مسئله زن را نباید از خانواده جدا کرد

مسئله زن را نباید از خانواده جدا کرد

بر اساس گزارش ها اعتدالآیت الله سید ابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت روز زن در سالن اجلاس سران گفت: باید شخصیت فاطمه زهرا(س) را بشناسیم. اگر فاطمه شناخته شود شب قدر فهمیده می شود.

وی ادامه داد: حضرت فاطمه مقامی ملکوتی دارد که علم به این مقام جز اولیای خدا غیر ممکن است. ما حقیقت نام حضرت فاطمه را به نام ام ابیها نمی دانیم. او دارای معانی، صفات و اسماء ملکوتی بسیار والای حضرت فاطمه است، اما شخصیت فاطمه دست یافتنی است. باید به سیره فاطمی توجه کنیم. خطبه جامع فاطمه عطار از قرآن، علی، عدالت و نجات انسان می گوید. هر کس این خطبه را بفهمد، راه و رسم زندگی را یاد می گیرد.

رئیس جمهور با اشاره به مراحل زندگی حضرت فاطمه (س) و دفاع از ولایت و جهاد نورانی آن، خاطرنشان کرد: فاطمه دوست و دشمن را شناخت و نقاب را از چهره نفاق کنار زد. او یک نمونه کامل برای یک زن است. فاطمی مقام عالی دارد که باید شناخته شود. فاطمه عطار به اذن خدا که فدک است از پیامبر هدیه ملکوتی گرفت و دیگر موهبت ملکوتی ایشان تسبیحات حضرت زهرا است که ما داریم. تمام هستی در این تسبیحات قرار گرفته است. حضرت فاطمه سرچشمه همه خوبی هاست.

رئیسی افزود: امروز نمی خواهند فاطمه به رسمیت شناخته شود و الگوی جامعه شود و در دنیا برای این منظور تلاش می کنند. دنیا به دنبال درک و جبران فقدان یک زن است. تمدن اسلامی از جلوگیری از دست دادن زنان و خشونت می گوید تا زن و مرد دچار بی هویتی نشوند.

  خبرگزاری آنا - جشنواره عشایر آذربایجان شرقی

رئیس جمهور افزود: احترام واقعی به زنان مربوط به زنان ماست. هویت واقعی زن باید در نظر گرفته شود. خداوند برای رسیدن به کمال بین زن و مرد فرقی نمی گذارد. برای مقابله با آسیب های اجتماعی که گریبانگیر ما زنان می شود، توجه به هویت زنان و ارتقای شخصیت زنان در خانواده و جامعه ضروری است. از سوی دیگر، به رسمیت نشناختن حقوق و مسئولیت های زنان شاید یکی از بزرگترین چالش های زنان باشد.

وی خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند که بانوان مربی در جامعه تاریخ ساز و مدنی هستند و این یک واقعیت است. زنان نقش مهمی در حفاظت مقدس داشتند. پیروزی ها مدیون نقش زنان است.

رئیسی گفت: نگاه اسلام به زن با نگاه غرب بسیار متفاوت است. حق مالکیت و ارث و صوت چند سال است در غرب شکل گرفته است؟ 1400 سال پیش در اسلام گفته شد که صدای زن شنیده می شود.

وی تاکید کرد: موضوع زن نباید از خانواده جدا شود. اسلام نگاه متعادلی به زن و مرد دارد. اکنون باید از کلی گویی صرف نظر کرد و راهکاری اجرایی برای حفظ نقش زنان در مسائل فردی، خانوادگی، اجتماعی و سیاسی ارائه کرد. اکنون در اسناد خلاصه شده است. جامعه باید بر اساس عقلانیت، اخلاق و معنویت بنا شود و زمان در ایجاد این جامعه نقش مهمی دارد.

رئیس جمهور افزود: آسیب های اجتماعی دغدغه دولت است و یک تشکل اجتماعی وجود دارد که باید فعالیت خود را دو چندان کند و از نقش سازمان های مردم نهاد استفاده کند. این موضوع مربوط به دولت است. آموزش زنان، ورزش و اشتغال، تحکیم خانواده، زنان سرپرست خانوار برای دولت مهم است. مشاوره زناشویی باید اصلاح شود، طلاق توافقی باید اصلاح شود و به راحتی انجام نشود. مشورت نباید برای جدایی باشد و مشاوران باید مشکل را حل کنند. مشاوران باید مشاوره درستی بدهند. ما مشاوره را به صورت رایگان انجام می دهیم. زنان سرپرست خانوار و تامین آنها در دستور کار دولت قرار دارد. اینها دغدغه های دولت است.

  کلیباف قانون تعیین ساعت رسمی کشور را به دولت ابلاغ کرد

وی تاکید کرد: مشکل اشتغال و مسکن باید حل شود و ما در دولت قطعا این مشکل را حل خواهیم کرد. کشور به بیش از یک میلیون خانه در سال نیاز دارد و ما باید عقب ماندگی را جبران کنیم. برای حل مشکل اشتغال تلاش می کنیم. در بودجه سال آینده به این موضوع پرداخته شده است.

رئیسی در پایان گفت: دولت در تلاش است تا مشکلات کشور را حل کند اما نقش بسیار مهمی در مشارکت مردم در حل مشکلات داریم. دولت نیز موظف به رهبری، حمایت و نظارت است.

دیدگاهتان را بنویسید