداللهیان در مراسم بیست و چهارمین سالگرد شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان ضمن ابراز همدردی مجدد با خانواده های شهدای مزارع -حادثه شریف از خانواده شهید صارمی خبرنگار ایرنا که در این مراسم نیز حضور داشت با سخنانی از جامعه خبرنگاران تجلیل کرد و کشور در حال جشن گرفتن است.

وزیر امور خارجه پیگیری روشن شدن ابعاد مختلف این حادثه را با مقامات دولت موقت افغانستان بر عهده دستگاه دیپلماسی کشور دانست و تاکید کرد: همواره در مذاکرات مختلف با مقامات فوق الذکر است. موضوع شهادت دیپلمات ها در مزارشریف و روشن شدن ابعاد این رویداد و مسئولیت آنها به عنوان یک ادعای جدی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه همزمان با برگزاری این مراسم در تهران، وزیر نیرو برای مذاکرات مربوط به حق آبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه هیرمند در کابل حضور داشت، اظهار داشت: این همزمانی نشان از جدیت و جدیت دارد. اصرار تلاش های دیپلماتیک مدعی سامانه رهگیری است و این حق مردم است و دولت جمهوری اسلامی ایران و وزارت امور خارجه از طرف شما خانواده معظم شهدا این موضوع را پیگیری خواهد کرد.

  مردم به استان های شمالی سفر نکنند

امیر عبداللهیان با اشاره به شباهت این مراسم با ایام عزاداری محرم و عاشورای حسینی و تسلیت این مناسبت، بر اهمیت پاسداری و حفظ پیام خون شهدای مزار شریف از جمله تاکید کرد. وی تاکید کرد: 8 دیپلمات و یک خبرنگار کشورمان در نمایندگی کشورمان در مزارشریف به شهادت رسیدند.

بر اساس این گزارش، مطالبه نامگذاری یک روز به عنوان روز دیپلمات در تقویم جمهوری اسلامی ایران از خواسته های مهم خانواده های معزز شهدای مزارشریف در مراسم دهم و چهارم این روز است. سالگرد شهادت دیپلمات ها و خبرنگاران جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف افغانستان.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید