ما خدمات گوگل و مایکروسافت را با یک چهارم قیمت ارائه می دهیم/ زمانی که بودجه برای به روز رسانی های سخت افزاری کم است

گروه فرهنگ خبرگزاری آنا، نسرین بختیاری – کسب و کارهای دیجیتال یکی از کسب و کارهایی هستند که در دایره صنایع فرهنگی قرار می گیرند، اما همچنان با چالش های زیادی روبرو هستند. با این حال، بسیاری از کارآفرینان کسب و کار دیجیتال با وجود مشکلاتی که از آن آگاه هستند، همچنان فعال هستند.

مجتبی سلطانی، مدیر گروه هوشمند آرنا سورین، یکی از این کارآفرینانی است که هدفش ایجاد سرویسی برای محاسبات سریع با استفاده از هوش مصنوعی و رندرفارم (کار گرافیکی) در فضای ابری است. او سال ها پیش از سوی جشنواره جوان خوارزمی برای این اثر برگزیده شد و کم کم مجموعه اش با گروه های مختلفی از جمله دانشجویان طراحی گرافیک و صنایع مختلف فعال در حوزه نفت و گاز همکاری کرد و کسب و کاری را ایجاد کردند که به گفته خودش. ، یک چهارم قیمت می شود مشابه ارائه این سرویس در “مایکروسافت” و “گوگل” می شود. با این کارآفرین کسب و کار دیجیتال صحبت کردیم تا درباره دغدغه های کار در این زمینه صحبت کنیم.

لطفا در مورد فعالیت و کسب و کار خود توضیح دهید؟

ما یک محصول مبتنی بر دانش به نام “App Surin” داریم که هدف آن ایجاد یک سرویس محاسباتی سریع، هوش مصنوعی و رندر مزرعه در فضای ابری برای عموم است. به عبارت دیگر، شما یا یکی از افراد جامعه ممکن است مشکلاتی داشته باشید یا بخواهید با داده هایی کار کنید که سیستم کامپیوتری آنها قدرت رسیدگی به آنها را ندارد. به عنوان مثال، ممکن است شخصی برای انجام کارهای خود به CPU یا RAM کمتری نیاز داشته باشد و نتواند با رایانه های معمولی که دارد این کار را انجام دهد و بنابراین ما بستری را فراهم می کنیم که مشتری یا مخاطب ما به جای رفتن و خرید ابزارهای بسیار گران قیمت، بستری را فراهم کند. و بعداً عملکرد اصلی خود را برای کاربر ندارند، بیایید و آنها را از ما اجاره طولانی مدت کنید. یعنی بعد از اینکه کارش تمام شد و نتیجه کارش را گرفت، سیستم را به ما برمی گرداند و ما آن را به کاربران بعدی اجاره می دهیم و به این می گویند خدمات ابری.

ویژگی های این برنامه و خدمات شما چیست؟

در مزرعه مهندسی، دانشگاهی، تولید محتوا، انیمیشن و رندر کارکردهای مختلفی دارد و مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید مخاطبان خود را دسته بندی کنید، چه نوع افرادی بیشتر با کار شما مرتبط هستند؟

  ارسال 7 ماهواره از دل آسمان به مدار زمین - تفکر مدرن

مخاطبان ما بسیار متنوع هستند. ما طیف وسیعی از صنایع و کسانی را داریم که کارشان طراحی محصولات در صنایع مختلف از نفت و گاز گرفته تا مکانیک سیالات و صنایع مختلف است. همچنین مجموعه ای از شرکت ها در زمینه هوش مصنوعی (طراحی تصویر و شبکه های اجتماعی) فعالیت می کنند. طیف های دیگر نیاز به فرم رندر دارند. یعنی می خواهند محصولات گرافیکی و خروجی های دوبعدی خود را به سه بعدی تبدیل کنند و محدوده آخر دانشجویان رشته های مختلف صنعتی، هوش مصنوعی و گرافیک هستند.

