محرابیان: ما نگران بحث حق آبه هیرمند هستیم

1053990 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو در حاشیه جلسه هیات دولت امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سفر آقای اردوغان و هیات عالی رتبه ترکیه به ایران، مذاکرات مفصلی بین هیات ها در خصوص این موضوع صورت گرفت. آب و نگرانی خود را در خصوص اقدامات ساخت سد اعلام کردیم و در بالادست ترکیه اعلام کردیم که در این زمینه بحثی صورت گرفته است.

وی افزود: جمع بندی رؤسای جمهور ایران و ترکیه این بود که کمیسیونی برای بررسی این موضوع با حضور هیات ایرانی به سرپرستی وزیر نیرو و همچنین هیات ترکیه ای به سرپرستی وزیر کشاورزی تشکیل شود که هر دو نفر هستند. مسئول آب است تا بتوان آن را به صورت هماهنگ انجام داد.کاهش نگرانی.

وزیر نیرو همچنین درباره حق آبه کشورمان از رودخانه هیرمند تصریح کرد: ما هم دغدغه آب هیرمند را داریم و بارها آن را مطرح کرده ایم. طرف افغان در مورد حق آبه ایران موافقت کرد که این اقدام مثبتی است اما کافی نیست.

محرابیان تصریح کرد: بر اساس عهدنامه سال 1351 ما این حق آبه را مطالبه می کنیم و مذاکرات مفصلی در این زمینه در سطوح مختلف انجام شده است، ضرورت ایجاب می کند که وارد مذاکره شوم و با خواست خداوند در سفری که به افغانستان داشته باشیم. آیا با حاکمان و حقوقی که مردم عزیز مطالبه می کنیم مذاکره جدی خواهیم داشت؟

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در بحث انرژی امسال با همسایگان خود توافقات بسیار خوبی داریم و با کشورهای همسایه از جمله جمهوری آذربایجان، روسیه، ترکمنستان، ارمنستان، عراق و ترکیه به طرق مختلف همکاری داریم.

  پذیرش دانشجو در 36 رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد میانه

محرابیان تصریح کرد: تقویت دیپلماسی آب و انرژی از اولویت های سیاست خارجی دولت مردمی است و رئیس جمهور شخصا این موضوعات را با توجه ویژه رصد می کند.

انتهای پیام/4164/

دیدگاهتان را بنویسید