ما می خواهیم فرهنگ مولد باشد نه کمک طلب!

به گزارش خبرنگار هنرهای تجسمی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، نشست خبری رئیس پارک ملی علم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی ظهر امروز در ساختمان این نهاد برگزار شد.

محمدحسین ایمانی کوشه در این نشست با اشاره به چهل و دومین سالگرد تاسیس جهاد دانشگاهی گفت: این نهاد علمی و فرهنگی در بطن انقلاب اسلامی ظهور کرد و در عرصه های مختلف کارنامه خوبی از خود به جای گذاشت. اما شرایط کشور ایجاب می کند که در گام دوم انقلاب اسلامی، فعالیت های این چهار دهه را مرور کنیم و مواردی را که در گام دوم انقلاب اسلامی مغفول مانده بود، ردیابی کنیم. یکی از موارد مهم مغفول مانده حوزه فرهنگ در کشور ما است. در همه کشورهای دنیا فرهنگ مولد است اما در کشور ما کمک کنید!

رئیس پارک ملی علوم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی گفت: طبق آمار بیش از 51 درصد فارغ التحصیلان ما در رشته های علوم انسانی و هنر هستند. ما 49 پارک علم و فناوری در کشور داریم که 48 پارک علم و فناوری در حوزه های غیر از علوم انسانی خدمت می کنند. این یک واقعیت قابل توجه است. در حالی که در کشورهای دیگر توجه به علوم انسانی و هنر از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: «جهاد دانشگاهی» طرح ایجاد پارک ملی علم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی را چهار سال پیش به وزارت علوم داد تا این روند اصلاح شود. این بدان معناست که فرهنگ باید از حوزه مددجو به مولفه درآمدزا و مولد تبدیل شود و در بازار کار بین فارغ التحصیلان هنر و علوم انسانی از یک سو و علوم تجربی و فنی از سوی دیگر تعادل ایجاد کنیم. یک چیز دیگر. ارتباط مستقیم فناوری‌های نرم با علوم انسانی و صنایع فرهنگی به تولید درآمد و سود حاصل از فرهنگ و هنر بستگی دارد که در نهایت ممکن است به صادرات فرهنگی نیز تبدیل شود.

  "ایمنی ترکیبی" از واکسیناسیون محافظت بیشتری را پس از بیماری عروق کرونر قلب فراهم می کند - تفکر مدرن

خوشخو تصریح کرد: در این چهار سال به 151 طرح و ایده مرتبط با صنایع فرهنگی و فناوری های نرم پاسخ مثبت داده ایم. البته رسیدگی به این درخواست ها در کارگروه های تخصصی با رویه خاصی انجام می شود. هر طرح مصوب به عضویت پارک فناوری نرم و صنایع فرهنگی می‌آید و از تمام حمایت‌های تعیین شده در قانون در این زمینه برخوردار می‌شود.

ما می خواهیم فرهنگ مولد باشد نه کمک طلب!

وی افزود: ۲۹ شرکت خلاق در حوزه فرهنگ و هنر داریم. از ابتدا قرار بر این شد که حوزه ها و مباحث را گسترش ندهیم و قدم به قدم پیش برویم. به همین دلیل فعالیت های پارک را در مناطقی که حرفی برای گفتن داریم متمرکز کرده ایم. بازی و سرگرمی، صنایع دستی (که در برخی از آنها مزیت مطلق داریم)، ​​پوشاک و جواهرات، گردشگری، سینما و انیمیشن و بسته بندی محصولات از جمله حوزه های مورد حمایت پارک فناوری نرم و صنایع فرهنگی است.

خوشخو گفت: یکی از مشکلات ما در عرضه محصولات فرهنگی بسته بندی است. در خارج از کشور محصولات و اجناس فرهنگی در بسته بندی های بسیار شیک هم به شهروندان و هم به گردشگران عرضه می شود در حالی که در اکثر مغازه ها و کارگاه های ما این اتفاق نمی افتد. در همین راستا یکی از شرکت های فعال در پارک ملی علوم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی پیشنهاد «جشنواره بسته بندی صنایع فرهنگی» را مطرح کرد. سه دوره از این جشنواره برگزار شده است و نکته جالب این است که در این فرآیند حدود 500 خلاق در زمینه بسته بندی شناسایی شده اند.

  اثرات مخرب برخی از ترکیبات آنتی موس بر حیوانات آبزی / یافته های محققان ملی در مورد آلودگی پوشش کشتی

بیشتر بخوانید:

برای داشتن تنوع بیشتر در صنعت مد و پوشاک

درد دل برندگان طاووس طلایی با دوربین و فیلم آنا

سرامیک هایی که حکایت از فرهنگ گیلان دارد

تحویل هنرهای سنتی را عملی کنید

تجربه آموزش نماز واقعیت افزوده

برای اجازه کار اجدادی، یک سال دویدیم!

