مخبر: لایحه آبخیزداری تهیه و در مجلس مطرح می شود

1089974 فقط خبر

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، محمد محبر در نشست مشترک قرارگاه های مردمی بسیج، حاتم الانبیاء (علیه السلام) و امام حسن میتبی (علیه السلام) با مسئولان اجرایی دولت در خصوص موضوع آبخیزداری با با تسلیت ایام شهادت سرور و سالار شهیدان امام حسین (ع) آبخیزداری را یکی از نیازهای مهم کشور برای جلوگیری از تخریب و خسارات ناشی از سیل دانست و گفت: آبخیزداری و آبخوان داری علاوه بر پیشگیری از خسارت، منافع اقتصادی و اشتغال را برای مردم به همراه دارد و در ذخایر آب سازی و جلوگیری از فرسایش خاک نیز بسیار مفید و موثر است.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در سال‌های اخیر غفلت‌های زیادی در حوزه آبخیزداری در کشور صورت گرفته است، بر لزوم توجه جدی به این موضوع و جبران کاستی‌ها تاکید کرد و وزارت جهاد کشاورزی را موظف به ورود کرد. با برنامه ریزی جامع در مدت دو هفته با بهره گیری از کل ظرفیت، مدل موجود به همراه بودجه مرحله ای برای آبخیزداری کشور تدوین و ارائه شود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه موضوع آبخیزداری و آبخیزداری باید به یک روند قانونی و مطالبه عمومی در کشور تبدیل شود، از وزارت جهاد کشاورزی خواست قانون آبخیزداری را در اسرع وقت تدوین کند تا به شورای اسلامی شهر ارائه شود. برای بررسی و تصویب از طریق یک لایحه. .

وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت فعلی آبخیزداری در کشور ارائه کرد و گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون 35 میلیون هکتار حوزه آبخیزداری در کشور بوده و 90 میلیون هکتار دیگر نیز در حال حاضر در سطح کشور قرار دارد. انتظار برای آبخیزداری که اولویت اصلی کشور است کاهش خسارات ناشی از سیل در اولویت برنامه های دولت قرار گرفته است.

  کنفرانس بین المللی مبانی فقه اعلامیه گام دوم انقلاب در کوم - اندیشه معاصر برگزار می شود

وزیر جهاد کشاورزی همچنین فرسایش خاک، خسارات ناشی از سیل، فرونشست زمین، خشکسالی و تغییرات اقلیمی را از جمله آثار ناقص اجرای طرح های آبخیزداری برشمرد.

معاون اول رئیس جمهور در این جلسه دستور تامین اعتبار لازم برای اجرای 19 میلیون هکتار عملیات برداشت آب در مدت سه سال را صادر کرد.

همچنین پس از بحث و تبادل نظر در خصوص آثار مثبت اجرای طرح آبخیزداری و آبخوان داری و همچنین آثار سوء عدم اجرای این طرح، مقرر شد پس از ارائه و تصویب طرح به وزارت جهاد و جهاد کشاورزی اقتصاد کشاورزی، روند اجرای این طرح با مشارکت گروه های جهادی، بسیج سازندگی و سایر نهادها و همکاران باید به سرعت آغاز شود.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید