محیط شهری حیاط مشترک شهروندان است/سازگاری یک اثر هنری با محیط یکی از معیارهای انتخاب «آفرینش های هنری شهر» بود.

یکی از اعضای هیات انتخاب بخش «اقلام تبلیغاتی سینمای ایران و آفرینش‌های هنری شهری ایران» هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا درباره این بخش از جشنواره توضیح داد: با توجه به اهمیت امروز سازه های شهری به عنوان بخشی از گرافیک محیطی بله، امسال بخشی با عنوان «آفرینش های هنری شهری» با محوریت سازه های شهری به ویژه مجسمه های شهری به این جشنواره اضافه شد. آثاری که در این بخش به جشنواره ارسال شد، اکثرا آثار خوب هنرمندان حرفه ای بود، اما فکر می کنم این تعداد می توانست بیشتر باشد و البته هنرمندان مشهور دیگری نیز در جشنواره حضور داشتند، زیرا این بخش برای جشنواره به جشنواره اضافه شد. راه اول ، ممکن است از آن اطلاعی نداشته باشند.

کمبوجیه صبری درباره معیارهای انتخاب آثار افزود: آنچه در ارزیابی آثار باید به آن توجه کنیم این است که ویژگی های هنری اثر به تنهایی جزو معیارها و اولویت های اصلی انتخاب نیست. در این بخش از جشنواره این مهم است که یک اثر با ویژگی های هنری خود در محیط شهری چگونه می ایستد و می تواند خود را با محیط وفق دهد و خود را بروز دهد. مثل یک پیراهن آبی که ممکن است جنس و مارک خوبی داشته باشد، اما مهم این است که آن را با چه رنگی ست کنید. پس خوب بودن کافی نیست.

این استاد دانشگاه ادامه داد: ارزیابی آثار در این جشنواره به همین صورت است; آثاری که هم ارزش هنری و هم خلاقانه داشتند و برای محیط زیست ساخته می شدند باید انتخاب می شدند. در آثار ارسالی آثار متعددی با اولویت بالاتر نسبت به سایر آثار وجود داشت که از جمله آثار هنرمندان مطرح و حرفه ای کشور است.

  همسر شاهرخ استخری این بار با کت میلیونی اش راه می رود! - اندیشه معاصر

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری جشنواره فیلم شهرستان گفت: شهر برای مردم خانه بزرگتری است. مردم برای امرار معاش در خانه هایشان فعالیت اقتصادی نمی کنند، خانه هایشان را ترک می کنند و پا به حیاط خانه هایشان می گذارند. ایده آل ترین تصویری که می توانیم از شهر داشته باشیم این است که شهر مانند حیاط خلوت مردم است. امروزه بسیاری از مردم در آپارتمان زندگی می کنند و خوب است که شهر حیاط مشترک همه شهروندان باشد.

وی ادامه داد: وقتی به حیاط می روید انتظار دارید از آن محیط لذت ببرید، تفریح ​​کنید و فرزندانتان هم لذت ببرند و استراحت کنند. شما می خواهید تابلوهایی در شهر داشته باشید که در ترافیک و سفرهای شهری شما را خسته نکنند، منابع بصری شما را هیجان زده کنند و زندگی روزمره خسته کننده ای نداشته باشند. بنابراین سازه های شهری در گرافیک شهری اهمیت زیادی دارند.

محیط شهری حیاط مشترک شهروندان است/سازگاری یک اثر هنری با محیط یکی از معیارهای انتخاب «آفرینش های هنری شهر» بود.

صبری با بیان اینکه برگزاری جشنواره شهر در ابعاد مختلف بسیار حائز اهمیت است، یادآور شد: تمام مواردی که در این جشنواره بررسی می شود منابع بصری است که مردم هر روز در سطح شهر با آن مواجه می شوند مانند سازه های شهری که اساس آن است. انسان می تواند از هفت سالگی تا پیری یک سازه شهری را ببیند، با آن خاطره داشته باشد و در طول سالها، در تابستان و زمستان، در نور خورشید و هوای ابری و در شرایط مختلف آن را دیده باشد. اتفاقات مختلفی در اطراف و اطراف می افتد. او ساختمان ها ساخته می شود و محیط آنجا تغییر می کند، اما ساختار ثابت می ماند. بنابراین نقاشی‌های دیواری تبدیل به داستان زندگی مردم می‌شود و مردم با دیدن هر روز آنها احساس امنیت می‌کنند، در کنار مسائل اقتصادی و سیاسی، ثابت‌هایی وجود دارد که داستان زندگی آنهاست و به مردم آرامش می‌دهد. برگزاری چنین جشنواره هایی مهم است تا مردم کیفیت زندگی خود را بهتر درک کنند.

  حمله به سلمان رشدی نویسنده مرتد در نیویورک

لازم به ذکر است هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهری به دبیری مجید اکبرشاهی از 6 تا 31 تیرماه در پردیس سینمایی گالری ملت برگزار می شود. علاقه مندان می توانند برای دریافت آخرین اطلاعات درباره هشتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر به کانال تلگرامی این رویداد هنری به نشانی t.me/shahrfilmfest و اینستاگرام رسمی جشنواره www.instagram.com/shahrfilmfest مراجعه کنند.

انتهای پیام/4104/

دیدگاهتان را بنویسید