مثبت اندیشی ذهن انسان همراه با شکرگزاری

محمدکاظم کاوه از پیشکسوتان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز با اشاره به تفسیر سوره لقمان گفت: خوش بین معلوم می شود یکی از نعمت های خداوند بر لقمان حکیم، حکمت است که رابط علم و رفتار درونی انسان است، پس اگر علم را عملی کنیم، عاقل می شویم.


بیشتر بخوانید:

«صبر» کلید برکات و مقدمه ای برای رسیدن به مقام معنوی است


وی توضیح داد: خداوند به لقمان حکمت داد و این حکمتی که به لطف خداوند به لقمان داده شد، چیزی جز تشکر از خالق نبود; زیرا ذهن انسان با شکرگزاری مثبت فکر می کند.

استاد دانشگاه آزاد شیراز، شکر را کلید بسیاری از معجزات دانست و گفت: خداوند در قرآن می فرماید اگر می خواهی دیگران را نصیحت کنی، ابتدا باید شکرگزاری را یاد بگیری و این شکر آغازی است حکمت خدا.

مثبت اندیشی ذهن انسان همراه با شکرگزاری

این پیشکسوت ادامه داد: برای ایجاد خرد باید یک ظرفیت درونی در فرد ایجاد شود و تا زمانی که این ظرفیت درونی در افراد شکل نگیرد، خرد در وجود افراد نهادینه نمی شود؛ بلکه عقل در وجود افراد نهادینه می شود. پس خلق این توانایی و دادن حکمت کار خداست.

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه اسلامی تصریح کرد: شکرگزاری از انسان قطعاً هیچ فایده ای برای خداوند ندارد. اما تأمل به خود افراد برمی گردد و افراد با شکرگزاری ظرفیت درونی خود را افزایش می دهند و افزایش ظرفیت درونی مقدمه ای برای دریافت خرد است.

پیشکسوت گفت: خداوند وقتی مراتب سپاس را ذکر می کند ابتدا شکر خالق و سپس شکر والدین را ذکر می کند و این نشان دهنده عظمت کرامت والدین بعد از خداوند است.

  پیام جنجالی سیاوش یزدانی به فرهاد مجیدی - تفکر مدرن

وی صبر را رمز رستگاری در دنیا دانست و افزود: انسان نباید آرامش را در کارها و آنچه به او می رسد از دست بدهد و این معنای صبر است و تاکید مکرر خداوند بر صبر در قرآن نشان می دهد که کلید. برای همه خرد با صبر پذیرفته می شود.

این استاد دانشگاه گفت: سرآغاز همه علوم خداشناسی است و شناخت خدا به دلیل عظمت خداوند آنقدر سخت است که باید با شناخت صفات او به شناخت خداوند روی آوریم.

انتهای پیام/4117/4062/

دیدگاهتان را بنویسید