رسانه ها باید ذهنیت مردم را نسبت به صنایع دستی تغییر دهند

برای طراحی کیف از معماری و ریاضیات الهام گرفتم


وی افزود: در حوزه حقوق که جزء علوم انسانی است، دو شرکت داریم که به دستگاه قضایی متصل هستند و در زمینه فعالیت های حقوقی نوآورانه برای رفع مشکلات مردم فعالیت می کنند. در حوزه مدیریت، روانشناسی، ادبیات فارسی و … برنامه های خوبی اعلام یا اجرا شده است.

رئیس پارک ملی علم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی گفت: در پایان مرداد ماه سال جاری رویداد «جایزه ملی طراحی جواهر و جواهر ایران» را برگزار می کنیم. جواهرسازی هنری است که ایرانیان در آن سابقه قابل توجهی دارند اما سهم کشورمان از گردش مالی سالانه 133 تریلیون دلاری طلا و جواهرات بسیار ناچیز است. آذرماه سال گذشته به این رویداد عادت کردیم و سپس هیئت برنامه ریزی و اجرایی این جشنواره تشکیل شد.

ما می خواهیم فرهنگ مولد باشد نه کمک طلب!

خوشخو گفت: حدود 600 اثر به رویداد «جایزه ملی طراحی جواهرات و جواهرات ایران» راه یافته است که 40 اثر برگزیده شده و انشاالله از بین این 40 اثر آثار برگزیده ارائه خواهد شد. ایجاد و راه‌اندازی جریان هنری، ایجاد شبکه‌های توانمندسازی، تشکیل اکوسیستم بازاریابی و تولید شناسنامه برای آثار فاخر در زمینه طلا و جواهر از جمله اهداف «جایزه ملی طراحی جواهر و جواهر ایران» است.

وی افزود: همچنین اولین دوره نمایشگاه فرهنگ ایران در حوزه های صنایع دستی، مد، پوشاک و غذای محلی و میراث فرهنگی توسط یکی از نهادهای عضو پارک ملی علوم، فناوری نرم و صنایع فرهنگ در سال 1396 برگزار می شود. کیچه جزیره ای

  کدام رمان های ایرانی را می توان هر لحظه خواند و از آن لذت برد؟

خوشخو تصریح کرد: در حال حاضر حدود 100 شرکت فرهنگی و هنری دانش بنیان در کشور داریم که به صورت پراکنده و ایزوله فعالیت می کنند. جلسه مشترکی با فعالان این شرکت ها داریم، البته این جلسات ادامه دارد و دو هفته پیش نیز با شرکت های دانش بنیان گردشگری جلسه داشتیم.

رئیس پارک ملی علم، فناوری نرم و صنایع فرهنگی با تاکید بر اینکه یکی از برنامه های اصلی پارک فناوری نرم و صنایع فرهنگی، ورود به عرصه هنرهای نمایشی است، افزود: امروزه اکثر اهالی سینما و متخصصان این حوزه تشخیص می دهد که ضعف فیلمنامه نویسی یکی از مشکلات اساسی سینماست، اینجا ایران است. یکی از شرکت های مستقر در پارک، استارتاپ فیلمنامه نویسی را طراحی کرده است که قرار است در ماه سپتامبر راه اندازی شود. در این قالب فضای مناسبی برای جمع آوری ایده در زمینه فیلمنامه نویسی خواهیم داشت. سپس با کمک اساتید این رشته، برای هر یک از پروژه های انتخاب شده یک مربی انتخاب می شود تا ایده اولیه را به یک فیلمنامه قوی تبدیل کند.

خوشخو گفت: راه اندازی بنیاد ملی موسیقی ایران که وظیفه آن استعدادیابی در عرصه موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی است از دیگر برنامه های پارک ملی فناوری نرم و صنایع فرهنگی است که در آینده نزدیک نیز معرفی خواهد شد. . به طور کلی، ما در پارک فناوری نرم و صنایع فرهنگی از هر ایده ای که تشخیص دهیم می تواند یک رویداد بزرگ در کشور ایجاد کند، حمایت خواهیم کرد.

در پایان این نشست از پوستر «جایزه ملی طراحی جواهرات و جواهرات ایران» رونمایی شد.

ما می خواهیم فرهنگ مولد باشد نه کمک طلب!

انتهای پیام/4104/

دیدگاهتان را بنویسید