ما در بازگشت به پایبندی متقابل به برجام ثابت قدم هستیم

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، واشنگتن بر بازگشت به پایبندی متقابل به برجام مصمم است در حالی که مذاکرات برای رفع تحریم ها در انتظار تصمیم سیاسی دولت این کشور است.

2006 875 فقط خبر

من گزارش میدم گروه جهانی خبرگزاری آنا، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه آسه آن در پنوم پن، پایتخت کامبوج، با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار و گفتگو کرد.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن از تلاش های مقام سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای دستیابی به بازگشت متقابل به پایبندی به برجام قدردانی کرد.

در این بیانیه آمده است: وزیر امور خارجه آمریکا خاطرنشان کرد که ایالات متحده آمریکا در تمایل خود برای بازگشت به برجام صادق و تزلزل ناپذیر است.

در این بیانیه آمده است که بلینکن و بورل در مورد تعهد مشترک برای حمایت از اوکراین و پاسخگویی روسیه به خاطر جنگ غیرقابل توجیهش در اوکراین و تأثیر جهانی ناشی از آن بر بازارهای انرژی و امنیت غذایی بحث کردند.

بر اساس این بیانیه، دو طرف همچنین درباره اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان برای منطقه هند و اقیانوس آرام و جهان گفتگو کردند.

مذاکرات برای رفع تحریم های ایران پس از وقفه ای نزدیک به پنج ماهه از روز پنجشنبه 22 مرداد در وین پایتخت اتریش از سر گرفته شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا چهارشنبه به وقت ملی درباره دور جدید مذاکرات رفع تحریم ها در وین گفت: ما از تلاش های جوزف بورل برای به نتیجه رساندن موفقیت آمیز مذاکرات قدردانی می کنیم.

  پلیس رژیم صهیونیستی به منزل خبرنگار الجزیره یورش برد

وی تصریح کرد: آمادگی داریم بر اساس توافقی که از اسفند ماه روی میز بوده است، توافقی را نهایی کرده و بلافاصله آن را اجرایی کنیم. پیشنهاد جدید بورل که او آن را بهترین نتیجه ممکن توصیف کرد، بر اساس متن توافقنامه مارس بود.

این مقام آمریکایی مدعی شد: از ما دعوت کرده است که این هفته به وین بیاییم تا ببینیم آیا امکان توافق بر این اساس وجود دارد یا خیر. برای دستیابی به توافق، ایران باید خواسته های خود را خارج از برجام کنار بگذارد. ما امیدواریم که چنین باشد، اگرچه انتظارات کلی ما در حال حاضر پایین است. با این وجود، ما به دعوت بورل برای حمایت از تلاش‌های او پاسخ مثبت دادیم.

پیشتر در روز چهارشنبه به وقت محلی، وب سایت اکسیوس به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده است، نوشت: ما با کم توقعی به وین برمی گردیم، اما سعی می کنیم وظیفه شناس باشیم.

آکسیوس مدعی است که مقامات آمریکایی نگران هستند که توافق هسته ای به دلیل اقدامات ایران برای پیشبرد برنامه هسته ای خود و محدود کردن فعالیت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در آستانه از دست دادن کارایی خود است.

سایت اروپایی پولیتیکو نیز به نقل از سه منبع آگاه اعلام کرد که اتحادیه اروپا آخرین تلاش خود را برای نجات توافق هسته ای ایران انجام می دهد و از همه مذاکره کنندگان خواسته است تا مذاکرات را در روز پنجشنبه از سرگیری غیرمنتظره و ناگهانی انجام دهند.

در این گزارش آمده است که هدف از این مذاکرات احیای برجام است که در سال 2015 به امضا رسید، مانند گذشته. مذاکره کنندگان به وین سفر می کنند تا دوباره برای دستیابی به توافق تلاش کنند.

  رئیس کل بانک مرکزی آینده بازار ارز را پیش بینی کرد

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است که هنوز مشخص نیست مقامات حاضر در این مذاکرات در چه سطحی هستند و مذاکرات تا چه زمانی ادامه خواهد داشت. مانند ماه های گذشته، جلسات عمدتاً در هتل مجلل کوبورگ واقع در منطقه تاریخی وین برگزار می شود. مونتاژ مجدد خیمه رسانه ای مقابل هتل نیز از امروز آغاز می شود.

این گزارش مدعی شد که منابع آشنا با این مذاکرات گفتند که نباید انتظار زیادی داشت و هشدار داد که هنوز برای نتیجه‌گیری درباره موفقیت مذاکرات زود است. هنوز تعدادی از مسائل وجود دارد که باید حل شود و مشخص نیست که آیا ایران نسبت به دور قبلی مذاکرات در ماه مارس تغییر موضع داده است یا خیر.

دولت بایدن که مدعی رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران است و به دنبال بازگشت به برجام است، تاکنون هیچ گامی برای نشان دادن حسن نیت خود برنداشته است، اما در راستای سیاست شکست حداکثری دولت دونالد ترامپ حرکت کرده است.

مقامات و رسانه های آمریکایی و غربی همچنان به بازی سرزنش می پردازند و اصرار دارند ایران را دلیل تاخیر در دستیابی به توافق نهایی و شکست احتمالی مذاکرات معرفی کنند. این تا زمانی است که جمهوری اسلامی ایران با رویکردی واقع بینانه مطابق با الزامات قرارداد 94 و با توجه به تجربیات به دست آمده از عملکرد کشورهای غربی مطالبات خود را مطرح کند.

تحلیلگران و کارشناسان بین المللی عواملی مانند فشار رژیم صهیونیستی، اختلاف نظر با کنگره، نزدیک شدن به انتخابات میان دوره ای کنگره (که در نوامبر برگزار می شود) و مشکلات داخلی آمریکا را از دلایل عدم تمایل دولت بایدن به این موضوع می دانند. بازگشت به برجام در ماه‌های اخیر، با وجود شعار رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران، این دور از مذاکرات پس از پنج ماه وقفه، آزمون دیگری برای دولت بایدن برای نشان دادن حسن نیت خود است.

  افزایش حقوق جدید بازنشستگان کشوری (19 اسفند 1392) - اندیشه معاصر

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید