مردم «لذت فکر کردن» را دست کم می گیرند/به مغزتان اجازه دهید تا کار کند

1089644 فقط خبر

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، آزاد کردن مغز و تجربه هوای تازه بسیار سرگرم کننده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

محققان بریتانیایی، آلمانی و ژاپنی دریافته‌اند که مردم «لذت» دور شدن از فناوری ارتباطات دیجیتال و اجازه دادن به ذهن درباره آنچه در اطراف آن می‌گذرد را دست کم می‌گیرند.

این نتیجه که پس از انجام یک سری آزمایش با بیش از 250 داوطلب به دست آمد، نشان داد که مردم همیشه غرق شدن در افکار خود و در نظر گرفتن خواسته های خود را حتی 20 دقیقه “خوشایند” می دانند.

Aya Hanato از دانشگاه کیوتو، که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: “مردم توانایی شگفت انگیزی برای غوطه ور شدن در افکار خود دارند… تحقیقات ما نشان داد که مردم در درک میزان جذب آن در افکار مشکل دارند.” این می تواند توضیح دهد که چرا مردم ترجیح می دهند به جای گذراندن لحظاتی در زندگی روزمره خود به فکر کردن و تصور کردن، با دستگاه های دیجیتال درگیر شوند.”

در مرحله‌ای از این آزمایش‌ها، محققان از شرکت‌کنندگان خواستند حدس بزنند که از تنها نشستن و 20 دقیقه فکر کردن به خودشان چقدر لذت می‌برند. سپس آنها همین کار را کردند و در طول این آزمایش عملی، داوطلبان نمی توانستند از تلفن های هوشمند استفاده کنند، بخوانند یا حتی راه بروند.

نتایج نشان داد که هر یک از داوطلبان بسیار بیشتر از آنچه فکر می کردند از ترک ذهن خود لذت می بردند.

محققان این آزمایش را چندین بار اصلاح کردند. به عنوان مثال، شرکت کنندگان در یک اتاق کنفرانس خالی یا در یک چادر تاریک قرار گرفتند یا از آنها خواسته شد که فقط سه دقیقه بنشینند. سپس از آنها پرسیده شد که چقدر از این تجربیات لذت می برند.

  دانلود Liv Icons - Substratum Theme 1.0.1 - تم زیبا و فوق العاده Liv برای اندروید! - اندیشه معاصر

در هر آزمایش، شرکت‌کنندگان در پایان گفتند که نشستن و استفاده از مغزشان برای تفکر آزاد بسیار سرگرم‌کننده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کردند.

محققان می گویند که یافته های آنها به ویژه در هنگام در نظر گرفتن میزان “بیش از حد اطلاعات” که هر فرد به صورت روزانه دریافت می کند، مهم است.

کو مورایاما، یکی از اعضای تیم تحقیقاتی دانشگاه توبینگن آلمان می‌گوید: «امروزه، «کشتن زمان» بسیار آسان است. برای مثال، افرادی که در اتوبوس هستند به جای غوطه ور شدن در افکار سیال خود، گوشی های خود را چک می کنند. زیرا آنها این فرض را دارند که فکر کردن خسته کننده است.”

مطالعات قبلی همچنین نشان داده اند که آزاد کردن ذهن می تواند به افراد در حل مشکلات کمک کند، خلاقیت آنها را افزایش دهد و حتی به آنها کمک کند تا معنای زندگی خود را پیدا کنند. مورایاما می‌افزاید: «با اجتناب فعالانه از فعالیت‌های فکری، مردم می‌توانند این مزایای مهم را از دست بدهند».

به گفته محققان این مطالعه، مردم هنوز نمی توانند تفکر را به عنوان یک کار “خوشایند” ارزیابی کنند. در ادامه این تحقیق، آنها قصد دارند بررسی کنند که کدام تمرینات ذهنی برای افراد لذت بخش تر و انگیزه بخش تر است.

انتهای پیام/4129/

دیدگاهتان را بنویسید