مراسم شکوه فرزندان حسینی در سوگ حضرت علی اصغر (ع) برگزار شد.

2048 838 فقط خبر

من گزارش میدم گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، بر اساس منابع تاریخی در حماسه عاشورا، علاوه بر شهادت مردان و جوانان بنی هاشم و عاشقان خدا، کودکان شربت شهادت نیز می نوشیدند که مهمترین آن حضرت علی اصغر (علیه السلام) بود. فرزند شش ماهه امام حسین علیه السلام در شب عاشورا تشنه و بی حوصله این کار را کرد و در حالی که در آغوش پدر بود با تیری از کمان حرمله پری به آسمان پرتاب کرد.

قاسم بن الحسن (علیه السلام) و عبدالله بن حسن (علیه السلام) فرزندان امام حسن (علیه السلام) بودند، عون بن عبدالله و محمد بن عبدالله دو فرزند حضرت زینب و عمرو بن جناده انصاری از دیگر فرزندانی هستند که قدم گذاشتند. به پای پروردگار و سیدالشهدا رشادت هایشان در تاریخ ماندگار است.

به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره کودکان شهید در دشت کربلا و آشنایی کودکان با فلسفه قیام عاشورا، حدود دو دهه است که در اولین جمعه ماه محرم، همایش شیرخوارگان حسینی برگزار می شود. هر ساله صبح اولین جمعه ماه محرم در مساجد، حسینیه ها و تکایای شهرهای ایران و برخی کشورها برگزار می شود. در این مراسم مادران به همراه نوزادان خود لباس سبز، روسری و سربند می پوشند و شرکت کنندگان برای علی اصغر طفل امام حسین(ع) در کربلا گریه، عزاداری و سوگواری می کنند و گهواره نمادین او را در مجلس حمل می کنند.

به گزارش خبرنگاران ایرنا، امسال صبح امروز – 23 مرداد – بسیاری از مادران داغدار با رعایت رهنمودهای بهداشتی مرتبط با کرونا با سبزپوش کردن فرزندان خردسال خود و همراه با تشییع حسینی در این آیین معنوی شرکت کردند و در کنار مادران بودند. با دیدن فرزندی در دشت کربلا، عهد و پیمان بستند که فرزندان خود را سالکان و پیروان عاشورا تربیت کنند.

به تصویر کشیدن حادثه جانسوز کربلا، بیان اهداف قیام عاشورا، تقویت نهضت عاشورا، بیعت با مادران و اعلام آمادگی برای تربیت سربازان امام زمان (عج) از اهداف این آیین است که هر ساله برگزار می شود. سال در سراسر کشور و حتی در برخی از کشورهای جهان.

  پربازدیدترین سایت های فوتبال ایران توسط کیت وردپرس منتشر شد!

همایش کودکان حسینی در سال 1381 با همت مجمع جهانی حضرت علی اصغر (ع) پایه گذاری شد و هم اکنون در بیش از 7500 نقطه در ایران و 45 کشور جهان برگزار می شود.

منتخب مراسم امسال که در شهرهای مختلف برگزار شد به شرح زیر است:

شکوه نوزادان سبزپوش در سوگ شهید شش ماهه دشت کربلا

در مشهد مقدس، مصادف با هفتمین روز از ماه محرم، عزاداری بزرگ شیرخوارگان حسینی در رواق بزرگ امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی و اهل بیت(ع) برگزار شد. در رثای طفل شیرخواره سیدالشهدا (ع) حضرت علی اصغر (ع) سرود و نوحه سرایی کرد. ) ناله کرد.

در این مراسم حجت الاسلام عبدالحسین ذاکر در خصوص فضیلت ماه محرم و شخصیت اباعبدالله و تاثیر شهادت جوانترین سرباز سیدالشهدا(ع) در کربلا به ایراد سخنرانی و تلاوت پرداخت. کتاب دعا در این زمینه

در شهر کرمان نزدیک به هشت هزار کودک زیر یک سال در مزار مطهر سردار دلها سپهبد حاج قاسم سلیمانی در گلزار شهدای آن شهر تجمع کردند. البته بسیاری از بانوان نیز در این مراسم برای شفای فرزندان بیمار خود دست بر دامان حضرت علی اصغر (ع) و امام زمان (عج) می گذارند تا شاید دست عشق بر دلشان دراز شود و درد از بین برود. از وجود آنها

امسال برای هفدهمین سال متوالی مادران ساکن جزیره قشم فرزندان و نوزادان خود را به حرم حضرت علی (ع) آورده و به یاد علی اصغر (ع) کودک شش ماهه به عزاداری پرداختند و نوزادان خود را در آغوش گرفتند. امام حسین (ع) اشک ماتم ریختند.

شکوه نوزادان سبزپوش در سوگ شهید شش ماهه دشت کربلا

در استان فارسعلاوه بر برگزاری این آیین در اماکن متبرکه و حسینیه ها، همایش شیرخوارگان حسینی در مرکز بهزیستی حضرت ولی عصر (عج) فارس برگزار شد و 85 نوزاد این مرکز با پوشیدن لباس سبز یاد مظلومیت 6 نفر را زنده نگه داشتند. فرزند یک ماهه امام حسین (ع).

همچنین در شهر شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) ایران اسلامی، شبستان امام خمینی (ره)، حرم مطهر حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) مانند سال های گذشته بود. مرکز اجتماع عزاداران حضرت حسین (ع) در اولین جمعه ماه محرم به عزاداری کوچکترین شهید کربلا پرداختند.

  ویروس Omicron یک قدم جلوتر به ایران رسیده است

ساکنان استان گلستان همچنین 19 بقعه و امامزاده این استان این مراسم را برگزار کردند و در این مراسم در قالب برنامه های متنوع خانواده های مومن با در آغوش گرفتن فرزندان شیرخوار خود به عزاداری و عزاداری شش ماهه امام حسین (ع) پرداختند. بازوها

در هفدهمین همایش جهانی شیرخوارگان حسینی در استان گلستان؛ همه ساله مادران با پوشیدن لباس های سبز و شال و سربند به همراه نوزادان خود گرد هم می آمدند و برای حضرت علی اصغر طفل شیرخواره امام حسین (ع) کربلا گریه و عزاداری می کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از این مراسم در گرگان، مادران گلستانی در حاشیه این مراسم به روایت تجربیات و خاطرات خود از بیرک علی اصغر(ع) به عنوان سردار جوان و جوان ترین مجاهد کربلا در پیشانی برائت از خردسالان حسینی پرداختند. کودکان .

در کهگیلویه و بویراحمد همچنین همایش نوزاد حسینی با حضور پرشور مادران در ۴۶ نقطه استان برگزار و بیش از پنج هزار دست لباس سبز و یکدست بین کودکان توزیع شد. مادران شرکت کننده با در آغوش کشیدن فرزندان سبزپوش خود در سوگ مظلومیت شهیدان سید و سرور سالار عزاداری کردند.

مردم خراسان جنوبی همچنین در همایش های مشابهی که در 24 بقعه متبرکه استان برگزار شد، کودکان و نوزادان پس از اقامه نماز در راه و انقلاب امام زمان (عج) نذر کردند. قرائت قرآن، مداحی، دعا، سخنرانی، تعویض گهواره و قرائت نذر از مهمترین برنامه های این همایش بود. در این مراسم میثاق جهانی حضرت علی اصغر(ع) قرائت شد و همزمان با عزاداری و سوگواری، مبلغان دینی در خصوص ابعاد قیام حسینی به ایراد سخنرانی پرداختند.

شکوه نوزادان سبزپوش در سوگ شهید شش ماهه دشت کربلا

در استان البرز همچنین همزمان با هفتمین روز از ماه محرم الحرام، روز جمعه، مادران برازی با حضور در جمع شیرخوارگان حسینی، در سوگ شهادت طفل 6 ماهه حضرت علی اصغر(ع) عزاداری کردند. حضرت سیدالشهدا (ع) لالایی می خواند. نوزدهمین آیین حسینی شیرخوارگان امسال در 250 نقطه استان البرز با شور عاشورا برگزار شد.

هسته مرکزی این مراسم در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) کرج و آیین های مشابهی در مهدیه کرج، هیئت رزمندگان اسلام غرب و شرق کرج و زینبی حصارک برگزار شد.

  کاهش نرخ ارز تاثیری بر بازار سهام ندارد

همچنین همزمان با برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در چهارباخ استان البرز 1000 جعبه شیرخشک در اختیار مادران دارای نوزاد قرار گرفت.

حسینیه اعظم زنجان همچنین امروز یکی از محل های مهم همایش شیرخوارگان حسینی بود که مادران این دیار برای هجدهمین سال به یاد سرباز 6 ماهه کربلا حضرت علی اصغر (ع) گرد هم آمدند. امسال 10 هزار لباس و سربند برای نوزادان شرکت کننده در این مراسم تهیه شد. همچنین آیین های مشابهی در 400 نقطه استان زنجان با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد و مادران زنجانی با در دست گرفتن نوزادان خود به عزاداری فرزند 6 ماهه امام سوم شیعیان پرداختند.

زنان زنجانی همه ساله در این مراسم به نوزادان خود در قراردادی قول می دهند که سرباز امام زمان (عج) باشند تا از آنها محافظت کنند و فرزندان ظاهر شوند.

در استان لرستان همچنین مراسم مشابهی در مصلی و حسینیه خرم آباد، درود، سودان، بروجرد، پلدختر، ازنا، اشترینان، مومین آباد، نورآباد، الیگودرز، الشتر و کوهدشت برگزار شد و مردم این استان در همایش شیرخوارگان حسینی شرکت کردند. سال پانزدهم

ساکنان استان همدان امسال علاوه بر برگزاری همایش نوزاد حسینی، 300 برنامه برای این روز تدارک دیده شد که از آن جمله می توان به کمپین «بچه های دیروز و سرباز امروز» اشاره کرد. این کمپین با مشارکت فعال کودکانی که در سال های گذشته در مراسم شیرخوارگان شرکت می کردند و اکنون بین 7 تا 9 سال سن دارند، انجام شد.

این مراسم معنوی امروز در 300 مکان استان یزد به وقوع پیوست و جمعی از مادران داغدار با لباس سبز متبرک و بستن سربندهای سبز یا علی اصغر (ع) بر پیشانی نوزادان خود به مناسبت 6 ماهگی امام حسین (ع) بر سر و سینه زدند و اشک ریختند. از عزاداری مادرانی با چشمانی گریان و چهره های غمگین نوزادان خود را در آغوش گرفته و با دلی شکسته برای آینده فرزندانشان دعا می کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید