مخالفت مجلس با لغو بند معافیت سربازی برای افراد مقیم خارج از کشور

مخالفت مجلس با لغو بند معافیت سربازی برای افراد مقیم خارج از کشور

بر اساس گزارش ها اعتدالاحمد امیرآبادی فراهانی در جلسه علنی امروز دوشنبه مجلس در جریان بررسی بند درآمدی لایحه بودجه 1401، پیشنهاد حذف بند یک بند 3 الحاقی تبصره 10 لایحه بودجه را مطرح کرد و در نهایت نمایندگان مجلس با لغو این بند مخالفت کردند. .

احمد امیرآبادی در تشریح پیشنهاد خود گفت: اولاً اعطای معافیت سربازی به مشمولان مقیم خارج از کشور مغایر اصل 110 قانون اساسی و مستلزم کسب مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح است. تا جایی که من می دانم مجوزی صادر نشده است، در سال های گذشته نظام وظیفه و نیروهای مسلح نیز با موارد مشابه مخالفت کردند.

سیدعلی یزدیها در مخالفت با این پیشنهاد گفت: مهمتر از بحث درآمد، بحث فرهنگی است. بسیاری از ایرانیان مقیم این کشور که در آنجا به دنیا آمده اند، نگران بازگشت به کشور هستند و ممکن است برای خروج دچار مشکل شوند. بسیاری از این افراد بالای 35 تا 40 سال سن دارند. ما باید این فرصت را به آنها بدهیم.

علی کریمی فیروزایی با این پیشنهاد موافقت کرد: «از زمانی که این پیشنهاد در کمیسیون تلفیق مطرح شد، با واکنش های منفی بسیاری از سوی گروه های مختلف مواجه شدیم. با این مصوبه یک قشر ممتاز به دلیل داشتن اموال مالی فرزند خود را به خارج از کشور می فرستند و بعد از آن معافیت دریافت می کنند، همچنین بر آموزش سربازان حرفه ای تاکید می کنیم اما با این تصمیم فقط ثروتمندان می توانند سرباز بخرند و حقوق طبقه ضعیف و متوسط ​​جامعه سرکوب خواهد شد.

  استراماچونی خبر خوب برای استقلالی ها - تفکر مدرن

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام علیرضا سلیمی نیز در جریان پیشنهاد برکناری امیرآبادی هشدار داد: موضوع ارائه کارت معافیت سربازی در ازای دریافت معادل 15 هزار یورو ریالی تنها شامل ایرانیان متولد خارج از کشور می شود. 6 میلیون ایرانی در خارج از کشور و حدود 3000 میلیارد تن ثروت در خارج داریم. بحث سربازی مشکلاتی را برای این افراد برای سفر به کشور و سرمایه گذاری در داخل ایجاد کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه نباید اطلاعات نادرست به نمایندگان مجلس داده شود که منجر به جذب منابع درآمدی از محل مالیات سیگار می شود، گفت: حذف بند مربوط به مالیات بر سیگار از لایحه بودجه بخشی از منابعی است که باید تامین می شد. به وزارت بهداشت، درمان و آموزش و پرورش و صندوق ملی مسکن حذف شود. انتظار می رود کمیسیون تلفیق در اسرع وقت این موضوع را در کمیسیون تلفیق بررسی کند و به سادگی شماره مالیات را تغییر دهد.

بر اساس بند 3 الحاقی تبصره 10، مشمولان وظیفه عمومی مقیم خارج از کشور که حداقل 5 سال سابقه خدمت وظیفه عمومی داشته باشند، اصل 110 قانون اساسی را رعایت کرده و می توانند معادل 15000 یورو به عنوان معافیت از خدمت سربازی دریافت کنند. مشمولان متاهل دارای فرزند مادر ایرانی از 25 درصد تخفیف برخوردارند.

در نهایت، نمایندگان پارلمان اروپا با پیشنهاد حذف این بند مخالفت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید