ما باید در سبک زندگی خود با توجه به اکوسیستم سازنده باشیم/ نیاز به انجام تحقیقات گسترده برای حل مشکلات

1087268 فقط خبر

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، دکتر محمدمهدی طهرانچی در نشست علمی تربیت اجتماعی و موضوع حجاب که صبح امروز به صورت حضوری و مجازی برگزار شد، اظهار کرد: برخی می خواهند دانشگاه را محصول مدرنیته غربی بدانند اما برخی می خواهند دانشگاه را محصول مدرنیته غربی بدانند. می گویند دانشگاه در جمهوری اسلامی با نگاه به محیط در حال تمدن سازی است.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری بر دانشگاه تمدن ساز گفت: دانشگاه تمدن ساز باید مبدل علم باشد. اگر دانشگاه مولد شود اولین رکن حل مشکلات را دارد چون مشکلات مدام پیش می آید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بر درک مسئله در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: تفاهم یعنی دست درازی و یادگیری. باید بتوان مشکل را فهمید، دانشگاهی که قدرت درک مسئله را نداشته باشد نمی تواند آن را حل کند.

دکتر طهرانچی ادامه داد: حل مسئله دارای ابعاد مختلفی است، بخشی از حل مسئله از منظر تخصصی، بخشی دارای ابعاد فرهنگی و اجتماعی است و بخش آخر حل مسئله به مهارت ها مربوط می شود. در حوزه مشکلات کشور با مجموعه ای از پرسش ها مواجه هستیم که در چارچوب سبک زندگی است. سبک زندگی روشی است که ما زندگی می کنیم و این یک مشکل است. اگر آن را درک نکنیم، نمی توانیم سبک زندگی ایرانی اسلامی داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: متأسفانه سبک زندگی غربی کشور ما را تحت تأثیر قرار داده و بسیاری از رفتارها دستخوش رفتارهای تقلیدی شده است که این رویکرد به دلیل عدم بهره وری ایجاد می شود. دانشگاه باید به عنوان یک حلقه مولد در این حوزه فعال وارد شود. ما باید بتوانیم در سبک زندگی با توجه به اکوسیستم سازنده باشیم.

  مجری معروف رقص رادیو و تلویزیون وسط برنامه! / باید منتظر تحریم این هنرمند باشیم یا نه؟

وی با بیان اینکه عناصر مختلف در جامعه وجود دارد، این سؤالات را مطرح می کند: آیا در دانش پشت پرده مولد هستیم یا مقلد؟ آیا اساساً مسائل را می دانیم؟ آیا ما از آنچه مرد جوان فکر می کند آگاه هستیم، آیا مشکل او را درک کرده ایم؟ آیا تولید دانش، درک مسئله و بهره وری در پژوهش مد نظر است؟ چه بخواهیم و چه نخواهیم رفتار پوششی جوانان و مردم تغییر کرده و این یک مشکل است، چگونه می خواهیم در دانشگاه با این مشکل برخورد کنیم؟ برای حل مشکل، باید دانش شناختی، درک دانش و دانش کاربردی داشته باشیم.

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: هنر غرب این است که مشکلات گذشته را به شیوه ای جدید به جوانان می خورد تا نابهنجاری را عادی کند. آنچه انجام می دهیم باید به مشکلات به گونه ای جدید بنگریم و از آیات و کارهای انسانی کمک بگیریم. ما باید با تحقیقات گسترده به مشکلات حمله کنیم. از آنجایی که سرعت توسعه بالاست، باید از مطالعات همگرای زیادی استفاده کنیم. مشکلات را یک نفر حل نمی کند، ما باید مشکلات را جمعی حل کنیم. نظام پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی نیز نگاهی یکپارچه و شبکه ای دارد.

انتهای پیام/4040/

دیدگاهتان را بنویسید