این سرویس چقدر شبیه سرویس های گوگل مانند گوگل درایو است؟

این مانند Google Drive نیست، اما گوگل سرویس های دیگری دارد که ما از آن الگوبرداری کرده ایم. Google Drive فقط به عنوان یک دستگاه ذخیره سازی استفاده می شود، اما وظیفه ما ارائه فضای پردازش به مخاطب است. یعنی از مخاطب می پرسیم که برای کار خود به چه منابع پردازشی مانند CPU و RAM نیاز دارید؟… بنابراین آنچه را که برای انجام کارشان نیاز دارند در اختیار آنها قرار می دهیم. در گوگل درایو، منبع برای مدت طولانی در اختیار شماست و به سیستم بر نمی گردد، اما زمانی که منابع محاسباتی را می گیرید، زمانی که آماده هستید، منابع آزاد شده و به سیستم برمی گردد. شرکت های «گوگل» و «مایکروسافت» خدمات مشابهی را دارند و انجام می دهند که ما به شکل پیشرفته تری انجام می دهیم، اما هیچ کدام در شهر موجود نیستند و اگر هم باشند قیمت آن بسیار بالاست.

ما خدمات گوگل و مایکروسافت را با یک چهارم قیمت ارائه می دهیم/ زمانی که بودجه برای به روز رسانی های سخت افزاری کم است

در مورد ایده اولیه شکل گیری این محصول صحبت کنید.

در واقع ایده اولیه این اثر توسط مجموعه هایی شکل گرفت که به ما مراجعه کردند. ما سال ها در زمینه محاسبات سریع فعالیت داشتیم و دیدیم که مجموعه های زیادی به ما مراجعه کردند و خواستند یک سیستم محاسبات سریع در مجموعه خود داشته باشند اما پس از ارزیابی هزینه ها نتوانستند و راه حل آن استفاده از سیستم های اجاره ای بود. ، که هزینه کمتری دارند و علاوه بر آن می توانند به راحتی از این سیستم ها استفاده کنند. همچنین باید هزینه های نگهداری سیستم، فاکتور گرفتن پول برای برق یا هزینه خرابی قطعاتی که با اجاره کاهش می یابد را در نظر بگیرید. ضمن اینکه داشتن این فضا یکی از مزایای آن است. با مکانیزمی که در کشور ما وجود دارد، اگر فردی بخواهد خرید کند، حدود یک سال طول می کشد تا بتواند این سیستم را بخرد، اما با استفاده از فضای ابری، می تواند در کمتر از 10 دقیقه به خواسته خود برسد و استفاده کند. بار روی سیستم نیز افزایش می یابد و به اندازه استفاده از آن هزینه آن را خواهید پرداخت.

  دستگاه های نظارتی برای مقابله با مشکل تغییر کاربری اراضی کشاورزی

در زمان تاسیس شرکت، دامنه فعالیت چقدر بود و چند نفر از کارکنان با شما همکاری داشتند؟

ما با سه شریک شروع کردیم و اکنون 11 کارمند داریم. ما محدودیت اپلیکیشن خاصی نداشتیم و به تدریج کار ما توسعه یافت و کاربران ما در سراسر کشور پخش شدند. از آنجایی که پرداخت های ما به ریال است، کاربرانی از کشورهای همسایه مانند عراق نیز داریم که با واسطه هایی که در ایران دارند، هزینه ها را پرداخت می کنند.

فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده تا این نقاط قوت برای شما کارساز باشد؟

ما تا جایی که می توانستیم از آن نیروها حمایت کردیم، اما فکر می کنم تنها چیزی که آنها را حفظ کرد وفاداری بود. حفظ نیروی کاری که نیمی از آن برنامه نویسان حرفه ای هستند بسیار دشوار است. چون اگر توانی که با آن کار می کنم به دلار برود و پروژه ای بگیرد و آن را انجام دهد، درآمد بیشتری دارد و باز هم نمی توانم هزینه ها را تامین کنم. طبیعی است که بعضی ها دوست دارند دلار کسب کنند.

آیا تا به حال خواستار همکاری با سایر کشورها بوده اید؟

ما در نمایشگاه های خارجی شرکت کردیم و برخی شرکت های خارجی به دلیل قیمت پایین خدماتی که ارائه می دهیم از ما استقبال کردند اما به دلیل مشکلات پرداختی و بحث جریمه هایی که نگران آن بودند، تکمیل نشد. در واقع ما همان خدمات و سخت افزاری را که گوگل و مایکروسافت به مشتری ارائه می دهند، ارائه می دهیم، اما با یک چهارم قیمت.

مهمترین و بزرگترین چالش در کار شما در حال حاضر چیست؟

بزرگترین چالش ما مربوط به مشکل سخت افزاری است که معمولا به روز می شود و با توجه به ارزی که داریم نسبت به ریالی که داریم قیمت آن بسیار بالاست. بنابراین خرید بسیاری از این سخت افزارها در حد درآمد شرکت نیست و بعد بحث ما به پهنای باند اینترنت مربوط می شود، مثلاً یک کاربر با سیستم ما کار می کند و خروجی آن یک ترابایت است و تقریباً راهی برای این کار وجود ندارد. انتقال این داده ها، انتقال این داده ها از طریق هارد دیسک وجود ندارد و باید هزینه و زمان زیادی را صرف می کند.

  واکنش رژیم صهیونیستی به حملات انصارالله

در چه نمایشگاه ها و رویدادهایی شرکت کرده اید و جوایزی دریافت کرده اید؟

ما در نمایشگاه های الکامپ، رسانه های دیجیتال، نمایشگاه جیتکس در امارات، عراق، اربیل و عمان شرکت کردیم و چند سال پیش جایزه جشنواره جوانان خوارزمی را دریافت کردم.

تبدیل ایده به محصول و درآمدزایی از طریق فعالیت های فرهنگی هنری کار سختی است یا آسان؟… چه فرصت ها و تهدیدهایی برای این کار وجود دارد؟

بزرگترین ریسک کار ما مربوط به سخت افزار آن است که نیاز به سرمایه گذاری زیادی دارد و معمولاً در کشورهای دیگر شرکت های بزرگ می آیند و از چنین کارهایی پشتیبانی می کنند. در ایران شرکت های خصوصی بزرگی برای حمایت نداریم، به همین دلیل از حمایت بخش دولتی برخوردار هستیم که اکنون نسبت به سال های اخیر کمتر شده است.

آیا یک شرکت یا ارگان دولتی از شما برای کارتان حمایت کرد یا فقط از سرمایه شخصی استفاده کردید؟

خیر، ما از درآمد حاصل از فعالیت های دیگرمان برای خرید تجهیزات این کار استفاده کردیم و فقط در بخش نرم افزار صندوق نوآوری و شکوفایی به ما وامی داد که اندک بود. پروژه‌هایی هم وجود داشت که برای جذب سرمایه‌گذاری وارد آن‌ها شدیم، اما نوع سرمایه‌گذاری که آنها به دنبال آن بودند، نتیجه درستی نداشت، زیرا به چیزی که می‌خواستیم نزدیک نبود. سرمایه گذاری در این بخش معمولاً در شرکت های خصوصی و دانش بنیان مطرح می شود، اما در عمل این سرمایه گذاری ها به بخش دولتی می رسد. یعنی ترجیح می دهند کار را دانشگاه انجام دهد; از یک شرکت خصوصی

از سیاست گذاران علم و فناوری و صنایع خلاق فرهنگی چه می خواهید؟

من مشاور خیلی از جاها در این زمینه بوده ام و پیشنهادم این است که به جای اینکه هزینه کمی داشته باشید و اجازه دهید همه کار خود را انجام دهند، یک هزینه متمرکز جمع آوری کنید که فقط برای یک مکان است و به بخش های دیگر خدمت می کند. و به این ترتیب هزینه ها در بلندمدت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

انتهای پیام/4104/

دیدگاهتان را بنویسید