ما هنوز در همان سطح چند ماه گذشته هستیم

مقام آمریکایی: هنوز در همان سطح چند ماه گذشته هستیم

دستیار وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: ایران نه تنها به دلیل تحریم های آمریکا، بلکه به دلیل اقدامات و رفتارهای مخرب خود در منطقه نیز منزوی شده است.

من گزارش میدم اعتدالباربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه ایالات متحده، درباره مذاکرات جاری در وین گفت که ما هنوز در همان نقطه ای هستیم که چند ماه پیش بودیم: در یکی دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات خواهیم داشت.

دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه این را در جلسه استماع سنای آمریکا درباره نقش فزاینده چین در غرب آسیا گفت و مواضع دولت جو بایدن در مورد موضوع این نشست را تشریح کرد.

در این نشست سنای آمریکا، سناتور تد یانگ از دستیار وزیر خارجه آمریکا پرسید: نقش چین در مذاکرات بازگشت به برجام چیست؟ آیا رابطه چین با ایران مانعی برای دولت بایدن برای دستیابی به یک توافق طولانی تر و قوی تر خواهد بود؟

باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک، پاسخ داد: چین به صراحت اعلام کرده است که می‌خواهد ایران و آمریکا به برجام بازگردند یا حداقل بر سر میز مذاکره بر سر برجام بنشینند.

او استدلال کرد که آنچه که من را نگران می کند عدم اقدام چین برای تحت فشار قرار دادن ایران در مناطقی است که شواهدی مبنی بر ارائه سلاح، منابع لازم و غیره توسط تهران وجود دارد. نیروهای وابسته به او در منطقه که به شدت مخرب هستند.

وی افزود: اما در حوزه گروه 1+5، چینی ها نسبتاً مولد هستند.

این سناتور آمریکایی ادامه داد: چین و ایران اخیراً توافقنامه همکاری 25 ساله را با هدف تعمیق روابط استراتژیک بین دو کشور اعلام کردند. وضعیت این تفاهم نامه چگونه است؟ آیا ما فکر می کنیم که افزایش همکاری بین چین و ایران یک تهدید فزاینده برای سربازان آمریکایی یا متحدان آمریکایی در خاورمیانه است؟

  فیلم لاکچری همسر بهاره رهنما - اندیشه معاصر

یک مقام وزارت خارجه آمریکا در پاسخ گفت: به نظر من بسیاری از عناصر این تفاهم نامه به دلیل محدودیت های تحریمی قابل اجرا نیست. اما این تفاهم نامه قطعا ایران را در زمره پنج کشور کلیدی برای نفوذ چین در منطقه قرار می دهد.

وی گفت: در حال حاضر این تفاهم نامه تهدید مستقیمی برای نیروهای آمریکایی نیست، اما قطعا این همکاری برای منطقه خوب نیست.

بیل هاگرتی، دیگر سناتور آمریکایی در نشست کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از دستیار وزیر امور خارجه در امور خاورمیانه پرسید که آیا توافق نامه همکاری بلندمدت ایران و چین تهدیدی برای آمریکا یا منافع امنیت ملی در این زمینه تلقی می شود. طرف، که لیف پاسخ داد، “حتما.” اتفاق خوشایندی نیست.

دستیار وزیر خارجه آمریکا تصریح کرد: ایران نه تنها به دلیل تحریم های آمریکا، بلکه به دلیل اقدامات و رفتارهای مخرب خود در منطقه نیز منزوی شده است. بنابراین، مقامات ایرانی از دیرباز بر این عقیده بوده اند که می توانند با چرخش به سمت شرق، مشکلات را دور بزنند، بنابراین این منطق پشت رابطه ایران با چین است.

وی تصریح کرد: این همکاری ها دردسرساز است و آمریکا برای رفع آن باید همکاری های دفاعی و امنیتی را با همه همسایگان ایران در خلیج فارس و فراتر از آن ارتقا دهد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا اذعان داشت: هدف رئیس جمهور آمریکا از سفر به اسرائیل و دیدار با کشورهای حاشیه خلیج فارس علاوه بر عراق و مصر نیز همین بود.

سناتور دموکرات کریس مورفی نیز از دستیار وزیر خارجه آمریکا درباره وضعیت مذاکرات برجام در وین سوال کرد که وی پاسخ داد: همانطور که می دانید رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به وین رفت. به دعوت جوزف بورل در وین ظاهر شد.

  ناگلسامان: ما باید زودتر درهای فرانکفورت را باز می کردیم - یک تفکر مدرن

دستیار وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: بسته پیشنهادی بورل پیشنهاد بزرگی است که در ماه مارس مطرح شد، بنابراین راب مالی منتظر پیشنهاد ایران در این زمینه است.

وی افزود: ما هنوز در همان نقطه ای هستیم که در چند ماه گذشته در آن بوده ایم و علاقه ای به بحث در مورد موضوعات خارج از برجام نداریم. بنابراین در یکی دو روز آینده درک بهتری از مذاکرات خواهیم داشت.

سناتور یانگ در بخشی دیگر از سخنان خود از لیف درباره آخرین وضعیت روابط نفتی ایران و چین پرسید که دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال گفت: در رابطه با این موضوع، اخیراً مجموعه سوم تحریم‌ها را علیه چندین شرکت اعمال کردیم. این محصولات ایرانی را حمل کنید.»

این عضو دولت بایدن اذعان کرد: ما تحریم های مشابهی را در ماه اوت و جولای اعمال کرده بودیم. روند افزایش تحریم ها را در این حوزه مشاهده خواهید کرد.

باربارا لیف، دستیار وزیر خارجه آمریکا درباره اقدامات واشنگتن برای جلوگیری از دور زدن تحریم ها توسط ایران گفت: وزارت امور خارجه، وزارت خزانه داری و دفتر کنترل دارایی های خارجی در حال کار روی این موضوع هستند. کارهای زیادی برای روشن شدن برنامه و اقدامات خلاف اهداف انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید