مزیت نفت بر حقوق بشر/ پس از بایدن، مکرون با بن سلمان دیدار کرد

1089544 فقط خبر

به گزارش گروه جهانی خبرگزاری آنا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه قرار است امروز از محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی پذیرایی کند. این نشست مورد انتقاد گروه های حقوق بشری قرار گرفت.

رسانه های بین المللی از جمله خبرگزاری رویترز، دیدار مکرون با محمد بن سلمان را بخشی از تلاش کشورهای غربی برای جلب حمایت عربستان سعودی به عنوان یکی از اصلی ترین کشورهای تولیدکننده نفت در بحبوحه جنگ اوکراین می دانند.

مخالفان دولت فرانسه و سازمان های حقوق بشری از تصمیم مکرون برای دعوت از بن سلمان به شام ​​در کاخ الیزه انتقاد کردند. بر اساس شواهد مختلف، محمد بن سلمان فردی است که دستور قتل و قطعه قطعه کردن جمال خاشقجی را در کنسولگری عربستان در استانبول در سال 2018 صادر کرد.

سفر ولیعهد سعودی به پاریس دو هفته پس از دیدار جو بایدن با بن سلمان در ریاض انجام می شود. این دیدار با واکنش اگنس کالامار، دبیرکل سازمان عفو ​​بین الملل همراه شد. او در توییتر نوشت: اعاده حیثیت این شاهزاده قاتل در فرانسه و آمریکا به عنوان یک سیاست واقع بینانه توجیه می شود، اما در واقعیت آنچه غالب است التماس است. بیایید با واقعیت روبرو شویم.”

در برابر این موج انتقادات، دولت مکرون و حامیانش بر ضرورت گفت و گو برای بهبود اوضاع تاکید می کنند. در عین حال، وابستگی غرب به جریان نفت از سوی دولت‌های «ننگین» خاورمیانه از جمله عربستان سعودی و دیگر متحدانش که در فرانسه به آنها «پادشاهی نفتی خلیج فارس» می‌گویند، در اوج است. بحران انرژی و کاهش صادرات سوخت های فسیلی روسیه به اروپا یک سوال است. این واضح است.

  جزئیات آخرین سپرده دولتی - اندیشه معاصر

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید