مرکز دانشگاه، صنعت و جامعه/ نیازسنجی و نظارت بر اولویت های تحقیقات صنعتی ایجاد شد

با حضور مسئولان در همدان؛

19179 809 فقط خبر

مرکز دانشگاه، صنعت و جامعه با حضور جمعی از مسئولان در همدان افتتاح شد. نیازسنجی و پایش اولویت های پژوهشی صنایع، سازمان ها و دستگاه های اجرایی از عمده فعالیت های این مرکز است.

به گزارش خبرنگار گروه استان های خبرگزاری آنا از همدان، مرکز دانشگاه، صنعت و جامعه در مراسمی با حضور فعالان صنفی، تجار و مدیرکل امور اقتصادی استانداری همدان در دانشگاه آزاد اسلامی افتتاح شد. همدان .

مسئله رابطه دانشگاه، صنعت و جامعه مورد توجه مجامع علمی است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در همدان در این مراسم اظهار داشت: مسئله ارتباط دانشگاه، صنعت و جامعه همواره مورد توجه مجامع علمی بوده است و موفقیت در ایجاد این ارتباط یکی از شاخص های عملکرد موفق دانشگاه ها 40 سال از دانشگاه آزاد اسلامی می گذرد و نمی توان موفقیت ها و دستاوردهای این دانشگاه را به عنوان شجره نامه انقلاب اسلامی نادیده گرفت.

ابوالفضل یداللهی اصلان افزود: دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین دانشگاه حضوری جهان، بر اساس رویکرد حل مسئله به مشکلات و چالش های کشور و توجه به ماموریت گرایی در پژوهش های دانشگاهی، گام های خوبی برداشته است. در راستای پیوند دانشگاه با بخش صنعتی که «دانشگاه، صنعت و مراکز اجتماعی» را ایجاد کرده است، یکی از این موارد است. باید با اقدامات عملیاتی به شعار سال نامگذاری شده از سوی رهبر معظم انقلاب پرداخته و به سمت تحقق این شعار حرکت کنیم.

وی بیان کرد: بر اساس سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی، این دانشگاه از مرکز صدور گواهی تحصیل خارج شده و به سمت دانشگاهی کارآفرین می رود که دانش آموختگان آن آینده ایران اسلامی را بسازند. بر این اساس ضرورت ایجاد مرکز دانشگاهی صنعت و جامعه بیش از پیش ضروری به نظر می رسد.

  آب و هوا برای امروز 09:00 1400 - اندیشه معاصر

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان با تشریح رسالت دانشگاه، صنعت و جامعه، اظهار کرد: چند محور اصلی از جمله شناسایی و تعریف موضوعات و برنامه های علمی و پژوهشی مشترک؛ در این راستا به عنوان یکی از محورهای اصلی دانشگاه، شناسایی و تعریف موضوعات و برنامه های مشترک علمی و پژوهشی از جمله محورهای اصلی است. برنامه ریزی برای گسترش کمی و کیفی تعامل پژوهشی دانشگاه با صنعت و جامعه. شناسایی چالش ها، تدوین راه حل ها و ارائه پیشنهاد برای رفع موانع توسعه کمی و کیفی روابط و تعاملات دانشگاه با صنعت و جامعه از جمله ماموریت های این مرکز است.

یداللهی اصلان افزود: نیازسنجی و رصد اولویت‌های پژوهشی صنایع، سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی و اطلاع‌رسانی اعضای هیئت علمی بر حسب حوزه‌های تخصصی مربوطه؛ انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های پژوهشی با سازمان ها و دستگاه های اجرایی متناسب با ارتباط دانشگاه، صنعت و جامعه. ایجاد و افزایش تعامل هدفمند و سازنده با ارگان ها و نهادهای داخلی و بین المللی فعال در حوزه حمایت از اختراعات به منظور استقرار مناسب و ارتقای کیفیت نظام مالکیت فکری در دانشگاه آزاد اسلامی نیز از دیگر حوزه های فعالیت محسوب می شود. از این مراکز

وی بیان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی یک دانشگاه مردمی و مردمی است و بدون اینکه باری بر دوش دولت باشد با مدیریت صحیح و ساختار موفق توانسته تاثیرات زیادی در جامعه داشته باشد. امیدواریم امروز با حضور رئیس اتاق اصناف همدان و نماینده اتاق بازرگانی و مدیرکل اقتصادی استانداری همدان بتوانیم در نقش اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی گام های بیشتری برداریم. .

  باقر نمازی از ایران می رود و سیامک نمازی آزاد می شود

صنعت به شدت به آموزش نیاز دارد

رئیس اتاق اصناف همدان نیز گفت: نحوه تدریس از ابتدا اشتباه است. در همه جای دنیا آموزش متوسطه تعیین کننده رشته شغلی و گرایش دانش آموزان است، اما در دانشگاه های کشور یکسری افرادی را تربیت می کنیم که تحصیلاتشان متفاوت و دور از بازار کار بصار است. مثلا یک پوست گوسفند در بازار همدان حداکثر 35 هزار تومان به فروش می رسد. اما همین چرم با چند تکنولوژی ساده به کیف 3 میلیون تومانی تبدیل می شود؛ فاصله بین این مقادیر بسیار زیاد است. اما دانش آموزان برای این حرفه ها آموزش نمی بینند.

احمد گازرانی تاکید کرد: در دانشگاه تزکیه آموزش همراه با تولید صورت می گیرد و فارغ التحصیل دانشگاه، معلمی با توانمندی بالا و توان اشتغال است. امروز در بازار کیف و کفش همدان توانایی جذب بیش از 3 هزار کارگر را داریم که در دسترس نیست. صنعت نیاز مبرمی به آموزش دارد و اگر رابطه معلم و دانشجو در قالب دانشگاه شکل بگیرد می تواند مشکلات جامعه را حل کند.

80 درصد از فروشگاه های پوشاک در پایتخت ایران در همدان تولید می شود

خجت الله ناصری شاد، رئیس اتحادیه پوشاک فروشان همدان نیز گفت: بیش از 80 درصد پوشاک مغازه های پایتخت ایران در استان همدان تولید می شود. در این استان اصلا رشته دانشگاهی طراحی خیاطی مردانه وجود ندارد و امروز هر تعداد فروشنده پوشاک که به من بدهید به صورت تمام وقت استخدام خواهم کرد.

تقویت ارتباط با صنعت و جامعه یکی از ارکان مهم دانشگاه هاست

  تجلیل از برنده مدال نقره مسابقات بین المللی اختراع ویبا.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان نیز گفت: تقویت ارتباط با صنعت و جامعه یکی از ارکان مهم دانشگاه ها و کارآفرینان نسل سوم و یکی از راه های ارتباط موثر بین دانشگاه است. صنعت و جامعه ایجاد مراکزی متشکل از صنعتگران، نخبگان جامعه و دانشگاهیان است.

منصور اسماعیل پور توضیح داد: امیدواریم این نشست و راه اندازی این مرکز بتواند گشایشی برای حضور دانشگاهیان در صنعت و جامعه باشد و نمونه آن طرح کمپینی است که چند ماهی است در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده است.

وی افزود: طرح تحصیلی فرصت کار در حین تحصیل را فراهم می کند و دانشجویان در حین تحصیل دو یا سه روز در هفته در یکی از شرکت های متقاضی کار می کنند و حقوق آنها توسط شرکت به عنوان شهریه دانشجو به حساب دانشگاه واریز می شود. دانشجویان شرکت کننده در این طرح برای کسب تجربیات مفید در محیط کار تلقی می شوند و پس از فارغ التحصیلی با آمادگی کامل وارد بازار کار می شوند. پس از اتمام، امکان استخدام در شرکت و استفاده از طرح مهارت سرباز نیز وجود دارد.

به گزارش آنا، در ادامه سایر اعضای جلسه به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در خصوص مرکز دانشگاه، صنعت و جامعه پرداختند.

انتهای پیام/4121/

دیدگاهتان را بنویسید