ما هرگز حمایت شما از جنبش آزادی آفریقای جنوبی را فراموش نخواهیم کرد

نوه نلسون ماندلا به دیدار دکتر ولایتی رفت:

روز چهارشنبه 12 اوت 1401، دکتر ولایتی با نلسون ماندلا، نوه رئیس جمهور سابق آفریقای جنوبی و رهبر کنگره ملی آفریقا دیدار و گفتگو کرد.

1996 371 فقط خبر

من گزارش میدم گروه جهانی خبرگزاری آنا، مشاور مقام معظم رهبری در این دیدار به بیان خاطراتی از مرحوم ماندلا پرداخت و گفت: پدربزرگ شما از دوستان عزیز من بود و پس از آزادی از زندان ایشان را به ایران دعوت کردم و ایشان با دیدار حضرت آیت الله خامنه ای این دعوت را پذیرفتند. در پاسخ به این سفر من نیز به دعوت رسمی کشور شما و با وجود مخالفت غرب و آمریکا به آفریقای جنوبی سفر کردم. به یاد دارم که در آن زمان آقای ماندلا پاسخی به مخالفان سفر من به آفریقای جنوبی داد که نشان از درک عمیق و روحیه استقلال طلبی او داشت. وی گفت: اولاً دوستان خود را انتخاب می کنیم و ثانیاً جمهوری اسلامی ایران دوست ما است و نمی توانیم دوستان خود را فراموش کنیم و هرگز کسانی را که در مبارزه با آپارتاید از ما حمایت کردند فراموش نخواهیم کرد.

ماندلا در ادامه این دیدار گفت: برای دیدار شما افتخار بزرگی است به خصوص که بزرگان و اجداد ما بر اساس خاطراتی که هنوز فراموش نکرده اید رابطه نزدیکی داشتند و ما به عنوان نسل جوان همیشه باید یاد بگیریم. از تجربیات بزرگترهایمان و به همین دلیل از زمانی که خیلی کوچک بودم و در زندان با پدربزرگم آشنا شدم، فهمیدم که او چه مرد بزرگی است و همیشه برای آزادی ایستاده و می‌جنگد.

  این کشور همچنین وارد جنگ با اوکراین شده است - یک تفکر مدرن

ماندلا افزود: این اولین سفر من به ایران است و قدم گذاشتن در سرزمینی که بسیار به اسلام کمک کرده است افتخار بزرگی است و از همه کمک ها و محبت هایی که به ما کردید قدردانی می کنم. برای من خیلی مهم است که شما را ملاقات کنم زیرا پدربزرگم از شما خوب صحبت کرد و گفت که شما مرد بزرگی هستید. ماندلا از آنجایی که همزمان با انقلاب اسلامی به عنوان یک زندانی سیاسی در جزیره روبن زندانی بود، به این نتیجه رسید که می تواند به آزادی دست یابد و وقتی دید که جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهایی است که آفریقای جنوبی در آن قرار دارد، بسیار تشویق شد. آپارتاید و شما همیشه یکی از اولین کشورهایی بودید که از ما استقبال کردید و ما هرگز حمایت شما از جنبش آزادی آفریقای جنوبی را فراموش نخواهیم کرد.

در این نشست دو طرف در خصوص آغاز همکاری در زمینه تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه نلسون ماندلا، برگزاری سمینارهای علمی و تخصصی و تشکیل کمپین به بحث و تبادل نظر پرداختند. آزادی اسرای فلسطینی و مبارزه با رژیم اشغالگر صهیونیستی.

ماندلا در بخشی دیگر از این دیدار به اهمیت علم و آموزش اشاره کرد و گفت: مرحوم ماندلا همیشه می گفت که آموزش سلاحی است که می توان از آن برای تغییر جهان استفاده کرد و به همین دلیل می توان از ظرفیت دانشگاه برای علم استفاده کرد. و فن آوری ماندلا برای برنامه تبادل فرهنگی و علمی بین آفریقای جنوبی و موسسات و دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران و ما آمادگی داریم با شما یک برنامه گسترده فرهنگی و علمی در این زمینه توسعه دهیم.

  حمله انتحاری در کراچی پاکستان توسط یک زن

همچنین ماندلا ماندلا به عنوان نماینده پارلمان آفریقای جنوبی تاکید کرد: همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه های دانشگاهی، فناوری، پزشکی، کشاورزی، علمی و صنعتی باید تقویت شود و همچنین به دنبال یک برنامه درسی معارف اسلامی در دانشگاه های آفریقای جنوبی و خارج از آن. همچنین در حال توسعه این حوزه با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

دکتر ولایتی ضمن استقبال از توسعه این همکاری ها گفت: مهمترین فضا برای تعلیم و تربیت اسلامی شهر مقدس قم است که بزرگترین شهر مذهبی جهان است که دارای مراکز متعدد و مهم اسلامی و فرصتی برای طلاب و دانشجویان است. برای تبادل اساتید در رشته های مختلف در دانشگاه آزاد و حوزه علمیه قم.” کاملا در دسترس است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید